Super-G v Andorre vyhrala Brignoneová, Vonnová skončila v nemocnici

Talianska lyžiarka Federica Brignoneová.
Talianska lyžiarka Federica Brignoneová. (Autor: TASR/AP)
TASR|27. feb 2016 o 16:24

V Andorre vládli náročné podmienky a veľa nového snehu. Organizátori posunuli štart o tri hodiny a skrátili trať na dĺžku 1400 m.

SOLDEU. Šiesty super-G v sezóne Svetového pohára alpských lyžiarok v andorrskom stredisku Soldeu vyhrala v sobotu Talianka Federica Brignoneová. Druhé miesto obsadila s odstupom 0,13 sekundy Laurenne Rossová z USA, tretia bola Rakúšanka Tamara Tiplerová (+0,37).

Preteky poznačil ťažký pád americkej favoritky Lindsey Vonnovej.

Silný vietor však fúkal aj počas pretekov. Vonnová spadla po pravotočivej zákrute a dlho bezhybne ležala na zjazdovke. Priamo na nej sa líderka aktuálneho poradia SP podrobila prvej lekárskej kontrole, podľa agentúry AP si poranila ľavé koleno. Do cieľa ju zviezli na záchranárskych saniach a okamžite transportovali do nemocnice.

Tridsaťjedenročná Američanka, ktorá vedie aj poradie SP v super-G, mala počas svojej kariéry už viacero vážnejších zranení kolien.

Jej najväčšia konkurentka v boji o veľký glóbus Švajčiarka Lara Gutová skončila v sobotu šestnásta a na Vonnovú aktuálne stráca už iba osem bodov.

"Som veľmi príjemne prekvapená, vôbec som to nečakala. Nikdy predtým som v super-G na stupňoch pre víťazky nebola. Mala som aj šťastie, že som štartovala tak skoro. Výhodu som využila, zjazdovka bola v tom čase dobrá a preto bolo možné, že som vyhrala," usmievala sa v cieli víťazná Brignoneová, ktorá štartovala s číslom 8. Bolo to pre ňu druhé víťazstvo v SP v kariére, keď to prvé dosiahla vlani v Söldene v obrovskom slalome.

Slovenská reprezentankta Barbora Kantorová trať dokončila, s odstupom viac ako šesť sekúnd ju klasifikovali na poslednom 60. mieste.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní - Soldeu (Andorra)

Super-G: 1. Federica Brignoneová (Tal.) 57,33, 2. Laurenne Rossová (USA) +0,13, 3. Tamara Tipplerová (Rak.) +0,37, 4. Sofia Goggiaová (Tal.) +0,44, 5. Elena Fanchiniová (Tal.) +0,51, 6. Johanna Schnarfová (Tal.) +0,69, 7. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,82, 8. Romane Miradoli (Fr.) +0,83, 9. Kajsa Klingová (Švéd.) +0,98, 10. Elena Curtoniová (Tal.) +0,99

poradie v super G (po 6 z 8 pretekov): 1. Lindsey Vonnová (USA) 420, 2. Lara Gut (Švajč.) 356, 3. Tina Weiratherová (Licht.) 286

poradie SP (po 31 z 41 pretekov): 1. Vonnová 1215, 2. Gutová 1207, 3. Rebensburgová 914,.. 12. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) 486, 21. Petra VLHOVÁ (SR) 378

Domov»Zimné športy»Super-G v Andorre vyhrala Brignoneová, Vonnová skončila v nemocnici