Slovan vydrel postup, play off si zahrá proti CSKA Moskva

O výhre domácich rozhodol slovinský legionár Rok Tičar 47 sekúnd pred koncom predĺženia. (Autor: TASR)
Sportnet|8. feb 2016 o 19:06

Hokejisti Slovana Bratislava zdolali Dinamo Riga 3:2 po góle Roka Tičara v predĺžení.

KHL - pondelok:

HC Slovan - Dinamo Riga 3:2 pp (0:0, 2:0, 0:2 - 1:0)

Gól: 22. Šťastný (Tičar, Sersen), 24. Kašpar (Viedenský, Nedorost), 65. Tičar - 46. Indrašis (Galviňš, Skvorcovs), 55. Pavlovs (Galviňš, Jerofejevs)

Rozhodovali: Ščeňov, Bukin Goľak, Medvedev, vylúčení: 5:4 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov (vypredané)

Slovan: Brust – Kundrátek, Barker, Sersen, Višňovský, Švarný, Rosandič, Šiška – Kašpar, Viedenský, Nedorost – Jeglič, Tičar, Šťastný – Miklík, Surový, Bartovič – Skalický, Lušňák, Nagy – Skokan

HC SLOVAN dnes vo fialovch dresoch proti Rige me rozhodn o postupe do playoff! Priname Vm nau dnen zostavzu, v nej pre chorobu chba Vladimr Mihalik. #VerniSlovanu

Posted by HC SLOVAN Bratislava on Monday, February 8, 2016

Dinamo Riga: Sedláček - Zile, Sotnieks, Balinskis, Galvinš, Cibulskis, Ševčenko, Jerofejevs, Jass - Redlihs, Džerinš, Darzinš - Indrašis, Meija, Skvorcovs - Kulda, Sestito, Saulietis - Pavlovs, Berzinš, Bičevskis

BRATISLAVA. Takto pred rokom bol Slovan Bratislava v tabuľke Západnej konferencie KHL na poslednom mieste, hráči niekoľko mesiacov nevideli výplaty a vedenie klubu vravelo, že tím v súťaži na 99 percent končí.

Teraz si Slovan zahrá v play off.

V poslednom domácom základnej časti zdolal Dinamo Riga 3:2 po predĺžení a potvrdil postup do vyraďovacej časti. Na definitívu by Bratislavčanom stačil aj bod.

Slovan viedol vďaka gólom Andreja Šťastného a Lukáša Kašpara v úvode druhej tretiny 2:0. V nasledujúcich presilovkách mohol zvýšiť náskok, no nevyužil ich.

Naopak, hostia v záverečnej tretine vyrovnali a mali šancu aj na víťazný gól. Slovan však nerozhodný stav udržal a 47 sekúnd pred koncom predĺženia strelil Rok Tičar rozhodujúci gól.

((video))

"Dve tretiny boli oukej, ale v tretej sme prestali. Našťastie, uhrali sme bod a v predĺžení sme rozhodli,“ komentoval obranca Slovana Ľubomír Višňovský.

DINAMO RGA piedzvoja zaudjumu sezonas pdj izbraukuma ma, ar 2:3 pagarinjum piekpjoties Bratislavas SLOVAN,...

Posted by Dinamo Rīga on Monday, February 8, 2016

"Začali sme brániť výsledok a to my nevieme. Mrzí ma to kvôli fanúšikom, mohli sme si to viac užiť, na konci to boli infarktové stavy. Ale myslím, že sme si postup zaslúžili,“ vravel tréner Miloš Říha.

Už pred záverečnými súbojmi základnej časti je jasné, že Slovan postúpi z ôsmeho miesta v konferencii a 1. kole play off narazí na CSKA Moskva, najsilnejší tím celej KHL.

„Nemáme čo stratiť, bude to zaujímavé. Play off je nová sezóna, pôjde sa od nuly. Samozrejme, súper má skúsenejší tím aj väčšie hviezdy, ale na tom vôbec nezáleží. Budeme bojovať ako tím a dúfam, že niečo spravíme,“ dodal Višňovský.

„Verím, že sa nezľakneme. Favorita chceme veľmi potrápiť,“ naznačil Říha.

Slovan sa dostal do play off iba vo svojej prvej sezóne v KHL, v minulých dvoch ročníkoch vo vyraďovacej časti chýbal.

Slovanisti majú na konte aktuálne 89 bodov, deviate Dinamo Minsk (81) ich už nemôže ohroziť.

Jediný slovenský účastník KHL rovnako ako bieloruský zástupca odohrá do konca základnej časti ešte dve stretnutia.

Zverenci trénera Miloša Říhu viedli v záverečnom domácom zápase základnej časti vďaka gólom Andreja Šťastného a Lukáša Kašpara z druhej tretiny 2:0, no nedokázali nádejný dvojgólový náskok udržať.

V tretej tretine dovolili lotyšskému tímu vyrovnať, v piatej minúte predĺženia potom rozhodol o dvoch bodoch pre domácich Rok Tičar.

"" "" - . .

Posted by КХЛ on Monday, February 8, 2016

Na budúci týždeň po reprezentačnej prestávke zakončí Slovan dlhodobú časť sezóny súbojmi na ľade HK Soči (utorok 16. februára o 17.30 SEČ) a Lokomotivu Jaroslavľ (vo štvrtok 18. februára o 17.00).

Hlasy:

Miloš Říha (tréner Slovana): "Vedel som, že mužstvo je dobre namotivané, ukázalo sa však, že bolo až premotivované a príliš sebaisté. Vedeli sme, že súper nemá čo stratiť a bude v kľude, ale pôjde do toho naplno. Prvú tretinu sme neboli lepší, v druhej sme začali plniť taktické pokyny, dostali súpera pod tlak, dali dva góly, ale nedorazili sme ich. V tretej tretine sme začali brániť výsledok a to my nevieme. Som šťastný, že sme postúpili, dokázali sme to, ale mrzelo ma kvôli fanúšikom, že sme to lepšie neuhrali. Mohli si to užiť aj viac. Myslím si, že si ôsme miesto zaslúžime. Teraz sa pripravíme na play off. Verím, že sa chalani zvučného súpera nezľaknú, ba čo viac, že ho potrápia."

Normunds Sejejs (tréner Dinama Riga): "Gratulujem súperovi k postupu do play off. My sme sa na zápas pripravovali ako na každý iný. Je ťažké motivovať mužstvo, lebo sezónu už iba dohrávame. Spravili sme pár zbytočných chýb, dostali dva góly. V tretej tretine nám však vyšiel obrat, v predĺžení to boli nervy, napokon jedna chyba rozhodla o našej prehre".

Andrej Šťastný (útočník Slovana): "Je to super pocit, sme veľmi radi. Škoda len, že sme to takto zdramatizovali a mali sme namále. Boli sme lepší a play-off si zaslúžime. Im sa hralo lepšie, o nič im nešlo. Minimálne bod sme potrebovali, máme dva."

Ľubomír Višňovský (obranca Slovana): "Dve tretiny boli z našej strany v poriadku, v tretej sa stalo to, čo som očakával. Jednoducho sme prestali hrať, vôbec sme ich nenapádali, stredné pásmo úplne zle. Treba sa z toho poučiť. Našťastie, získali sme postupový bod a v predĺžení sme rozhodli. Bol to dobrý zápas, ale musíme sa vyvarovať takýchto momentov. Proti CSKA nemáme čo stratiť, iba získať."

Lukáš Kašpar (útočník a autor druhého gólu Slovana): "Je to super, všetci sme chceli byť v play off - fanúšikovia i my hráči. Máme to za sebou, teraz sa musíme pripraviť na play off. Keď Dinamo vyrovnalo, bolo to nepríjemné. Za stavu 2:0 sme mali hrať ináč, takto sme sa museli strachovať o výsledok. V predĺžení ma Brust krásne vyslal do brejku, on to vie, Rok tam už bol úplne sám. Je to super, že sme v play off. Počas reprezentačnej prestávky sa budeme pripravovať nielen na záver základnej časti, ale aj na CSKA."

Priebeh

Po opatrnejšom úvode mali obe mužstvá v rýchlom slede krátke presilovky predelené minútovou hrou štyroch proti štyrom.

Prvú vážnejšiu príležitosť mal domáci Slovan v 11. min, keď Miklíkov pokus šikovne tečoval Bartovič, ale puk z jeho hokejky neskončil v bránke.

Neskôr nepochodil ani Švarný. Lotyši sa potom počas početnej výhody usadili pred Brustom, no stav sa nemenil.

Skórovať sa podarilo až A. Šťastnému v úvode druhej časti, keď v 22. min z pravej strany prekonal bezmocného Sedláčka - 1:0.

Vzápätí sa k puku dostal v útočnom pásme L. Kašpar, vychutnal si hosťujúcu defenzívu aj gólmana súpera a zvýšil na 2:0.

Neskôr Sedláček zneškodnil pokusy L. Nagya, Ľ. Višňovského aj Tičara.

V tretej tretine Slovan poľavil a hosťom sa podarilo v 45. min skorigovať v početnej výhode kapitánom Indrašisom a o desať minút neskôr vyrovnal Pavlovs.

Jeho presný zásah potvrdil aj videorozhodca, ktorý skúmal, či nebol dosiahnutý vysokou hokejkou. Duel dospel až do predĺženia, v ktorom o triumfe domácich rozhodol Slovinec Rok Tičar.

Rok Ticar rozhoduje zapas s Dinamom Riga! Belasi tak oslavuju postup do playoff vyhrou 3:2 po najazdoch! #VernuSlovanu

Online prenos

Predĺženie

47 sekúnd pred koncom predĺženia rozhodol o výhre Slovana Rok Tičar. Slovinec strelil krásny gól, keď tvrdo a nekompromisne zakončil strelou nad Sedláčkovu lapačku. Tičarova bomba skončila v ľavom hornom rohu brány českého gólmana. Tičar vyslal do nájazdu vtipnou a najmä presnou prihrávkou Lukáš Kašpar.

III. tretina

Slovan si môže vydýchnuť! Po dvojročnej absencii sa "belasí" predstavia v play-off. Bod z dnešného stretnutia má pre Říhovu partiu cenu zlata. Aj vo štvrtom vzájomnom meraní síl sa tak v riadnom hracom čase zrodila medzi oboma súpermi remíza.

V 58. min stuhla divákom krv v žilách, Mikelis Redlihs v obrovskej šanci nepridal tretí gól hostí. Dinamo chce rozhodnúť v riadnom hracom čase.

Dinamo hrá zrazu absolútne uvoľnene. Hostia nemajú čo stratiť a hokejom sa bavia. Naopak, Slovan je v hernom kŕči.

A je tu vyrovnávajúci gól! V čase 55.14 šikovne vo vzduchu tečuje nahodený puk pomedzi Brustove betóny Pavlovs.

V 52. min vytiahol Brust možno kľúčový zákrok celého stretnutia! Mikelis Redlihs mal doslova "diaľnicu" pred Brustom, ten však domácich podržal.

Tretia tretina patrí do týchto chvíľ jednoznačne hosťom, Slovan je absolútne zakríknutý.

Bohužiaľ, domáci tím sa neubránil. 15 sekúnd pred vypršaním Švarného trestu sa v čase 45.18 gólovo presadzuje Miks Indrašis. Stav je teda 2:1.

Tesne pred vypršaním Sersenovho trestu je vylúčený aj Ivan Švarný. Slovan bude hrať chvíľu v oslabení 5-3, následne 5-4.

Hneď na úvod sa ale domáci budú musieť brániť presilovke súpera. Sersen dostáva dvojminútový trest za podrazenie.

Začala sa posledná tretina, Slovan má zápas výborne rozohraný.

II. tretina

Slovan nevyužil dvojminútovú presilovku po faule Darzinša. Aj tak to však bola nadmieru vydarená tretina pre domáci tím. Slovan delí od postupu do play-off posledných 20 minút.

Kašpar v 37. min nebezpečne švihom vystrelil, Sedláčkov pravý betón však bol pripravený.

V 32. min putoval na trestnú lavicu Galvinš za krosček. Domáci ukázali v presilovke niekoľko veľmi pekných akcií aj zakončení, avšak bez gólového efektu.

Je za nami polovica zápasu a je potešiteľné, že Slovan je nielen že vo vedení, no je aj aktívnejším tímom. Pokiaľ bude Surový a spol. pokkračovať v nastúpenom trende, výhra im dnes večer iste neujde.

Tak to je nástup do druhej tretiny ako hrom! Lukáš Kašpar sa v čase 23.43 ocitol zoči-voči krajanovi Sedláčkovi. Zo vzájomného mikrosúboja vyšiel víťazne hokejista Sovana, ktorý si doslova vychytnal nielen brankára Dinama, ale aj dobiehajúcich obrancov a s ľadovým kľudom zasunul puk do brány hostí. HC Slovan - Dinamo Riga 2:0.

Gól Slovana! V čase 21.26 perfektne zakombinovali domáci hokejisti. Rok Tičar ponúkol skvelú gólovú prihrávku Andrejovi Šťastnému, ktorý trafil do odkrytého rohu Sedláčkovej brány. Slovan - Riga 1:0.

Začala sa druhá dvadsaťminútovka zápasu.

I. tretina

Koniec prvej tretiny. Hoci gól v prvej dvadsaťminútovke nepadol, diváci videli vcelku rušný hokej.

Rižania, našťastie, presilovku nevyužili, ale herne sa nakopli. Dve minúty pred koncom úvodnej tretiny prešiel nepríjemne až pred Brusta hosťujúci Meija, do vedenia však svoj tím neposlal.

Ohromný tlak súpera v početnej výhode ihneď po vhadzovaní! Slovanu pomohol nielen Barry Brust, ale aj žrď po strele jedného z hráčov Dinama.

V 15. min budú hrať hostia presilovku. Kapitán Slovana Tomáš Surový dostal dvojminútový trest za hru vysokou hokejkou.

Na tribúnach Slovnaft Areny panuje tradične vynikajúca atmosféra, oba tímy sa však nechcú bezhlavo vrhať do ofenzívnych výpadov.

Galvinš vyskúšal v 8. min pozornosť brusta, ten však mal odkrytý výhľad a puk v pohode skryl do lapačky.

Odohraných je úvodných 7 minút. Diváci na prvý presný zásah naďalej čakajú.

Domáci majú výhodu presilovej hry, keď na 2 minúty putuje na trestnú lavicu Skvorcovs za podrazenie. Slovanisti však o početnú výhodu po pár sekundách prichádzajú, keďže takisto za podrazenie je vylúčený aj Andrej Šťastný. Oba tímy hrajú teda v pomere 4-4.

Slovan mohol ísť v 4. min do vedenia. Jegliča však skvele vychytal Sedláček.

Domáci hrajú sprava doľava. Hostia, ktorí nastupujú v bielych dresoch budú mať v bráne českého legionára Jakuba Sedláčka.

Slovan odohrá dnešný zápas v špeciálnej edícii dresov fialovej farby, ktoré majú symbolizovať boj proti onkologickým ochoreniam.