Američania rozstrieľali Švédov a získali bronzové medaily

Mladí Američania oslavujú zisk bronzových medailí.
Mladí Američania oslavujú zisk bronzových medailí. (Autor: TASR/AP)
TASR|5. jan 2016 o 18:38

Na svetových šampionátoch získali už deviatu medailu. Hokejisti USA majú po víťazstve nad Švédskom vo fínskych Helsinkách na konte tri zlaté, jeden strieborný a päť bronzových kovov.

MS v hokeji do 20 rokov - o bronz:

Švédsko - USA 3:8 (2:2, 0:4, 1:2)

Góly: 18. Lagesson (Kempe), 19. Grundström (Joel Eriksson, Karlsson-Forsbacka), 59. A. Holmström (Lindblom, Kempe) - 12. Bjork (Dvorak), 16. M. Tkachuk (Werenski, Schmaltz), 23. Boeser (Borgen, M. Tkachuk), 25. Donato (Carlo, MacInnis), 37. Bjork (Milano, Dvorak), 40. Carlo (Schmaltz, R. Hitchcock), 44. Donato (MacInnis), 52. M. Tkachuk (Schmaltz)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fonselius, Rantala - Nieminen (všetci Fín.), Chartrand-Piche (Kan.)

HELSINKI. Hokejisti USA si vybojovali bronz na svetovom šampionáte hráčov do 20 rokov. V utorňajšom súboji o tretie miesto v Helsinkách rozstrieľali švédskych reprezentantov vysoko 8:3.

Tešili sa z prvej medaily od roku 2013. Vtedy si v ruskej Ufe vybojovali titul.

Matthew Tkachuk (druhý zľava) skóruje do siete Švédska. FOTO - TASR/AP.

Američania získali na juniorských šampionátoch dokopy už deväť medailí. Na konte majú tri zlaté, jednu striebornú a päť bronzových.

Pre Švédov sa zopakoval scenár z uplynulej sezóny - opäť skončili len so štvrtým miestom. Pred rokom prehrali v súboji o bronz so slovenskými reprezentantmi 2:4.

Ďalší program
Finále:
Rusko - Fínsko
(Hartwall Areena, 19.30 h SEČ)

Do zápasu vstúpili lepšie hráči USA. V 16. minúte viedli už 2:0, ale náskok neudržali.

Švédi vyrovnali v rozpätí dvoch minút zásluhou Williama Lagessona a Carla Grundströma.

Druhá tretina už bola v réžii zámorských hokejistov. Svojmu súperovi strelili štyri góly a prakticky rozhodli o svojom víťazstve.

V treťom dejstve pridali ďalšie dva presné zásahy Ryan Donato a Matthew Tkachuck. V závere už len skorigoval výsledok Axel Holmström.

O puk bojujú Adrian Kempe (vľavo) s Willom Borgenom. FOTO - SITA/AP.

"Odohrali sme veľmi dobrý zápas a celkovo sme na turnaji podávali silné výkony, takže na seba môžeme byť hrdí," povedal dvojgólový strelec Anders Bjork.

"Myslím si, že nám turnaj celkom vyšiel. Chceli sme tu vyhrať zlato, no to sa nanešťastie nepodarilo. Bronz je však dobrý, lepší, ako by sme mali ísť domov s prázdnymi rukami," uviedol brankár Alex Nedeljkovic, ktorý chytil tridsaťpäť striel.

Pre Švédov to bola najväčšia prehra v histórii v zápase o medaily. "Netuším, čo sa stalo. Celý tím hral zle, akoby sme to vzdali," povedal pre oficiálnu stránku šampionátu obranca Marcus Pettersson.