Emócie, krv, slzy, kŕče – aj to je Fed Cup

Ako Slovenky, tak aj Austrálčanky sú po prvom hracom dni prakticky v rovnakej pozícii ako pred úvodnými zápasmi. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|6. feb 2016 o 21:31

Prvý deň zápasu Slovensko – Austrália nič nevyriešil, stav je 1:1. Kapitán Matej Lipták chystá na nedeľu zmenu, ale kto zastaví Samanthu Stosurovú?

BRATISLAVA. Prvý deň zápasu Slovensko – Austrália v prvom kole svetovej skupiny Pohára federácie nič nevyriešil, za stavu 1:1 je všetko otvorené.

Favoritky Anna Karolína Schmiedlová aj Samantha Stosurová splnili v úvodných dvojhrách svoju úlohu, hoci v prípade slovenskej jednotky to bol veľmi ťažko vydretý bod.

Nedeľňajší program sa začne o 13.00 súbojom Schmiedlová – Stosurová, po nich by mali nastúpiť Jana Čepelová – Arina Rodionovovová a možno sa bude rozhodovať až v záverečnej štvorhre Čepelová, Daniela Hantuchová - Casey Dellacquová, Stosurová.

Kapitán slovenského tímu Matej Lipták predpokladá, že v nedeľu môžu prísť k zmenám v zostave na oboch stranách.

Schmiedlová: Hrala som na trojku

Nervózne pôsobiaca Schmiedlová (29. vo WTA) prehrávala s Austrálčankou Arinou Rodionovovou (275.) už 5:7, 1:4, keď sa začal rozhodujúci obrat.

Slovenská jednotka sa začala zbavovať nervozity, zlepšila si servis, chytila druhý dych.

„Za kritického stavu som si povedala, že už nemám čo stratiť, že musím hrať agresívnejšie. Zahrala som niekoľko dobrých loptičiek a chytila som sa,“ povedala 21-ročná Košičanka.

V druhom sete za stavu 1:4 obrátila na 5:4 a hoci si zranila koleno a musela sa nechať ošetrovať, nakoniec lepšie zvládla dramatický záver setu.

V treťom sete už Schmiedlová jasne dominovala. Po vyše trojhodinovom súboji pred vypredaným hľadiskom Aegon arény zvíťazila 5:7, 7:5, 6:0.

„Bol to pre mňa veľmi ťažký zápas, no zvládla som ho a o to viac si vážim víťazstvo,“ doplnila Schmiedlová.

„V úvode roka som nemala dobré výsledky, chýba mi sebavedomie. Dnes som hrala tak na trojku. Ak ma kapitán postaví aj v nedeľu, proti Stosurovej musím podať lepší výkon.“

Rodionovová dohrala stretnutie v bolestiach, v treťom sete sa už ťažko pohybovala.

„V tom zápase bolo všetko: emócie, krv, slzy, kŕče,“ povedala rodáčka z ruského Tumbova.

„Opäť sa ukázalo, že fedcupové súboje sú iné ako na bežnom turnaji.“

Čepelová: Nedala mi šancu

Jana Čepelová (132.) mala doteraz so Samanthou Stosurovou (27.) zápasovú bilanciu 1:1, ale v sobotu to bola pomerne jasná záležitosť pre fyzicky silnú Austrálčanku.

Stosurová mala len krátke zaváhanie na začiatku stretnutia, keď prehrávala 1:3, no odvtedy mala vývoj stretnutia vo svojich rukách.

Ťažila z výborného servisu, v jednej chvíli jej namerali 200 km/h, čo je dobrý ukazovateľ aj pre podanie mužov. Väčšinu víťazných loptičiek získala forhendovými údermi.

Bolo vidieť, že dvorec v Aegon aréne jej sedí.

„Z troch zápasov, čo sme odohrali, to bol jej najlepší výkon,“ hodnotila Čepelová. „Nedala mi šancu.“

Fyzicky veľmi dobre pripravená Stosurová vyhrala po setoch 6:3 a 6:4.

Nedeľa: Cibulková namiesto Čepelovej

Kapitán Matej Lipták vyzdvihol výkon Schmiedlovej, že sa nevzdávala ani za nepriaznivého stavu. O Čepelovej povedal, že neodohrala zlý zápas.

„Keby bol po prvom dni stav 0:2 na zápasy, v nedeľu by sme to už mali veľmi ťažké,“ poznamenal.

Dá sa predpokladať, že na druhý nedeľňajší duel postaví Lipták namiesto Čepelovej Dominiku Cibulkovú.

Ale nie je vylúčené, že pre únavu zo sobotňajšieho stretnutia príde k zmene aj v austrálskom tíme a Rodionovovú zastúpi čerstvá Kimberly Birrellová.

Ak by sa rozhodovalo v záverečnej štvorhre, austrálska dvojica Stosurová – Dellacquaová by bola favoritom proti slovenskej dvojici Hantuchová – Čepelová.

Podľa formy, akú predviedla Stosurová v prvom dni sa zdá, že ju nemá kto zastaviť.

„Netreba zabúdať, že je to ženský tenis a tu treba rátať so všetkým,“ doplnil Lipták.

Víťaz súboja Slovensko – Austrália postúpi do baráže o postup medzi osemčlennú svetovú elitú, porazený tím bude hrať o záchranu v II. skupine.