Bokroš po prehre so Švédmi: Húska nás uchránil od väčšej katastrofy

Slovenskí hokejisti obsadili na MS hráčov do 20 rokov konečné siedme miesto.
Slovenskí hokejisti obsadili na MS hráčov do 20 rokov konečné siedme miesto. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|2. jan 2016 o 15:06

Slovenskí hokejisti skončili na MS hráčov do 20 rokov na siedmom mieste.

MS hráčov do 20 rokov - štvrťfinále:

Helsinki (Helsinki Ice Hall)

Švédsko - Slovensko 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)

Gól: 6. Eriksson Ek (Forsbacka Karlsson), 12. Lindblom (Holmström, Kempe), 31. Ehn (Lööke), 44. Kempe (Lindblom, Forsling), 46. Lööke, 57. A. Nylander (Timašov)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 1:0, rozhodovali: Ansons (Lot.), Sylvain (Kan.) - Otmakov (Rus.), Waldejer (Nór.)

Švédsko: Söderström – Lagesson, Forsling, Mattsson-Ollas, Englund, Larsson, Carlsson, Pettersson – Lindblom, Holmström, Kempe – Timašov, Asplund, A. Nylander – Forsbacka-Karlsson, Grundström, Eriksson-Ek – Lööke, Ehn, Karlsson

Slovensko: Húska – Sloboda, Jaroš, Koch, Romančík, Moravčík, Ivanič, Maier – Bondra, Milý, M. Sukeľ – Šiška, Hrušík, Lešťan – Briestenský, Huňa, Surový – Paločko, Pospíšil

HELSINKI. Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali v sobotňajšom štvrťfinálovom zápase na majstrovstvách sveta hráčov tejto vekovej kategórie vo fínskych Helsinkách s rovesníkmi zo Švédska 0:6.

Nepodarilo sa im obhájiť bronz spred roka, keď v Toronte v súboji o 3. miesto zdolali práve Švédov 4:2.

Jedno víťazstvo

V minulosti tím SR získal bronz aj vo Winnipegu v sezóne 1998/1999.

V Helsinkách slovenské družstvo zvíťazilo len raz, v úvode MS nad Bieloruskom 4:2.

Nasledovali už len prehry: v základnej B-skupine s Českom (0:2), Fínskom (3:8), Ruskom (1:2) a vo štvrťfinále so Švédskom (0:6).

Švédi potvrdili úlohu favorita

Švédi od úvodu stretnutia potvrdzovali úlohu favorita a zatlačili Slovákov. Prvý zásah dosiahli už v 6. min, keď po úspešnom vhadzovaní vystrelil švihom Eriksson-Ek a Húska kapituloval.

Na rozdiel dvoch gólov upravil v 12. min v presilovke Lindblom, ktorý sa najlepšie zorientoval pred slovenským brankárom a za jeho chrbát poslal vyrazenú strelu Holmströma.

V úvodnej časti nevyužili zverenci Ernesta Bokroša tri presilovky, ďalšie šance súpera zneškodnil Húska.

Obraz hry sa nezmenil ani v druhej tretine. Švédi boli aktívni a mali veľa streleckých pokusov, Húsku však prekonal iba Ehn v 30. min po šikovnej prihrávke od Löökeho.

V druhej dvadsaťminútovke mali tri presilovky hráči "troch koruniek", no nepodarilo sa im premeniť ich na góly. Slováci nezužitkovali v tejto časti jednu početnú výhodu.

V 44. min mieril Hrušík v úniku mimo a vzápätí na opačnej strane rýchlu akciu zakončil presne A. Kempe - 4:0 pre Švédov. Ďalší zásah pridal v oslabení Lööke a definitívnu gólovú bodku za súbojom dal v 57. min A. Nylander.

Hlasy

(zdroje: SZĽH, IIHF):

Ernest Bokroš (tréner SR "20"): "Hráči k zápasu nepristúpili ako sa na štvrťfinále majstrovstiev sveta patrí. Pre súpera sme boli vzhľadom k dôležitosti stretnutia až príliš ľahkou korisťou. Jediný, koho môžem po tomto zápase so Švédskom pochváliť, je brankár Adam Húska. Ten nás uchránil od ešte väčšej katastrofy. Inak nemám žiadny dôvod na hodnotenie."

Matúš Sukeľ (útočník SR "20"): "Nemáme zlý tím. Vo štvrťfinále sme chceli predviesť náš najlepší výkon a postúpiť ďalej. Nepodarilo sa a ideme domov. Proti silným súperom sme na tomto turnaji hrali dobre. Výsledkovo sme zvládli najmä duel proti Bielorusom, čo nás dostalo do štvrťfinále. V play-off sme túžili prekvapiť favorita, ale nedali sme ani gól."

Online prenos

III. tretina

Brankár Adam Húska, obranca Christián Jaroš a útočník Matúš Sukeľ si prevzali ocenenia pre najlepších slovenských hokejistov na svetovom šampionáte.

60. min. - Koniec zápasu. Švédi hrali v závere tretej časti ďalšiu presilovku, no nevyužili ju. Po výhre 6:0 však postúpili do semifinále. V ňom nastúpia proti víťazovi zápasu Fínsko - Kanada.

Húska zaznamenal v stretnutí 49 zákrokov, Söderström chytil 17 striel.

57. min - Švédski hokejisti sú pri chuti. Timašov našiel križnou prihrávkou Alexandra Nylandera, ktorý poslal puk ponad Húskovo rameno do brány.

52. min - Slovenský tím zachránila od gólu opäť konštrukcia brány. Tentoraz strieľal Timašov.

50. min - Švédi hrali piatu presilovú hru v zápase. Forsling bol blízko ku gólu, no jeho strela sa odrazila od hornej žŕdky.

46. min - Slováci dostali gól vo vlastnej presilovke. Lööke nahodil od modrej puk na mantinel, od ktorého sa odrazil do Húsku a od neho do brány.

44. min - Švédi predviedli ďalšiu peknú akciu. Forsling prihral na pravú stranu Lindblomovi, ktorý našiel v medzikruží Kempeho a ten presnou strelou k žrdi zvýšil už na 4:0.

44. min - Skvelá akcia Slovákov. Hrušík dostal prihrávku na modrú a sám sa rútil na Söderströma. Puk však tesne minul bránku.

41. min - Začala sa tretia tretina.

II. tretina

40. min - Slovenskí hokejisti nevyužili početnú výhodu. Švédi tak po druhej tretine vyhrávajú 3:0. Adam Húska zaznamenal už 32 zákrokov, kým Söderström len 11.

38. min - Švédi zle striedali a Slováci hrajú v závere druhej časti presilovú hru.

33. min - Pár sekúnd po góle sa na Húsku rútil Eriksson Ek, ktorého fauloval Koch a dostal dvojminútový trest. Slovenský tím sa však ubránil.

31. min - Švédski mladíci predviedli krásnu akciu. Ehn sa prehnal po pravej strane, prihral do medzikružia na Löökea, ktorý mu prihrávku vrátil a Ehn pridal do odkrytej bránky tretí gól.

30. min - Po vylúčení Pospíšila hrali Švédi ďalšiu početnú výhodu, ktorú však nevyužili. Slovákov opäť podržal brankár Húska.

27. min - Švédski hokejisti sú aktívnejší aj v druhej tretine. Húska čelil už siedmim strelám, zatiaľ čo Söderström má na konte dva zákroky.

24. min - Švédi nevyužili početnú výhodu aj vďaka Húskovi, ktorý opäť podržal slovenský tím.

22. min - Slováci dohrávali presilovku, no nevyužili ju. Naopak, po faule Romančíka sa budú brániť.

I. tretina

20. min - Koniec prvej tretiny. Slováci zaslúžene prehrávajú dvojgólovým rozdielom. Severský súper do týchto chvíľ pevne kráča za účasťou v semifinále.

18. min - Hegemónia Švédov je citeľná. Dominujú vo všetkých herných činnostiach. Akurát sú trošku nedisciplinovaní. V ostatných herných činnostiach však Bokrošovi zverenci nemajú, bohužiaľ, šancu.

17. min - Slovákom sa nepodarilo využiť dve presilovky v krátkom slede. Naopak, najväčšiu šancu pri druhej slovenskej presilovke mal paradoxne Holmström.

15. min - V čase 14:56 budeme hrať druhú presilovú hru. Bolo by skvelé, ak by sa nám podarilo skorigovať skóre.

14. min Dominanciu Švédov dokumentuje aj počet striel 16:2. Do konca prvej časti ostáva necelých šesť minút.

12. min - Švédi dali druhý gól, keď využili skrátenú presilovku po vylúčení Lešťana. V čase 11:35 sa presadil Oskar Lindblom, ktorý zakončil krásnu švédsku kombináciu. Prehrávame 0:2 a treba dodať, že úplne zaslúžene.

11. min - Je po našej presilovke. V čase 10:33 ide na trestnú lavicu Filip Lešťan. Tímy budú hrať v pomere 4-4, neskôr budú mať Švédi presilovkovú výhodu.

10 min - V 10. minúte majú Slováci výhodu prvej presilovej hry. Na trestnú lavicu putuje Mattsson za nedovolené bránenie.

6. min - Gól Švédov. V čase 5:10 sa hneď po buly dostal k strele Joel Eriksson-Ek a skvelou strelou švihom nedal Húskovi šancu.

2. min - Zápas začal okamžitým švédskym tlakom. Húska je okamžite v permanencii. V 2. minúte zakončoval Lindblom, o minútu neskôr nepríjemne strieľal Adrian Kempe.

Naši reprezentanti nastúpia v modrých dresoch, Švédi v žltých.

Slovákom bude v zápase pre zranenie chýbať Erik Černák. Verme, že svojho kamaráta ostatní spoluhráči na ľade plnohodnotne zastúpia.

V slovenskej bráne nastúpi tradične Húska, ktorý patrí zatiaľ medzi najlepších hráčov Bokrošovho výberu na šampionáte. V bráne "Tre kronor" bude stáť Söderström.

Pred zápasom

HELSINKI, BRATISLAVA. Hokejistov Slovenska do 20 rokov čaká dnes popoludní veľmi ťažký test.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša sa pokúsia spôsobiť turnajovú senzáciu, keď im v ceste do semifinále stojí zatiaľ stopercentný tím Švédska.

Severania dosiahli zo štyroch zápasov v A-skupine plný počet 12 bodov a vysoko aktívne skóre 19:5.

Obe reprezentácie sa stretli aj na vlaňajšom šampionáte, pričom zápas dopadol lepšie pre slovenský národný tím.

V dôležitom stretnutí o bronz vyhrali Slováci 4:2 a Švédi tak zostali bez medailového úspechu.

Teraz plánuje škandinávsky súper revanš.

„Už sme nedočkaví, aby sme sa Slovensku pomstili za vlaňajšiu prehru v Kanade 2:4 v súboji o bronzové medaily," citoval server Aftonbladet.se útočníka Adriana Kempeho, ktorý hral vo švédskom tíme aj pred rokom.

V prvom zápase o záchranu v elitnej kategórii si dnes Švajčiari poľahky poradili s Bieloruskom a na definitívu záchrany potrebujú ešte jedno víťazstvo.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Bokroš po prehre so Švédmi: Húska nás uchránil od väčšej katastrofy