Smejú sa jej, že je babka. Ktoré legendy odmietajú skončiť?

Ole Einar Björndalen je silným súperom aj pre biatlonistov, ktorí majú o 20 rokov menej od neho.
Ole Einar Björndalen je silným súperom aj pre biatlonistov, ktorí majú o 20 rokov menej od neho. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|17. feb 2016 o 15:23

V dnešnom športe je mnoho úspešných štyridsiatnikov i päťdesiatnikov. Šesťdesiatročný olympijský medailista stále nie je výnimkou.

BRATISLAVA. Dlhovekosť v športe dosahuje v 21. storočí nové dimenzie. V prestížnych a náročných súťažiach štartujú aj štyridsiatnici. Ba niekde patria stále k svetovej špičke.

Tento týždeň oslávil 44. narodeniny Jaromír Jágr. Český útočník patrí aj v tomto veku v NHL medzi najlepších hráčov. Odborníci vravia, že lepší hráč v takom veku v zámorskej lige ešte nehral.

Okrem Jágra je v športe veľa ďalších úspešných veteránov. Napríklad v rokoch 2000 až 2010 získali až piati športovci vo veku nad 50 rokov olympijskú medailu. Kanaďan Ian Millar mal v Pekingu dokonca 61 rokov.

Vybrali sme niekoľko výnimočných športovcov, ktorí sú úspešní aj vo vysokom veku.

1.Ole Einar Björndalen – biatlon, 42 rokov

Tí, čo ho poznajú, vravia, že nik netrénuje viac a nevie o športovej príprave viac ako on. Je doslova guru. Hovorilo sa, že počas tréningov si na lyže namiesto vosku dával šmirgeľ, aby bol beh namáhavejší. Na rotopede šliape aj po tom, čo vyhrá olympijské zlato. Nepoľaví nikdy.

20080316_164527_osl112_r3508.jpg

FOTO - SITA/AP.

Hoci má už 42 rokov, jeho tempu mladší súperi nestačia. Ole Einar Björndalen ide naplno, odkedy sa stal profesionálom. V tejto sezóne pridal 94. triumf vo Svetovom pohári. Na začiatku sezóny bol neuveriteľný.

Pritom v lete šesť týždňov netrénoval, ani nevedel, či ešte bude v biatlone pokračovať. Ničila ho infekcia, museli mu pichať antibiotiká.

„Ak máte nôž na krku, ste schopný obetovať viac. A presne to som urobil. Všetko nepotrebné išlo bokom. Nemal som žiadny hluchý tréningový deň: bol to iba tréning, jedlo, odpočinok. Nič viac,“ vraví.

„Pritom som mal oveľa menej času na tréning ako moji súperi. Každá minúta, ktorú som som strávil prípravou, bola efektívna na tisíc percent,“ vysvetľuje.

V športe dosiahol všetko. Medailí má na rozdávanie. Z olympiád ich má trinásť, z toho osem zlatých. Z majstrovstiev sveta rovných štyridsať.

Táto sezóna je pre kráľa biatlonu veľmi dôležitá. Má byť poslednou v jeho kariére. Skončiť chce po majstrovstvách sveta, ktoré budú v Osle. Súperi mu však neveria, po olympiáde v Soči už raz koniec odvolal.

2.Noriaki Kasai – skoky na lyžiach, 43 rokov

Ak má niekto po tridsiatke, v skokoch na lyžiach je už veteránom. S kariérou zvyknú končiť krátko po nej aj najúspešnejší skokani.

switzerland_ski_jumping_world_cup-ec8fec_r3469.jpeg

FOTO - SITA/AP

Noriaki Kasai debutoval vo Svetovom pohári v roku 1989. Vtedy väčšina jeho súperov ešte nebola na svete.

Skáče už dvadsaťpäť sezón a za najlepšími nezaostáva. V tejto zime bol v top10 vo Svetovom pohári 17-krát. V celkovom poradí Svetového pohára je stále siedmy.

„Nemám žiadne tajomstvo. Skáčem, lebo mi chýbajú medaily z individuálnych pretekov. Som bojovník, nezvyknem sa vzdať,“ hovoril na olympiáde v Soči.

Už vtedy mal jasný cieľ – olympiádu v Pjongčangu v roku 2018. „Samozrejme, že tam budem štartovať. Chcem predsa získať zlato.“

3.Martina Navrátilová – tenis, 59 rokov

Mesiac pred päťdesiatymi narodeninami na US Open získala svoj posledný grandslamový titul. Úspešná tenistka síce v závere kariéry hrala iba štvorhru a preferovala mix, ale stále si držala vysokú úroveň úderov.

20060910_042127_xnyf319_r2256.jpg

Navrátilová s Bobom Bryanom vyhrali na US Open 2006 miešanú štvorhru. FOTO - SITA/AP

Po štyridsiatke dokázala získať s Leanderom Paesom (2003 – Wimbledon, 2003 – Roland Garros) a Bobom Bryanom (2006 – US Open) tri grandslamové tituly. Spolu má na konte až 59 grandslamových trofejí. Je najstaršou víťazkou na turnaji veľkej štvorky.

„Každý môže dosiahnuť výnimočné veci nehľadiac na vek. Nenechajte sa odradiť tým, keď vám vravia, že ste starý alebo že ste obézny. Nikdy som nepripustila, aby ma moje hranice obmedzovali,“ hovorila Navrátilová po poslednom zápase.

Dnes sa zúčastňuje veteránskych turnajov a s Janou Novotnou vyhrávajú aj na nich.

4.Christopher Horner – cyklistika, 44 rokov

Ako mladší bol skôr nenápadný a veľmi dlho mu trvalo, kým si dokázal vybojovať stabilné miesto v tíme WorldTour. Mal už po tridsiatke, výraznejšie úspechy však začal zbierať, až keď sa priblížil k štyridsiatke. Hoci jeho rovesníci už vtedy s kariérou dávno skončili.

spain_cycling_spanish_vuelta626393085506_r1165.jpg

FOTO - TASR/AP

Horner jazdiť neprestal a zažiaril na Vuelte v roku 2013. Trojtýždňové preteky v tej najsilnejšej konkurencii vyhral, keď mal krátko pred 42. narodeninami. V náročných etapách vtedy súperil napríklad s Vincenzom Nibalim, Alejandrom Valverdem, či Joaquímom Rodríguezom.

„Celý život som pracoval pre to, aby som dosiahol toto víťazstvo. Nič ťažšie v kariére som neabsolvoval,“ hovoril vtedy.

Staršieho víťaza trojtýždňových pretekov nenájdete. Výrazne posunul hranicu dovtedajšieho maxima – Belgičan Lambot zvíťazil na Tour de France v roku 1922 ako tridsaťšesťročný.

A hoci Horner sa nedokázal udržať v elitnom tíme, s kariérou nekončí. Tento rok má podpísanú zmluvu s profesionálnym tímom Lupus.

5.Štepánka Hilgertová – vodný slalom, 47 rokov

Do reprezentácie sa dostala v roku 1988 a odvtedy je v nej nepretržite už dvadsaťosem rokov. Okolie i súperky si ju doberajú, že je už babka. "Nech. Už mi to tak nevadí," vraví.

Česká vodná slalomárka Štěpánka Hilgertová ňou od jesene skutočne je a napriek tomu verí, že ešte bude súťažiť na na olympijských hrách v Riu 2016.

london-olympics-kayak-slalom-women109224_r8366.jpg

FOTO - TASR

O konci kariéry síce hovorila už po druhom olympijskom zlate v Sydney 2000, no nikdy sa športu nevzdala. Ešte pri poslednej olympiáde v Londýne 2012 bola štvrtá.

Zatiaľ posledný úspech dosiahla na majstrovstvách Európy 2008. Vyhrala ich.

„Už po štyridsiatke to bola stále téma. Pýtali sa ma, kedy už skončím. Ale okolie si zvyklo, že je to nekonečný príbeh. Ja sa športu nevzdám,“ hovorila vlani po majstrovstvách sveta. Na nich skončila ôsma. „A to mám skončiť len preto, že som už toľkokrát oslavovala narodeniny?“

6.Adam Cibuľa - kulturistika, 51 rokov

Je doslova svetový unikát. Je nezamestnaný, trie biedu, nemá výnimočné podmienky a ani tím špecialistov, ktoríí by sa o jeho športovú formu starali. I tak Adam Cibuľa vlani štartoval na majstrovstvách sveta v kulturistike. Nie medzi veteránmi, ale medzi svetovou elitou.

Medzi pätnásť najlepších nepostúpil, i štart na šampionáte bol výnimočný úspech.

105567_1200x.jpg

FOTO - Paula Ďurinová.

„Aj tréner hovorí, že je to zázrak, v päťdesiatke také telo – ani vrásky, ani tuk. Nerád sa chválim, ale hovorím len to, čo je pravda,“ hovoril pre SME Cibuľa po návrate k tréningu.

Stačilo niekoľko týždňov prípravy a bol opäť vo forme. Svaly má na nerozoznanie od dvadsaťročných súperov. Mnohí sú pritom mladší ako jeho deti.

„Má telo a kožu mladíka. Pozrite sa, aká je tu kvalitná svalová hmota. Je totálne bez tuku. Nerozumiem tomu. Nechápem. Je to zázrak,“ vraví jeho tréner Dušan Ďubek.

Cibuľa je päťnásobným majstrom Európy. Posledný titul získal ako 44-ročný. Mohlo ich však byť oveľa viac. Jeho najväčším súperom v živote bol alkohol. Mal aj problémy so zákonom a dodnes vyfajčí škatuľku cigariet denne.

Rekordy

Najstarší olympijský víťaz – Švéd Oscar Swahn bol súčasťou víťazného tímu v streľbe na olympiáde v Štokholme 1912. Mal 64 rokov a 258 dní.

Na hrách v Antverpách 1920 získal striebro ako 72-ročný.

Najstarším víťazom zimných olympijských hier je Brit Robin Welsh. V Chamonix 1924 získal zlato ako 54-ročný v curlingu.

Medaila z olympijských hier v šesťdesiatke nie je nemožná ani po roku 2000. Na olympiáde v Pekingu uspel Kanaďan Ian Millar. Mal šesťdesiatjeden rokov, keď získal prvé striebro. Súťaží v jazdectve.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Smejú sa jej, že je babka. Ktoré legendy odmietajú skončiť?