Svitko si splnil vytúžený cieľ, na Dakare skončil celkovo druhý

Štefan Svitko v záverečnej etape bez problémov udržal svoj náskok pred súpermi.
Štefan Svitko v záverečnej etape bez problémov udržal svoj náskok pred súpermi. (Autor: TASR/AP)
TASR|16. jan 2016 o 13:46

Zvládol to. Štefan Svitko bez problémov udržal svoj náskok pred prenasledovateľmi a na Rely Dakar skončil premiérovo na stupňoch víťazov. V záverečnej etape finišoval piaty.

BRATISLAVA. Slovenský motocyklista Štefan Svitko dosiahol na 38. ročníku Rely Dakar životný úspech. V záverečnej 13. etape finišoval na piatej priečke. A v konečnej klasifikácii podujatia skončil druhý, čo je historicky najlepšie umiestnenie slovenského pretekára na prestížnom podujatí.

Na víťaza tohtoročného prestížneho podujatia Austrálčana Tobyho Pricea stratil celkovo 39:41 min. Tretí skončil Čiľan Pablo Quintanilla, ktorý ovládol sobotňajšiu derniéru s cieľom v Rosariu.

Po konci pretekov Svitko len ťažko hľadal slová v zhluku radostných pocitov.

"Som veľmi šťastný, že sa mi to podarilo. Chcel som tretie miesto, mám dokonca druhé, perfektné. Chcel by som sa veľmi poďakovať svojmu tímu, ktorý sa o mňa staral. Tento úspech patrí hlavne im, bez nich by som to nedokázal. Chcel by som touto cestou pozdraviť celú svoju rodinu a poďakovať sa im za všetko, rovnako tak aj sponzorom," povedal pre TASR.

Skúsený jazdec mal pred začiatkom etapy dostatočne vysoký náskok pred svojimi prenasledovateľmi. Cieľ sobotňajšej súťaže tak mal jasný charakter.

"Išiel som opatrne, na istotu. Chcel som hlavne dôjsť do cieľa, nič nepokaziť," ozrejmil.

Na tohtoročnom Dakare sa stal najlepším európskym motocyklovým pretekárom, pred seba pustil len Pricea.

"O čom som sníval, to všetko som dosiahol. Price vyhral zaslúžene, nedal sa dostihnúť, bol najrýchlejší. Ja som mu to prial," dodal pre TASR.

NEUVERITEN VSLEDOK, AK SA DOTERAZ NEPODARIL IADNEMU SLOVKOVI!!!!CELKOV 2.MIESTO NA DAKARENEUVERITEN V...

Posted by Stefan Svitko Fanclub on 16. január 2016

Svitko po deviatom mieste v prológu tohtoročného podujatia v priebežnom poradí už len stúpal. Po zrušení prvej meranej etapy sa v ďalších dvanástich len raz ocitol v cieli mimo TOP 10. Až päťkrát bol štvrtý, raz druhý a v desiatej etape dokonca dosiahol premiérový etapový triumf na Dakare.

V priebežnom poradí podujatia sa od začiatku prebojoval do elitnej päťky a do konca pretekov atakoval vedúce pozície. Po tretej etape bol aj priebežným lídrom, no klesol a konštante si udržiaval tretiu priečku.

Po problémoch Puala Goncalvesa poskočil na druhú. V uplynulých štyroch etapách si ju upevnil a po príchode do Rosaria bez problémov udržal.

Tento rok vybojoval Svitko aj premiérové etapové prvenstvo.

Tento rok štartoval aj jeho krajan Ivan Jakeš, no pre veľký rozsah zranení ho napokon nedokončil.

Po páde v piatej etape ešte nastúpil na štart šiestej. Po približne dvadsiatich kilometroch sa však vrátil do bivaku a Dakar sa pre neho skončil.

Pre skúseného motocyklistu to bolo už siedme púštne dobrodružstvo. Prvýkrát štartoval v roku 2010. V kategórii motocyklov vtedy obsadil trináste miesto a stal sa najúspešnejším nováčikom.

Nasledujúci rok mu vôbec nevyšiel. Pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu, o dva roky neskôr ho zastavil zasa nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri okruhy pred koncom.

V rokoch 2012 a 2015 obsadil celkovo piatu priečku. Predvlani skončil deviaty.

Štefan Svitko dosiahol najlepší výsledok v kariére. FOTO - SITA/AP.

Záverečný etapový úsek 38. ročníka prestížnych pretekov meral 180 km. Pretekári sa na naň vybrali s polhodinovým oneskorením v opačnom poradí vzhľadom na celkovú klasifikáciu.

Svitko z Villa Carlo Paz odštartoval ako predposledný. A keďže jeho náskok pred tretím Quintanillom bol takmer 16-minútový, od začiatku zvolil opatrné tempo.

Na prvom meranom medzičase mu patrila siedma priečka. Quintanillovi dovolil ukrojiť zo straty len necelé dve minúty. Čiľan naďalej virtuálne viedol, no strata na Svitka bola príliš vysoká a Slovák si umnou jazdou udržiaval dostatočný odstup od svojho súpera.

Napokon finišoval piaty so stratou 6:24 min na víťazný čas juhoamerického pretekára 1:51:27 h. V celkovej klasifikácii mal na neho k dobru vyše deväť minút.

Súťaž kamiónov ovládli Holanďania. Po 13. etape vystúpil na najvyšší stupienok Hans Stacey pred Pieterom Versluisom, český jazdec Tomáš Vrátný so slovenským navigátorom Jaroslavom Miškolcim obsadili so stratou 27:28 min 20. priečku.

V celkovom hodnotení skončili na 17. mieste s vyše 8-hodinovým odstupom za víťazom Gerardom De Rooyom s Ivecom.

RELY DAKAR - 13. etapa:

(Villa Carlos Paz /Arg./ - Rosario /Arg./, meraný úsek: 180 km)

MOTOCYKLE:

1. Pablo Quintanilla (Čile) Husqvarna 1:51:27 h, 2. Kevin Benavides (Arg.) Honda +1:41, 3. Hélder Rodrigues (Portug.) Yamaha +2:37, 4. Toby Price (Aus.) KTM +4:22, 5. Štefan Svitko (SR) KTM +6:24, 6. Gerard Farres Guell (Šp.) KTM +10:52

Konečné poradie 13. etape: 1. Toby Price (Aus.) KTM 48:09:15, 2. Štefan Svitko (SR) KTM +39:41, 3. Pablo Quintanilla (Čile) Husqvarna +48:48, 4. Kevin Benavides (Arg.) Honda +54:47, 5. Hélder Rodrigues (Portug.) Yamaha +55:44, 6. Adrien van Beveren (Fr.) Yamaha +1:46:29

ŠTVORKOLKY:

1. Brian Baragwanath (JAR) Yamaha 2:07:18, 2. Giuliano Horacio Giordana (Arg.) Yamaha +7:44, 3. Sergej Karjakin (Rus.) Yamaha +7:55, 4. Jeremías González Ferioli (Arg.) Yamaha +11:45, 5. Wálter Nosiglia (Bol.) Honda +12:43, 6. Marcos Patronelli (Arg.) Yamaha +15:37

Konečné poradie po 13. etape: 1. Marcos Patronelli (Arg.) Yamaha 58:47:41, 2. Alejandro Patronelli (Arg.) Yamaha +5:23, 3. Brian Baragwanath (JAR) Yamaha +1:41:53, 4. Sergej Karjakin (Rus.) Yamaha +1:44:25, 5. Jeremías González Ferioli (Arg.) Yamaha +2:02:08, 6. Wálter Nosiglia (Bol.) Honda +4:26:10

AUTOMOBILY:

1. Sébastien Loeb (Fr.) Peugeot 1:46:51, 2. Mikko Hirvonen (Fín.) Mini +1:13, 3. Nasser Al-Attiyah (Kat.) Mini, 4. Cyril Despres (Fr.) Peugeot - obaja +1:36, 5. Leeroy Poulter (JAR) Toyota +2:04, 6. Nani Roma (Šp.) Mini +2:05

Konečné poradie po 13. etape: 1. Stéphane Peterhansel (Fr.) Peugeot 45:22:10, 2. Nasser Al-Attiyah (Kat.) Mini +34:58, 3. Giniel de Villiers (JAR) Toyota +1:02:47, 4. Mikko Hirvonen (Fín.) Mini +1:05:18, 5. Leeroy Poulter (JAR) Toyota +1:30:43, 6. Nani Roma (Šp.) Mini +1:41:06

KAMIÓNY:

1. Hans Stacey (Hol./MAN) 2:06:08 h., 2. Pieter Versluis (Hol./MAN) +1:45 min., 3. Eduard Nikolajev (Rus./Kamaz) +2:08 min. ... 20. Tomáš Vrátný (ČR/Tatra), navigátor Jaroslav Miškolci (SR) +27:28

Konečné poradie po 13. etape: 1. Gerard De Rooy (Hol./Iveco) 44:42:03 h., 2. Arjat Mardejev (Rus./Kamaz) +1:10:27 h., 3. Federico Villagra (Arg./Iveco) +1:40:55 ... 17. Vrátný, navigátor Miškolci +8:08:17

Domov»Ďalšie športy»Motorizmus»Svitko si splnil vytúžený cieľ, na Dakare skončil celkovo druhý