Slováci zdolali Bielorusov, na Arosa Challenge budú hrať o víťazstvo

Slovenskí hokejisti zdolali Bielorusko možno až nečakane hladko.
Slovenskí hokejisti zdolali Bielorusko možno až nečakane hladko. (Autor: TASR)
Sportnet|18. dec 2015 o 16:15

Na Nemeckom pohári vyhrali z troch zápasov iba jediný a skončili na poslednom štvrtom mieste. Na turnaji Arosa Challenge vo Švajčiarsku môžu hokejisti Slovenska získať celkové víťazstvo.

AROSA CHALLENGE - Švajčiarsko:

Slovensko - Bielorusko 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Góly: 2. T. Marcinko, 13. Čerešňák (Réway), 28. Michal Hlinka, 42. Skalický (Cehlárik) - 25. G. Platt (Filičkin).

Rozhodovali: Dipietro, Kurmann - Progin, Ströbel (všetci Švaj.), vylúčení: 5:2 na 2 min., navyše Šinkevič 5+DKZ za hrubosť, Djukov 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, Korobov - Štajnoch obaja 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 330 divákov.

Slovensko: M. Melicherčík - Sersen, Čerešňák, Štajnoch, A. Jánošík, B. Kubka, L. Kozák, E. Šedivý, O. Kotvan - M. Bakoš, Réway, Cehlárik - M. Bartánus, T. Marcinko, Dej - Puliš, Holovič, Michal Hlinka - Skalický, P. Lušňák, A. Kudrna

Bielorusko: Lalande - Šinkevič, Korobov, Lisovec, Denisov, Chenkel, Djukov, Filičkin, Ustinenko - S. Kosticyn, Stas, A. Kosticyn - Bojarčuk, Kitarov, G. Platt - Demkov, S. Drozd, Volkov - Lopačuk, Komarov, Razvadovskij

AROSA. Slovenskí hokejisti zabojujú na záverečnom turnaji kalendárneho roka Arosa Challenge 2015 o celkové víťazstvo. V úvodnom piatkovom semifinále zdolali skúsenejší bieloruský výber presvedčivo 4:1.

Uspeli vďaka dobrému taktickému výkonu a spoľahlivo chytajúcemu Marcelovi Melicherčíkovi. V sobotu ich pod švajčiarskymi Alpami čaká o 16.15 hod domáci výber, ktorý v druhom semifinále zdolal Nórsko 2:1.

Pavol Skalický (vpravo) dostáva úder od Sergeja Kosticyna. FOTO - TASR.

Zverenci kouča Zdena Cígera položili základ triumfu už v prvej tretine. Potrestali dve chyby súpera a vyťažili z minima maximum.

Hoci sa Bielorusi v druhej časti využitou presilovkou dostali na gólový dostrel, Slováci odpovedali rovnakou kartou a cenné víťazstvo napokon udržali.

Michal Sersen (vľavo) sa snaží vypichnúť puk Andrejovi Stasovi. FOTO - TASR.

V zápase im však absolútne nevyšli presilovky - nedokázali využiť ani jednu z dvoch ponúknutých päťminútových možností.

Radostnejšou správou bolo, že z premiérového gólu v národnom drese sa v piatok radovali až dvaja útočníci - Michal Hlinka a Pavol Skalický.

Hlasy po zápase:

Zdeno Cíger, tréner SR: "Je to radosť, keď človek vyhrá a navyše sa díva na mužstvo, ktoré dá do hry všetko. V presilovkách sme sa síce trápili, ale to je vec zohratosti aj nervozity. Dôležitá bola defenzíva a skvelá kolektívna hra, ktorá vyústila do tohto pekného víťazstva."

Peter Čerešňák, obranca SR, v zápase 1+0: "Čakali sme, že po nás pôjdu a budú silní na puku. Dobre sme sa na to pripravili. A hoci sme sa tretiu tretinu prevažne len bránili, skončilo sa to pre nás šťastne."

Michal Hlinka, v zápase premiérový reprezentačný gól: "Predviedli sme super kolektívny výkon. Som rád, že sme do turnaja vstúpili tou správnou nohou. V druhom zápase to chceme potvrdiť, aby sme odišli domov ako víťazi. Myslím, že tento duel sme s prehľadom zvládli."

Marcel Melicherčík, brankár SR: "Zápas som si užil, podali sme výborný tímový výkon. Myslím, že nám prialo aj šťastie, dali sme góly, ktoré sú potrebné. Bol to jednoducho dobrý zápas s dobrým koncom pre nás."

Online prenos

60. min - Zápas sa skončil. Slováci zdolali Bielorusov presvedčivo 4:1 a na Arosa Challenge budú hrať o víťazstvo.

57. min - Už bez väčších problémov kontrolujeme priebeh stretnutia, Bielorusi nemajú dostatok síl, aby s výsledkom niečo urobili. Nevytvárajú si väčší tlak a je takmer isté, že si na Arosa Challenge Slováci zahrajú o celkové víťazstvo.

49. min - Bielorusi pritlačili, ale stále držíme veľmi priaznivý výsledok. Brankár Marcel Melicherčík chytá takisto veľmi dobre, dnes nám zatiaľ vychádza prakticky všetko. Minimálne z hľadiska efektivity v zakončení.

42. min - Výborná spolupráca dvoch talentov slovenského hokeja. Peter Cehlárik našiel pred bránou Pavla Skalického, ktorý strieľa premiérový gól v drese národného tímu. Slovensko vyhráva 4:1.

41. min - Tretia tretina sa začala.

II. tretina

40. min - Druhá tretina sa skončila.

38. min - Michal Hlinka to opäť skúšal individuálne a dostal sa až pred Lalanda. Tentoraz však bol úspešnejší bieloruský brankár.

32. min - Platt hrá dnes vynikajúco, opäť sa s pukom dostal sám pred brankára Melicherčíka. Ten však dobre reaguje a drží pre náš tím stále vedenie o dva góly.

28. min - Opäť vyhrávame o dva góly. Michal Hlinka preukázal svoj talent a po skvelej individuálnej akcii odpovedá na zásah Platta.

25. min - Po vylúčení Marcela Holoviča sme hrali v oslabení a Bielorusi početnú výhodu využili expresne rýchlo. Už po troch sekundách bezprostredne po vhadzovaní prestrelil Melicherčíka Geoff Platt.

23. min - Slováci už hrajú bez Radovana Puliša, ktorý má po zákroku Šinkeviča z prvej tretiny zlomený nos a do dnešného stretnutia už nezasiahne.

21. min - Druhá tretina sa začala.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila.

17. min - Budeme mať šancu vedenie ešte zvýšiť. Šinkevič fauloval Radovana Puliša a za napadnutie hlavy a krku dostáva trest na päť minút plus do konca stretnutia. Čaká nás dlhá presilová hra, Puliš odišiel do šatne.

14. min - Slováci vyhrávajú 2:0. Dnes sú zatiaľ veľmi efektívni. Martin Réway našiel Petra Čerešňáka, ktorý prestreľuje Kevina Lalanda v bráne Bieloruska.

11. min - Museli sme sa brániť v početnej nevýhode. Opäť mal výbornú šancu Platt, ktorý sa dostal k puku nikým nekrytý pred Melicherčíkovou bránou. Dokázali sme sa však ubrániť a stále vyhrávame 1:0.

6. min - Tempo hry upadlo, našim rýchly gól vzhľadom na ďalší priebeh rozhodne môže pomôcť. Teraz musel prvý raz výraznejšie zasahovať Melicherčík, ale so zakončením Sergeja Kosticyna si poradil.

2. min - Iba šesťdesiatšesť sekúnd potrebovali Slováci na to, aby sa dostali do vedenia. Za vlastnou bránou urobil pri rozohrávke obrovskú chybu Platt, prihral ho presne na hokejku Tomáša Marcinka, ktorý pohotovo prestrelil Lalanda.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - V stretnutí s Bieloruskom nastúpi slovenský tím v bráne s Marcelom Melicherčíkom. "Už v Bratislave, kde bol s nami tréner brankárov Peter Kosa, sme sa dohodli, že prvý duel odchytá práve Marcel. Michal Valent dostane príležitosť v sobotu," ozrejmil asistent trénera Miroslav Miklošovič.

Melicherčík stál v bráne Slovenska aj vo februári 2015 na turnaji Euro Ice Hockey Challenge vo Viedni v zápase proti Taliansku. FOTO - TASR.

"Bielorusi sú predstaviteľmi ruskej školy. Ich hráči veľa a hlavne dobre korčuľujú. Chlapcom sme povedali, čo by mali hrať. Ak dodržíme svoj systém, ktorý sme trénovali, mohli by sme byť proti skúsenému súperovi úspešní," dodal Miklošovič.

Pred zápasom - Turnajová premiéra Zdenovi Cígerovi na lavičke Slovenska nevyšla. Na Nemeckom pohári vyhral tím z troch zápasov jediný a skončil na poslednom štvrtom mieste.

V Nemecku Slováci zdolali iba Švajčiarsko.

Vo Švajčiarsku čakajú na Slovákov dva duely. Okrem Bieloruska si v sobotu podľa výsledkov z prvého hracieho dňa zmerajú sily buď s domácimi alebo s Nórskom.

Pred zápasom - Práve Martin Réway dostal vo Švajčiarsku od Cígera veľkú zodpovednosť. Stále iba dvadsaťročného mladíka zvolil za zástupcu kapitána Michala Sersena. "Uvidíme, ako to zvládne. Chceme vidieť reakciu, ako sa k tomu postaví," vyhlásil na pondelňajšom zraze Cíger.

Hoci má Réway iba dvadsať, pri bojkote veľkej skupiny osvedčených hokejistov je jedným z najskúsenejších hráčov v tíme. Iba piati z nominovaných absolvovali v reprezentácii viac zápasov ako on.

„Mám radosť. V seniorskej reprezentácii to pre mňa bude nová skúsenosť,“ prezradil Réway. Na prelome rokov doviedol ako kapitán výber do dvadsať rokov k bronzovým medailám na juniorskom šampionáte.

Réway (v strede) reprezentoval Slovensko aj na Nemeckom pohári. FOTO - TASR.

„Samozrejme, je to aj trocha zodpovednosti navyše, ale moje výkony to neovplyvní. Budem sa snažiť hrať najlepšie, ako viem,“ dodal Réway.

Pred zápasom - "Dúfam, že neskončíme poslední ako na turnaji v Nemecku,“ želal si pred odchodom do Švajčiarska mladý slovenský útočník Martin Réway.

Na národný tím čaká druhá reprezentačná akcia pod vedením nového trénera Zdena Cígera. V piatok vstupuje do turnaja Arosa Challenge zápasom proti Bielorusku. Začína sa o 16.15 hod.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci zdolali Bielorusov, na Arosa Challenge budú hrať o víťazstvo