Pohár federácie: Schmiedlová získala pre Slovensko prvý bod

Predsa len to zvládla. Anna Karolína Schmiedlová (vpravo) si v troch setoch poradila v náročnom súboji s Austrálčankou Arinou Rodionovovou. (Autor: TASR)
Sportnet|6. feb 2016 o 13:35

Sobotný deň odštartoval zápas medzi Schmiedlovou a Rodionovovou. Druhý hrajú Čepelová a Stosurová.

1. kolo II. svetovej skupiny Pohára federácie (Bratislava):

Slovensko - Austrália

Anna Karolína Schmiedlová - Arina Rodionovová 5:7, 7:5, 6:0

BRATISLAVA. Slovenské tenistky vyhrávajú po úvodnej dvojhre zápasu 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie nad Austráliou 1:0.

O prvý bod pre tím kapitána Mateja Liptáka sa v bratislavskom NTC postarala slovenská jednotka Anna Karolína Schmiedlová, ktorá po úspešnom obrate zdolala Arinu Rodionovovú po vyše trojhodinovej trojsetovej bitke 5:7, 7:5, 6:0.

V druhom dejstve otočila z 1:4. V druhom singli si na tvrdom povrchu DecoColor zmerajú sily slovenská dvojka Jana Čepelová a austrálska jednotka Samantha Stosurová.

Schmiedlovej vyšiel úvod stretnutia a po rýchlom brejku sa ujala vedenia 2:0. Austrálčanka však bleskovo vyrovnala na 2:2 a favorizovaná Slovenka sa začala na dvorci trápiť.

Bola príliš nervózna, mala veľké problémy s prvým podaním a nevedela si rady s početnými stopbalmi súperky.

Za stavu 4:4 Schmiedlová stratila servis a Rodionovová išla podávať na víťazstvo v sete. Zverenka trénera Milana Martinca síce kontrovala rebrejkom, v ďalšom geme však premrhala vedenie 40:0 a Rodionovová dotiahla prvý ser do úspešného konca, keď za stavu 6:5 premenila v poradí tretí setbal.

Austrálčanka, ktorá je vo svetovom singlovom rebríčku až na 275. mieste, bola v laufe a v druhom dejstve si po dvoch brejkoch vybudovala náskok 4:1.

Schmiedlová však nezložila zbrane, v ďalších minútach aj vďaka podpore takmer vypredaného hľadiska otočila na 5:4 a v desiatom geme mala k dispozícii tri setbaly.

Húževnatá Rodionovová ich však odvrátila a vyrovnala na 5:5.

V ďalšom geme sa Schmiedlová pri pokuse dobehnúť return pošmykla, odrela si koleno a nasledovala krátka pauza spojená s ošetrením krvavej rany.

Po návrate na kurt získala Schmiedlová sedem fiftínov za sebou a vynútila si tretí set, v ktorom jasne dominovala.

Pohyb Austrálčanky bol čoraz ťažkopádnejší, po dlhých výmenách od základnej čiary ju chytali kŕče, čo bola voda na mlyn Slovenky.

Po dvoch brejkoch odskočila Schmiedlová Austrálčanke na 4:0 a napokon jej uštedrila "kanára".

V treťom sete už Rodionová odišla fyzicky aj herne. Foto: TASR

Vo fedcupovej histórii ide o druhý vzájomný súboj oboch krajín, v apríli 1995 na tráve v Perthe vyhrali domáce Austrálčanky 3:2.

Slovenky vlani v 1. kole II. svetovej skupiny prehrali v Apeldoorne s domácimi Holanďankami 1:4.

V baráži o účasť v druhej osmičke potom zdolali v NTC Švédsko 4:0.

Tweet your nation's hashtag then visit the Fan Zone to see the result of the hashtag battle! po.st/FCFanZone

Posted by Fed Cup on Saturday, February 6, 2016

Hlas:

/zdroj: RTVS/

A.K. Schmiedlová: "Bolo to utrápené víťazstvo. Najpodstatnejšie však je, že som to napokon nejako zvládla. Málokedy sa mi podarí takýto obrat a veľmi sa teším, že mi to dnes vyšlo práve vo Fed Cupe. Nedá sa povedať, že by som si za toho stavu 5:7, 1:4 ešte príliš verila. Nemala som však už čo stratiť, viac som do toho chodila a cítila som, že sa dostávam do zápasu. Tie gemy od 1:4 na 4:4 boli relatívne ľahké a potom som to už nechcela pustiť. Pred tretím setom už som si verila."

"Spočiatku som bola zviazaná a nelietalo mi to, dalo sa to asi vidieť. Na podaní mi to podobne nešlo už v januári v Austrálii, ale podľa tréningov som si hovorila, že som sa do toho dostala. V prvom sete to však neplatilo a bolo strašne dôležité, že v druhom a treťom už som dobre servovala. Rozhodujúca časť bola z mojej strany kvalitná, tak som mala hrať celý zápas. Určite sú na okruhu hráčky, ktoré si počínajú podobným štýlom ako Rodionovová, a ja s tým obvykle nemávam problémy, lebo dobre behám smerom dopredu, tu je však ten povrch pomalý, až natoľko to neskáče, o to som to mala ťažšie. Za tie tri hodiny som asi toho nabehala oveľa viac ako ona, každý druhý fiftín som tuším musela ísť za kraťasom."

Online prenos

III. set

tenis-lopticka.jpg Je koniec, Anna Karolína Schmiedlová to dokázala! Slovensko získava v Pohári federácie prvý bod, keď 21-ročná Košičanka potvrdila oprávnenosť svojej nominácie. Tretí set uštedrila súperke nepopulárneho "kanára" a celkovo vyhrala po setoch 5:7, 7:5 a 6:0.

tenis-lopticka.jpg Toto by už nemala stratiť! Tak ako sa v predchádzajúcich dvoch setoch slovenská jednotka trápila, tak v rozhodujúcom treťom sete dominuje. Vyhráva už 5:0 a v ideálnom prípade môže duel ukončiť už pri servise Austrálčanky.

tenis-lopticka.jpg Schmiedlová je naďalej vo víťaznom tranze. Opäť prelomila Rodionovej podanie a vyhráva už 4:0.

tenis-lopticka.jpg Je to dobré! Schmiedlová dokázala ukoristiť hneď prvý súperkin servis, aby následne vyhrala aj svoje podanie, čím sa dotáva do vedenia 3:0. Na podaní je teraz Rodionová.

tenis-lopticka.jpg Rozhodujúci tretí set začína naša hráčka vynikajúco, čistou hrou sa ujíma vedenia 1:0.

II. set:

tenis-lopticka.jpg Druhý set patril našej hráčke aj z pohľadu štatistík. Na víťazné údery vyhrala 20-16, na esá 2-0, pomer dvojchýb bol vyrovnaný 1-1.

tenis-lopticka.jpg Pokračujeme aj tretím setom! Rodionová nezvládla svoj servis a vďaka tretiemu brejku súperky v druhom dejstve zrovnáva Schmiedlová na 1:1 na sety.

tenis-lopticka.jpg Nekonečný jedenásty gem napokon predsa len získala A.K. Schmiedlová a hoci s ťažkosťami, má naša tenistka výhodu, keďže vedie 6:5 a Rodionová ide podávať na udržanie v druhom sete.

tenis-lopticka.jpg Škoda. Desiata hra druhého setu priniesla aj setbalové možnosti pre našu tenistku. Rodionová však napokon s vypätím všetkých síl vyrovnáva na 5:5 a dráma pokračuje.

tenis-lopticka.jpg Slovenka vyhráva už štvrtú hru po sebe, čím sa po prvýkrát v druhom sete ujíma vedenia 5:4. Len tak ďalej!

tenis-lopticka.jpg "Kaja" je späť v zápase! Servujúcej súperke dovolila uhrať len jeden fiftín a koncentrovaným výkonom v posledných minútach vyrovnala zo stavu 1:4 na aktuálnych 4:4. Schmiedlová však musí brejk potvrdiť aj pri svojom podaní.

tenis-lopticka.jpg Výborne! Naša jednotka ešte bojuje a po tom, čo prelomila Rodionovej podanie, potvrdila zisk brejku aj pri svojom servise a znižuje tak na 3:4. Austrálska súperka však má ešte stále výhodu jedného brejku a ide podávať.

tenis-lopticka.jpg Možno rozhodujúci gem celého zápasu. Schmiedlová nezvládla ani druhý raz svoje podanie a Rodionová má výhodu double brejku. Austrálčanka vyhráva už 4:1.

tenis-lopticka.jpg Tretia čistá hra slovenskej jednotky v zápase. Schmiedlová si pripísala aj prvé eso a znížila na 1:2.

tenis-lopticka.jpg Schmiedlová začala druhý set stratou podania. Rodionovová v druhej hre potvrdila brejk. 0:2.

I. set:

tenis-lopticka.jpg Rodionovová viedla 30:0, ale Schmiedlová sa dokázala vrátiť. Súperke odvrátila aj dva setbaly, no tretí nie, a tak prehrala prvý set 5:7. Slovenka si v úvodnom sete, ktorý trval 63 minút, pripísala až päť dvojchýb.

tenis-lopticka.jpg Schmiedlová vyhrávala v jedenástej hre už 40:0, no súperka zabojovala a nakoniec zobrala Slovenke podanie. 5:6.

tenis-lopticka.jpg Výborná hra v podaní slovenskej tenistky, ktorá premenila krásnym víťazným úderom brejkbal a vyrovnala na 5:5.

tenis-lopticka.jpg Schmiedlová sa trápila v deviatom geme s podaním, urobila dve dvojchyby. Rodionovová si vypracovala tri brejkbaly. Zatiaľ čo prvé dva Slovenka odvrátila, tretí už nie a Austrálčanka bude podávať na víťazstvo v prvom sete.

Anna Karolína Schmiedlová. FOTO - TASR

tenis-lopticka.jpg Slovenka si podržala podanie, keď Rodionovová za stavu 40:30 zahrala loptu do siete. V šiestej výmene vyhrávala Schmiedlová 15:0, no súperka dokázala otočiť a vyrovnala na 3:3.

tenis-lopticka.jpg Schmiedlová nepotvrdila v tretej hre brejk. Rodionovová bola aktívnejšia a znížila na 1:2. Hneď na to potvrdila brejk a vyrovnala.

tenis-lopticka.jpg Výborný začiatok Schmiedlovej. V prvom hre predviedla čistú hru, v druhej premenila brejkbal a vyhráva 2:0.

Zápas sa začal.

Pred zápasom

tenis-lopticka.jpg Pred zápasom - Veľa diskusií vyvolal nový náter na kurte s tvrdým povrchom. Slovenskej jednotke Schmiedlovej však vyhovuje.

"Je dosť pomalý. Aj Janka Čepelová si ho pochvaľovala. Možno Domča by potrebovala trochu rýchlejší kurt. Šmirgľový povrch je nezvyčajný, pri pohybe si treba dávať pozor. No trénujeme na ňom od pondelka a už som si zvykla." hovorila.

tenis-lopticka.jpg Pred zápasom - Kapitánka austrálskeho tímu Alicia Moliková prekvapila zaradením Ariny Rodionovovej (275.) na post dvojky.

"Arinu som nominovala preto, lebo v súčasnosti má najlepšiu formu z hráčok, ktoré pripadali do úvahy na tento post," povedala kapitánka.

Schmiedlová ešte s Rodionovovou na turnajoch nehrala. Nevie o nej takmer nič.

"Je dobrou deblistkou, to znamená, že by mala byť šikovná na sieti, mala by mať aj dobrý servis. Počas tréningov v Bratislave som si ju príliš nevšímala. Nečakala som, že by mohla nastúpiť v dvojhre. Zdalo sa, že zo všetkých Austrálčaniek hrala v príprave najmenej. Pred zápasom si pozriem nejaké video z jej zápasov a nechám si poradiť od kapitána," povedala Slovenka.

tenis-lopticka.jpg Pred zápasom - Schmiedlová je jednotkou tímu (29. vo WTA) a jej zaradenie sa dalo očakávať. Štvrtá hráčka Čepelová (132.) je kapitánovým tajným tromfom proti austrálskej jednotke Stosurovej.

"Dlho som sa rozhodoval, zvažoval som rôzne varianty," vravel Lipták po piatkovom žrebe. Zostavu oznámil hráčkam vo štvrtok večer.

"Najviac som mal jasno v tom, že ako dvojka nastúpi Čepelová, aby mohla hrať proti Stosurovej. Janka má s Austrálčankou vyrovnanú zápasovú bilanciu 1:1, je vo forme."

Čepelová hrala so Stosurovou pred mesiacom v Brisbane. V treťom sete viedla 3:0, nakoniec prehrala 4:6, 6:3, 4:6.

„Samantha je veľmi zdatná súperka, ale tiež má svoje slabiny,“ tvrdila Čepelová.

„Vie si pomôcť prudkým prvým podaním s rýchlosťou 180 až 190 km/h, nebezpečný je aj jej druhý servis – kick, silno rotovaná loptička na príjme vysoko odskočí. Ale aj kick sa dá účinne returnovať a možno jej treba hrať viac do bekhendu.“

tenis-lopticka.jpg Pred zápasom - Kapitán slovenského tímu v Pohári federácie Matej Lipták určil na úvodný sobotňajší deň zápasu prvého kola II. svetovej skupiny v Bratislave dvadsaťjedenročnú Annu Karolínu Schmiedlovú a o rok staršiu Janu Čepelovú.

Posted by Fed Cup on 5. február 2016

V nedeľu by mohla v singli nastúpiť aj Dominika Cibulková (66.). V Pohári federácie debutovala už v roku 2005, no do tímu sa vracia po dvoch rokoch.

V dvojhre by išla na kurt namiesto Čepelovej, jej súperkou by bola Rodionovová. Predtým je na programe súboj jednotiek Schmiedlová - Stosurová.

Sobotný deň odštartuje zápas medzi Annou Karolínou Schmiedlovou a Arinou Rodionovovou (od 14.00 v Aegon aréne). Potom nasleduje duel medzi Janou Čepelovou a Samanthou Stosurovou.

Domov»Tenis»Pohár federácie: Schmiedlová získala pre Slovensko prvý bod