Rely Dakar: Svitko skončil v 2. etape na skvelom treťom mieste, Jakeš jedenásty

V druhej etape sa Svitkovi darilo, obsadil veľmi pekné 3. miesto.
V druhej etape sa Svitkovi darilo, obsadil veľmi pekné 3. miesto. (Autor: SITA/AP)
SITA|4. jan 2016 o 17:15

Tridsaťtriročný jazdec Slovnaft Teamu si pripísal na najťažších pretekoch na svete piate umiestnenie v top 3.

TERMAS DE RÍO HONDO. Slovenský motocyklový reprezentant Štefan Svitko dosiahol hneď na úvod 38. ročníka Rely Dakar skvelý výsledok, keď v pondelkovej 2. etape z Villa Carloz Paz do Termasu de Río Hondo obsadil tretie miesto.

Tridsaťtriročný jazdec Slovnaft Teamu si pripísal na najťažších pretekoch na svete piate umiestnenie v top 3 - popri vlaňajšom maxime v podobe druhého miesta v poslednej etape skončil štyrikrát tretí (2x 2012, 1x 2015, 1x 2016).

Pondelkovým víťazom sa stal Austrálčan Toby Price časom 3:46:24 h, Svitko za ním zaostal o takmer minútu a pol a priebežne je tiež tretí s odstupom 1:21 min.

Pre celkovo tretieho muža vlaňajšej edície Pricea to bolo na Dakare druhé čiastkové prvenstvo. Na druhom mieste klasifikovali Portugalčana Rubena Fariu s 20-sekundovým mankom.

STAGE 2 - BIKES RESULTS1. T. Price2. R. Faria 0'203. S. Svitko 1'28#Dakar2016 - RED BULL CONTENT POOL

Posted by Dakar Rally on Monday, January 4, 2016

Celkovo Price vedie pred Fariom o dve sekundy.

"Išlo sa mi čisto a pohodlne, ohľadom navigácie to bolo jednoduché, trať bola na mnohých miestach označená. Pred zajtrajškom som v dobrej pozícii. Mala by to byť podobná etapa ako tá dnešná," povedal Price pre oficiálnu stránku podujatia.

Solídne si v pondelok počínal aj druhý slovenský motocyklista Ivan Jakeš, ktorý s mankom 5:09 min obsadil jedenástu priečku.

Štyridsaťdvaročný rodák z Myjavy je na 11. mieste aj priebežne (+5:11 min). V cieli je zatiaľ 33 motocyklistov zo 136 štartujúcich.

Slovensko má na trati zastúpenie aj v kategórii kamiónov.

Členom českého trojčlenného tímu Bonver Dakar Project (č. 513) vo vozidle Tatra je mechanik Jaroslav Miškolci, mechanikom v kamióne Man v inom českom zoskupení Offroadsport (č. 554) je Marek Sýkora.

Pondelková 2. etapa bola na Rely Dakar 2016 vlastne prvou, pretože nedeľňajšiu úvodnú organizátori zrušili pre nevyhovujúce poveternostné podmienky z dôvodu rozsiahlych dažďov.

Ani v pondelok neabsolvovali jazdci kompletný meraný úsek, riaditeľstvo pretekov ho skrátilo z obavy o bezpečnosť účastníkov.

Motocyklistom a štvorkolkárom zo 450-kilometrového špeciálu ukrojili 96 km, posádkam na automobiloch a kamiónoch dokonca 123 km, pôvodne mali na čas prejsť 510 km.

V utorok 5. januára čaká na jazdcov 3. etapa z Termasu de Río Hondo do San Salvadoru de Jujuy so spoločným meraným úsekom o dĺžke 314 km.

Rely Dakar 2016

2. etapa (Villa Carloz Paz /Arg./ - Termas de Río Hondo /Arg./

Meraný úsek: motocykle a štvorkolky 354 km, automobily a kamióny 387 km) - pondelok:

6. Paulo Goncalves (Portug.) Honda +2:38

.......................................................

6. Joan Barreda Bort (Šp.) Honda +3:04

..................................................

11. Ivan JAKEŠ (SR) KTM +5:11

Domov»Ďalšie športy»Motorizmus»Rely Dakar: Svitko skončil v 2. etape na skvelom treťom mieste, Jakeš jedenásty