Košice si udržali šancu na postup do finále, vyhrali po nájazdoch

Brankár Banskej Bystrice Jason Bacashihua zasahuje pri šanci Tomáša Hričinu (vpravo). (Autor: TASR/AP)
Sportnet|4. apr 2016 o 17:00

Osem rokov za sebou hrali hokejisti Košíc vo finále play off. Teraz hrozí, že sa doň prvý raz od sezóny 2006/2007 neprebojujú. Na domácom ľade však prvý mečbal Banskej Bystrice odvrátili.

TIPSPORT LIGA 2015/2016 - semifinále play off, piaty zápas:

Košice - Banská Bystrica 3:2 sn (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 13. Suja (Hričina), 15. Češík (P. Mikuš, Tibor Varga), rozhodujúci nájazd Hrnka - 29. Bast (Tománek, Majdan), 60. Tománek (Handzuš, Pujacs)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše Martoušek 5+20+DKZ za krosček, Ďatelinka (B. Bystrica) 10 min za nešport. správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jonák - Gajan, Smrek, 5196 divákov

Košice: M. Melicherčík - Deyl, Dudáš, I. Jankovič, Cebák, P. Mikuš, Pavúk, Macejko - M. Bartánus, Suja, Bicek - P. Bartoš, Jenčík, Spilar - Boltun, Hrnka, Lapšanský - T. Varga, Češík, Hričina - J. Milý

Banská Bystrica: Bacashihua - Ďatelinka, Šmach, I. Majeský, Pujacs, Gründling, V. Čížek, Bajaruns, Sandgren - Majdan, Bast, Tománek - Hvila, Kytnár, Gillies - Matoušek, Zigo, M. Lunter - Bezúch, Handzuš, Bortňák

/stav série: 2:3/

KOŠICE. Hokejisti HC Košice zvíťazili v piatom súboji semifinále play-off Tipsport ligy na domácom ľade nad hráčmi HC '05 iClinic Banská Bystrica 3:2 po samostatných nájazdoch a znížili stav série hranej na štyri víťazstvá na 2:3.

Drámu rozuzulil až nájazd Tomáša Hrnku v tretej sérii.

Úradujúceho majstra z Košíc dlho držali v hre góly Jakuba Suju a Mateja Češíka z prvej tretiny. Za Bystričanov znížil v 29. minúte Jason Bast a o vyrovnanie sa postaral 31 sekúnd pred koncom tretej tretiny Roman Tománek. Bystričania vtedy hrali bez brankára. V predĺžení mali hostia jednoznačne viac z hry, ale nerozhodli.

Séria pokračuje v stredu 6. apríla od 17.00 h v Banskej Bystrici. Zverenci Vladimíra Országha budú mať druhú šancu postúpiť do finále, tentoraz na domácom ľade.

Hlasy trénerov:

/zdroj: RTVS/

Marcel Šimurda, asistent trénera HC Košice: "Úvodné striedania boli z oboch strán opatrné. Nám sa dvakrát podarilo skórovať. Súper sa v druhej časti kontaktným gólom dostal do zápasu. V závere tretej tretiny stav vyrovnal. Dospelo to až do samostatných nájazdov, ktoré sme opäť lepšie zvládli my. Stav série je 2:3 a po súboji v Banskej Bystrici sa budeme chcieť vrátiť na ďalší duel do Steel arény."

Vladimír Országh, tréner HC '05 iClinic Banská Bystrica: "V úvode zápasu sme nehrali dobre, prvá tretina nám ušla aj pre viaceré oslabenia. Domáci sa dostali do hry, lepšie korčuľovali a získali aj dvojgólový náskok. V druhej časti sme sa zlepšili, vyrovnali sme hru a dali sme aj kontaktný gól. Tretia tretina bola už v našej réžii. Mali sme dostatok šancí, aby sme rozhodli v riadnom hracom čase alebo v predĺžení. Boli sme veľmi blízko k postupu, ale stále sme rovnako ďaleko. Verím, že už sa do Košíc vracať nebudeme."

Marcel Melicherčík, brankár HC Košice: "Bol to ťažký zápas. Začali sme veľmi dobre, čo je na druhej strane pre brankára trošku horšie, lebo som nemal veľa zákrokov. Hrali sme vo veľkom tempe a nebolo jednoduché ho udržať po celý duel. Hostia vyrovnali, no my sme sa nepoložili. Je super, že sme to dotiahli do víťazstva."

Roman Tománek, útočník HC '05 iClinic Banská Bystrica: "Košičanov postavili na nohy dve presilovky. My sme nemohli útočiť a veľmi napádať, ale museli sme hlavne brániť. Od prvej chvíle do poslednej sme však išli za svojím cieľom. Mrzí ma, že sa nám to nepodarilo. Aj v predĺžení sme mali tri či štyri čisté šance. Dnes sa nám šťastie otočilo chrbtom."

Online prenos

Košice si udržali šancu na postup do finále. Banskú Bystricu zdolali po nájazdoch, keď ako jediný premenil svoj pokus Tomáš Hrnka.

Predĺženie

70. min - Predĺženie sa skončilo, o víťazovi rozhodnú nájazdy.

68. min - Bystričania mohli rozhodnúť a Košičania mali takmer po sezóne. Melicherčík však dokázal puk vytlačiť tak, že skončil na žrdi. Zápas pokračuje.

65. min - Hra v predĺžení sa prelieva z jednej strany na druhú, ale výraznejšie šance nevidíme. Ide o veľa. Jedna chyba môže rozhodnúť. Banskú Bystricu by gól posunul do finále a Košiciam by ukončil sezónu.

Puk sledujú hráč Banskej Bystrice Roman Tománek (vpravo) a Jakub Suja z Košíc. FOTO - SITA.

61. min - Predĺženie sa začalo.

III. tretina

60. min - Tak to je neuveriteľné! Košice mali víťazstvo na dosah, Banská Bystrica hrala bez brankára. A tridsaťjeden sekúnd pred koncom sa jej podarilo vyrovnať. Puk pretlačil do siete Tománek.

53. min - Bezúch mal teraz neuveriteľnú šancu na vyrovnanie. Dostal puk pred bránu, Melicherčík už ležal na ľade, no nedokázal prehodiť jeho betón. Domáci stále vyhrávajú, ale mali namále.

50. min - Bojuje sa o každý kúsok ľadu, domáci stále držia vedenie 2:1. Ešte si doplňme, že Bystričania v druhej tretine vyrovnali hru a domáci mali na strely prevahu len tesnú: 10-9. Celkovo vďaka prvej časti hry 25-11.

41. min - Tretia tretina sa začala.

II. tretina

40. min - V závere druhej tretiny mal obrovskú šancu na vyrovnanie Lunter, ale Melicherčík fantasticky zasiahol lapačkou. Mohlo byť 2:2, napokon na druhú prestávku odchádzajú stále spokojnejší Košičania.

35. min - Hrnka mal výbornú šancu a mohol vrátiť domácich naspäť do dvojgólového vedenia. Neuspel a domáci stále vedú len 2:1. Všetko je otvorené. Košice majú síce prevahu, ale Banská je na dostrel a každú chybu vie potrestať.

29. min - Banská Bystrica ani v tejto tretine nemala nejako výraznejšiu prevahu, ale dokáže vyťažiť z minima maximum a znižuje na 2:1. Jason Bast vracia hostí do hry.

Jason Bast (vpravo) vrátil Banskú Bystricu do zápasu. Snímka pochádza z tretieho semifinálového zápasu. FOTO - TASR.

24. min - Košice v tomto zápase vyhrávajú absolútne zaslúžene, Banská Bystrica zatiaľ nepredviedla takmer nič. V prvej tretine vyslala na Melicherčíka iba dve strely. Akoby hostia mali zviazané ruky a nohy ich náskokom v sérii.

21. min - Druhá tretina sa začala.

I. tretina

20. min - Musíme hrať ako o život, ak sa chceme udržať v hre o postup do finále, vravel pred zápasom hráč Košíc Peter Bartoš. A zatiaľ sa to tímu darí. Po prvej tretine vyhráva 2:0.

15. min - Košičania si presne takýto úvod určite želali. Tomáš Matoušek dostal v 13. minúte trest na päť minút plus do konca zápasu a domáci dlhú početnú výhodu využili. Bacashihuu prekonal Češík.

13. min - Ani Bacashihua však nedokáže zázraky a nemôže chytiť všetko. Košičania svoj tlak predsa len premieňajú na vedúci gól. Skóre otvára Suja po prihrávke Tomáša Hričinu.

9. min - Bacashihua opäť fantasticky zakročil, tentoraz naňho nenašiel recept Bicek. Americký brankár dostal v štyroch zápasoch tejto série iba päť gólov. Má naozaj výbornú bilanciu.

Na sníme z druhého zápasu série Bacashihua hokejkou odpaľuje puk vedľa brány. FOTO - SITA.

6. min - Hrdinom tejto série je predovšetkým brankár Banskej Bystrice Jason Bacashihua. Hneď v úvode duelu musel čeliť šanci Hričinu, ale puk dokázal vytesniť vedľa brány.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - „Súper si udržiava náskok z prvých dvoch zápasov, v ktorých sme doma zlyhali. Chýbalo nám v nich bojovnejšie srdce," priznal skúsený útočník Košíc, už štyridsaťdvaročný Peter Bartoš.

„Sami sme sa do šlamastiky dostali a teraz si musíme poradiť, ako sa z nej dostať von,“ dodal Bartoš.

Pred zápasom - Košičania v úvodných dvoch domácich dueloch strelili v každom zápase iba po jednom góle. A streleckou efektivitou nesršali ani pod Urpínom.

"Je síce stav 3:1 v náš prospech, ale stále sme ďaleko od postupu, pretože posledný krok býva najťažší," hovorí tréner Banskej Bystrice Vladimír Országh.

Adam Lapšanský je strelecky zatiaľ najúspešnejším Košičanom. FOTO - TASR.

"Bystričania hrajú dobre v defenzíve a nám sa ťažko presadzuje," priznáva druhý kouč HC Košice Marcel Šimurda.

"Snažíme sa čo najčastejšie ohrozovať brankára súpera, čo sa nám príliš nedarí. Takže nízka efektivita je ovplyvnená aj týmto faktorom."

Pred zápasom - Košičania si zlepšili vyhliadky na postup víťazstvom v prvom zápase na bystrickom ľade. V druhom však ťahali za kratší koniec a po boji prehrali 2:3. Hokejisti HC '05 získali dva postupové mečbaly.

"O príčinách nebudem premýšľať, poznám ich. Musíme dobre zregenerovať. Sústredím sa teraz na to, ako mužstvo nabudiť na najbližší zápas, ktorý odohráme v domácom prostredí," vravel po štvrtom súboji tréner Košíc Rostislav Čada.

Pred zápasom - Naposledy nehrali vo finále play off v sezóne 2006/2007, keď v semifinále nestačili na Trenčín. Odvtedy bojovali o titul osemkrát.

Získali ho v piatich prípadoch.

Teraz hrozí, že hokejisti HC Košice si o trofej nezahrajú. V semifinále prehrávajú s Banskou Bystricou 1:3 na zápasy. Z toho dva prehrali na domácom štadióne a ak dnes nezvládnu ani tretí, skončia. Začína sa o 17. hodine.

Domov»Hokej»Slovensko»Košice si udržali šancu na postup do finále, vyhrali po nájazdoch