Halák sa stal prvou hviezdou zápasu, Gáborík získal dva body

Jaroslav Halák pomohol NY Islanders k výhre.
Jaroslav Halák pomohol NY Islanders k výhre. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|10. feb 2016 o 07:10

Slovenský brankár pomohol NY Islanders k výhre nad Columbusom.

NEW YORK. Deväť hokejistov Los Angeles gólom priložilo ruku k demontáži Bostonu na jeho ľade 9:2 v utorňajšom zápase NHL, jedným z nich bol aj slovenský útočník Marián Gáborík.

V drese domácich mal jednu prihrávku Zdeno Chára a z debaklu vyviazol s jedným mínusovým bodom.

"Veľké víťazstvo. V poslednom čase sme nehrali dobre a veľa sme o tom hovorili pred týmto tripom. Prízvukovali sme, aký je celý dôležitý a aký je na ňom dôležitý prvý zápas. Takže toto je správny začiatok, takto sme chceli odštartovať. A teraz sú na rade Islanders," povedal obranca Drew Doughty, jeden z úspešných strelcov.

Kings tak vo veľkom štýle ukončili sériu troch prehier v Bostone a v TD Garden vyhrali prvýkrát od 20. novembra 2010. Boston viedol od 6. minúty vďaka 25. gólu v sezóne Brada Marchanda, no "králi" dvomi gólmi v závere tretiny otočili skóre vo svoj prospech a tam postavili základ úspechu.

Na 2:1 pre Los Angeles zvýšil 16 sekúnd pred prvou prestávkou Gáborík, keď po nahrávke Vincenta Levacaliera skóroval parádnou bekhendovou strelou.

Slovenský útočník strelil svoj 11. gól v sezóne, tretí z posledných piatich duelov.

Marián Gáborík sa teší zo streleného gólu. FOTO - TASR/AP

Boston dostal najviac gólov od prehry 2:10 vo Washingtone (3. marca 2008), doma naposledy takto "vybuchol" v januári 2007, keď od Toronta inkasoval 10 gólov.

"Je pravda, že hrali dobre, ale my sme podali hrozný výkon. Ani sme sa nepriblížili k tomu, čo máme hrať. Je to veľké sklamanie," povedal zámorským médiám Chára.

Boston naposledy čelil 57 strelám 18. marca 1965 v zápase s Detroitom.

Špeciálny zápas s bilanciou 1+1 odohral krídelník Kings Milan Lucic, ktorý predtým strávil v Bostone osem sezón a v roku 2011 vyhral Stanleyho pohár. Bruins ho do LA vymenili pred touto sezónou.

Halák s dôležitým víťazstvom

Sériu nevýrazných výkonov ukončil Jaroslav Halák. Slovenský brankár sa podieľal na výhre New Yorku Islanders v Columbuse 3:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch.

Mal 29 úspešných zásahov a po stretnutí ho vyhlásili za prvú hviezdu zápasu.

Halák potvrdil, že Blue Jackets sú jeho obľúbeným súperom, veď z posledných ôsmich štartov proti tomuto súperovi zaznamenal šesť víťazstiev a dve prehry po predĺžení alebo nájazdoch.

Slovenský brankár podržal svoj tím najmä v prvej tretine, ktorú síce prehrali "ostrovania" 1:2, ale nebyť Haláka, mohol byť náskok domácich vyšší.

"V prvej tretine sme ich púšťali do šancí, ale potom sme už boli lepší," povedal Halák pre newsday.com po tom, ako ukončil osobnú sériu troch prehier.

V nájazdoch zastavil Halák troch zo štyroch strelcov Blue Jackets, víťazný gól dal Cal Clutterbuck. Islanders prestrieľali domácich 46:31.

Jágr sa priblížil Hullovi

Gól floridského veterána Jaromíra Jágra do siete Buffala mal poradové číslo 17. v sezóne a 739. v jeho oslnivej kariére v NHL, čiže už iba dva zásahy zaostáva za tretím Brettom Hullom v historickom rebríčku kanonierov.

Panthers zvíťazili 7:4, k čomu prispel aj obranca Alex Petrovic hetrikom Gordieho Howa. Pri druhom góle Campbella asistoval, sám zvýšil na 4:0 a trikrát sa pobil s domácim Evanderom Kanom.

Tri bitky v jednom dueli v podaní dvoch rovnakých hráčov zažila NHL prvý raz od 10. januára 2002.

"Nenastupoval som s tým, že sa trikrát pobijem, vyplynulo to z diania. Dal som gól, mám asistenciu, hetrik Gordieho Howa, takže s mojím vkladom do zápasu som celkom spokojný. Tie najpodstatnejšie sú však dva body do tabuľky, po ktoré sme si sem prišli," vravel 23-ročný kanadský zadák Petrovic.

Pocta pre Brodeura

V Prudential Center si New Jersey Devils pred zápasom s Edmontonom uctili kariéru brankára Martina Brodeura, ktorý v rokoch 1995, 2000 a 2003 vyhral v drese "diablov" tri Stanley Cupy.

Pod strop arény vyvesili jeho dres s číslom 30, ktoré sa pridalo k dresom Scotta Stevensa (4), Kena Daneyka (3) a Scotta Niedermayera (27).

Devils v samotnom stretnutí Broudeura potešili a vyhrali 2:1. Brankár Cory Schneider zaznamenal 19 zásahov, víťazný gól dal v 48. minúte Reid Boucher.

Slovenský obranca Andrej Sekera v drese Oilers odohral takmer 20 minút a napriek prehre mal plusový bod.

Marinčin sa vrátil do hry

Chicago nenašlo recept na brankára San Jose Martina Jonesa, keď na domácom ľade prehralo 0:2. Gólman Sharks zaznamenal 33 zásahov a piatykrát v sezóne vychytal nulu.

Zamestnali ho aj slovenskí hráči "jastrabov" - Marián Hossa vystrelil päťkrát, Richard Pánik trikrát, ale neuspeli a Blackhawks prehrali prvýkrát po troch zápasoch.

Veľkú šancu mal Hossa minútu pred koncom druhej tretiny, ale Jones ho vychytal a udržal vedenie 1:0. O góly "žralokov" sa postarali veteráni Patrick Marleau a Joe Thornton.

"Predviedli sme bojovný výkon, všetci hráči tvrdo pracovali. Rozhodli špeciálne tímy a skvelý brankár Jones," povedal kapitán San Jose Joe Pavelski.

V zostave Chicaga chýbal prvýkrát v sezóne produktívny nováčik Artemij Panarin, ktorého nepustila na ľad choroba.

Hokejisti Calgary aj bez svojich dvoch najproduktívnejších hráčov Johnnyho Gaudreaua a Seana Monahana, ktorých tréner Bob Hartley nechal z disciplinárnych dôvodov len na tribúne, zdolali v kandskom derby Toronto 4:3.

Do zostavy sa pri absenciách vrátil 22-ročný fínsky útočník Markus Granlund a svoju šancu využil, keď strelil gól v oslabení a pridal asistenciu.

Po štyroch dueloch sa na ľade objavil v zostave Maple Leafs aj obranca Martin Marinčin, ktorému pomohlo to, že klub vymenil Diona Phaneufa. Marinčin odohral necelých 10 minút a zblokoval jednu strelu.

NHL - utorok:

Boston - Los Angeles 2:9 (1:2, 0:4, 1:3)

Góly: 6. Marchand (Beleskey, CHÁRA), 45. Randell (K. Miller, M. Talbot) - 19. J. Carter (Muzzin, Doughty), 20. GÁBORÍK (Lecavalier), 23. Andreoff, 33. Doughty (Lucic, GÁBORÍK), 33. King (Toffoli, J. Carter), 39. Lewis (Muzzin, Clifford), 44. Lucic (Kopitar, Brown), 54. L. Schenn (Ehrhoff, Toffoli), 57. Brown (L. Schenn, Ehrhoff)

Zdeno Chára 21:13 min, 0+1, 1 strela, -1 bod - Marián Gáborík 13:31 min, 1+1, 4 strely

Buffalo - Florida 4:7 (0:3, 2:3, 2:1)

Góly: 22. Reinhart (Ristolainen, R. O'Reilly), 26. Reinhart (R. O'Reilly, Eichel), 51. E. Kane (Gorges), 58. M. Weber (Legwand, Franson) - 8. R. Smith (J. Jokinen, Trocheck), 11. B. Campbell (Petrovic, Bjugstad), 20. J. Jokinen (R. Smith, Trocheck), 21. Petrovic (Bjugstad), 28. Pirri (B. Campbell, Howden), 38. Jágr (Huberdeau, Ekblad), 59. R. Smith (J. Jokinen)

Columbus - New York Islanders 2:3 po sam. nájazdoch (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 8. Atkinson (Dubinsky, Prout), 12. Dubinsky (Atkinson) - 1. Strome (Tavares), 44. Lee (Okposo, Nielsen), rozhodujúci sam. nájazd Clutterbuck

Jaroslav Halák (Islanders) odchytal celý zápas a kryl 29 striel (úspešnosť 93,5 %).

Philadelphia - Anaheim 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Góly: 54. Simmonds (Giroux, Gostisbehere) - 11. Rakell (Perry, Vatanen), 16. Rakell (Perry, Getzlaf), 33. Stewart, 60. Cogliano (Després, Getzlaf)

Montreal - Tampa Bay 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Góly: 6. Gallagher (Plekanec), 27. Plekanec (Gallagher, Barberio), 40. Smith-Pelly (Subban, Eller), 47. Plekanec (Galchenyuk, Jemelin) - 21. Filppula (Hedman), 50. Hedman (Filppula, Callahan)

Minnesota - Dallas 3:4 po predĺžení (2:1, 0:2, 1:0 - 0:1)

Góly: 5. Haula (Vanek, Suter), 13. Fontaine (Haula, Vanek), 42. M. Koivu (Dumba, Parise) - 10. Goligoski (Seguin, Eaves), 25. Demers (Janmark, Ničuškin), 31. Eaves (Seguin, Jamie Benn), 63. Klingberg (Jamie Benn)

Nashville - Washington 3:5 (0:1, 1:1, 2:3)

Góly: 35. F. Forsberg (C. Smith, Ekholm), 50. Josi (Järnkrok, Johansen), 52. F. Forsberg (Ekholm, Ellis) - 13. Chimera (T. Wilson), 25. T. Wilson (M. Johansson, Carlson), 45. J. Williams (Kuznecov, Burakovsky), 49. M. Johansson (J. Williams, Alzner), 59. Ovečkin (Nicklas Bäckström, M. Johansson)

New Jersey - Edmonton 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Góly: 11. Henrique (Stempniak, R. Boucher), 48. R. Boucher (Henrique, Kennedy) - 12. Eberle (Pouliot, McDavid)

Andrej Sekera (Edmonton) 19:46 min, 0 striel, +1 bod

St. Louis - Winnipeg 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 23. Parayko (Lehterä, Fabbri) - 21. Little (Byfuglien, Enström), rozhodujúci sam. nájazd Scheifele

Chicago - San Jose 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Góly: 30. Marleau (Couture, J. Thornton), 59. J. Thornton (Pavelski, Vlasic)

Marián Hossa 18:17 min, 5 striel, -1 bod, Richard Pánik (obaja Chicago) 11:46 min, 3 strely

Calgary - Toronto 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)

Góly: 11. Markus Granlund (Frolík, Brodie), 19. M. Backlund (Hamilton, Bennett), 25. Ferland (Colborne), 35. Hamilton (Markus Granlund) - 12. Holland (Corrado, Hunwick), 38. Leivo (Clune, Corrado), 49. Gardiner

Martin Marinčin (Toronto) 9:54 min, 0 striel

Colorado - Vancouver 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

Góly: 23. Beauchemin (Iginla, Tanguay) - 30. Bartkowski (Burrows, Hutton), 37. Bärtschi (Hutton, Horvat), 45. Horvat (Sbisa, Markström)