Pohár federácie: Stosurová zdolala Čepelovú v dvoch setoch

Fyzicky skvele pripravená Stosurová potvrdila úlohu papierovej favoritky a vo vzájomných súbojoch sa proti Čepelovej ujala vedenia 2:1 na zápasy. (Autor: TASR)
Sportnet|6. feb 2016 o 17:49

Austrálske tenistky hrajú po prvom hracom dni proti domácim Slovenkám v Bratislave nerozhodne 1:1.

1. kolo II. svetovej skupiny Pohára federácie (Bratislava):

Slovensko - Austrália 1:1

Zápas č. 2- sobota:

Jana Čepelová - Samantha Stosurová 3:6, 4:6

BRATISLAVA. Slovenské tenistky hrajú po úvodnom dni zápasu 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie s Austráliou nerozhodne 1:1.

O vyrovnávajúci bod pre austrálske farby sa v bratislavskom NTC zaslúžila líderka hostiek Samantha Stosurová, ktorá zdolala slovenskú dvojku Janu Čepelovú 6:3, 6:4.

V úvodnom singli si slovenská jednotka Anna Karolína Schmiedlová po úspešnom obrate poradila s Arinou Rodionovovou po vyše trojhodinovej trojsetovej bitke 5:7, 7:5, 6:0.

V druhom dejstve pritom otočila Schmiedlová vysoko nepriaznivý stav 1:4.

Nedeľňajší program otvorí o 13.00 súboj tímových jednotiek Schmiedlovej a Stosurovej.

Čepelová začala proti Stosurovej nebojácne, hneď v úvodnom geme zobrala Austrálčanke podanie a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 2:0.

Stosurová sa však rýchlo otriasla, od stavu 1:3 získala päť gemov v rade a prvý set sa stal jej korisťou.

Šampiónka US Open z roku 2011 sa ako už tradične opierala o kvalitný servis s kickom, z forhendu tlačila Čepelovú do defenzívy.

O osude druhého setu rozhodol Stosurovej brejk za stavu 3:3.

Čepelová viedla v siedmom geme 40:15, no Austrálčanka aj vďaka sérii winnerov získala štyri fiftíny za sebou.

Za stavu 5:4 premenila Stosurová po víťaznom bekhendovom longlajne hneď prvý mečbal a upravila vzájomnú bilanciu s Čepelovou na 2:1.

Slovenka priznala, že Stosurová bola na dvorci lepšou hráčkou.

"Bol to jej najlepší výkon z našich doterajších vzájomných zápasov. Nedala mi šancu. Kvalitne podávala, veľké problémy mi robil aj jej rotovaný forhend. V úvode oboch setov som s ňou držala krok, no potom som stratila podanie a ona ma už pri vlastnom servise nepustila k ničomu. Som rád, že mi kapitán Lipták dal šancu, hoci som až rebríčkovou slovenskou štvorkou," povedala Čepelová v prvej reakcii pre RTVS.

Kapitán Lipták bol rád, že aspoň Schmiedlovej sa podarilo otočiť nepriaznivý vývoj.

"Kaja sa dlho trápila najmä na servise, bola veľmi nervózna. Za stavu 1:4 v druhom sete konečne zmenila systém hry a karta sa začala obracať. Pokiaľ ide o Janku, ktorá mala byť našim tromfom proti Stosurovej, nehrala zle. Samantha však podala skvelý výkon. Hrala svoj typický nepríjemný tenis, ktorý väčšine báb nevyhovuje. V oboch setoch boli rozhodujúce siedme gemy. Janka v nich mala gembaly, no nevyužila ich a Stosurová to potom už s prehľadom doservovala."

Vo fedcupovej histórii ide o druhý vzájomný súboj oboch krajín, v apríli 1995 na tráve v Perthe vyhrali domáce Austrálčanky 3:2. Slovenky vlani v 1. kole II. svetovej skupiny prehrali v Apeldoorne s domácimi Holanďankami 1:4.

V baráži o účasť v druhej osmičke potom zdolali v NTC Švédsko 4:0.

Online prenos:

II. set

tenis-lopticka.jpg Nešlo to. Samantha Stosurová bola dnes večer nad sily našej mladej hráčky. Jana Čepelová však podala sympatický a bojovný výkon, za ktorý sa určite nemusí hanbiť. Výhra v pomere 6:3, 6:4 však patrí súperke z Austrálie. Stosurová tak po prvom hracom dni vyrovnala celkový stav na 1:1.

tenis-lopticka.jpg Svoj servis si aktuálne 132. hráčka sveta Jana Čepelová udržala a jej nádej v zápase ešte bliká. Ak však chce pokračovať v stretnutí, musí bezpodmienečne vyhrať nasledujúci gem pri servise Stosurovej.

tenis-lopticka.jpg Sledujeme naďalej koncentrovaný výkon austrálskej tenistky, ktorá pri svojom podaní nemala s Čepelovou vážnejšie problémy a vyhráva už 5:3. Na podaní je teraz naša hráčka.

tenis-lopticka.jpg Bohužiaľ, hneď nasledujúca, v poradí siedma hra už brejk priniesla, a to pre Stosurovú. Čepelová sa bude musieť pokúsiť manko dohnať pri podaní súperky.

tenis-lopticka.jpg Brejku sme sa v druhom sete zatiaľ nedočkali, hoci Jana Čepelová mala za stavu 3:2 vo svoj prospech opäť jednu brejkbalovú možnosť. V kritických chvíľach však Stosurová ukázala svoju veľkosť, keď si pomohla tvrdým a najmä presne miereným podaním. Momentálne má na konte Austrálčanka štyri esá a stav je tak naďalej vyrovnaný (3:3).

Jana Čepeelová ukázala miestami veľmi dobré herné pasáže, súperka však bola nad jej sily. Foto: TASR

tenis-lopticka.jpg Slovenka sa snaží o agresívny tenis, pri podaní súperky mala dokonca aj jeden brejkbal. Svalnatá Austrálčanka však vznikajúce nebezpečenstvo straty podania odvrátila a vyrovnáva na 2:2.

tenis-lopticka.jpg Na rozdiel od prvého setu, v druhom dejstve si obe hráčky na začiatku udržali svoj servis a stav je tak nerozhodný 1:1. Tretí gem začne na podaní Čepelová.

I. set

tenis-lopticka.jpg Stosurová neponechala pri svojom servise nič na náhodu a tak, ako sa pomaly rozbehla, tak s ľahkosťou a suverenitou uzavrela prvý set po výsledku 6:3 vo svoj prospech.

tenis-lopticka.jpg Favorizovaná Austrálčanka našla herný rytmus a po zisku ďalších dvoch gemov vyhráva 5:3 a pôjde navyše podávať na víťazstvo v úvodnom sete.

tenis-lopticka.jpg Obe tenistky si v nasledujúcich hrách držali svoj servis. Aktuálne je stav 3:2 a na podaní bude Čepelová.

tenis-lopticka.jpg Aj následná druhá hra patrila Čepelovej, ktorá potvrdzuje zisk minibrejku a vyhráva 2:0. Ideálny štart do stretnutia.

tenis-lopticka.jpg Zápas nemohol pre našu mladú tenistku ani lepšie začať! Jana Čepelová hneď na úvod prelomila Stosurovej podanie.

Domov»Tenis»Pohár federácie: Stosurová zdolala Čepelovú v dvoch setoch