Majster titul neobháji. Bystričania vyhrali 4:1 a sú vo finále

Hokejisti Banskej Bystrice fantasticky zvládli najmä druhú tretinu, v ktorej strelili tri góly. (Autor: TASR)
SITA|6. apr 2016 o 17:00

Slovensko bude mať nového majstra. HC Košice končí v semifinále a po ôsmich sezónach nebude hrať o titul. Banská Bystrica sa predstaví vo finále druhý raz za sebou.

TIPSPORT LIGA 2015/2016 - semifinále play off, šiesty zápas:

Banská Bystrica - Košice 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Góly: 21. R. Tománek (Majdan, Handzuš), 24. I. Ďatelinka (R. Tománek), 28. Hvila (Gillies, Kytnár), 51. Hvila (Kytnár, Gillies) - 59. Boltun (Macejko, Deyl)

Vylúčení: 1:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. rozhodovali: Kubuš, Konc - Šefčík, Tvrdoň, 2841 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Šmach, V. Čížek, Gründling, Pujacs, I. Majeský, Sandgren - Hvila, Kytnár, Gillies - M. Lunter, T. Zigo, Matoušek - Majdan, Bast, Tománek - Bortňák, Handzuš, Bezúch

Košice: M. Melicherčík - Dudáš, Deyl, Cebák, I. Jankovič, Macejko, P. Mikuš - Bicek, Suja, M. Bartánus - Lapšanský, Jenčík, P. Bartoš - D. Šoltés, Hrnka, Boltun - Hričina, Češík, Tibor Varga - Matúš Chovan

/konečný stav série: 4:2/

BANSKÁ BYSTRICA. Suverénne a bez stresov dokráčali hokejisti Banskej Bystrice do finále Tipsport ligy. Úplne ovládli šiesty semifinálový súboj Slovnaft play off, keď na domácom ľade zdolali hráčov HC Košice 4:1 (0:0, 3:0, 1:1).

V sérii hranej na štyri víťazstvá triumfovali 4:2.

Pozoruhodné je, že Bystričania neprehrali s Košičanmi ani raz v riadnom hracom čase ani predĺžení. Zverenci Rostislava Čadu dvakrát zvíťazili až v nájazdoch.

Banská Bystrica si zahrá vo finále slovenskej najvyššej súťaže opäť po roku. Vlani neuspela v súboji o titul práve s Košicami.

Východniari si minimálne rok budú musieť počkať na rekordný deviaty celkový triumf. Osem ich má na konte okrem Košíc aj Slovan Bratislava. Je pozoruhodné, že Košičania osem rokov ťahali sériu účastí vo finále. Prerušili ju až teraz.

Súperom Banskej Bystrice vo finále bude lepší z dvojice Nitra - Zvolen /stav série 2:3/. Finálová séria sa začne v utorok 12. apríla.

Hlasy trénerov:

/zdroje: RTVS, tasr/

Rostislav Čada, tréner Košíc: "Neodchádzam sklamaný. Treba hodnotiť celú sezónu. Vyhrali sme základnú časť, pričom sme začali zo spodku tabuľky. Domáci ukázali v tejto sérii lepšiu formu ako my. Víťazi boli dôraznejší, hrali s väčším fyzickým nasadením, ale nemôžem povedať, že nás prekvapili. Hlavným dôvodom toho, že sme nepostúpili, bola zlá obranná hra a individuálne chyby - to nás zrážalo. Preto sme nemali ani dobrú útočnú fázu a produktivitu."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Nejde o mňa, ale o chlapcov, ktorí si to poctivo oddreli počas sezóny ako aj v play off. Osobný úspech mňa ako trénera ide bokom, dôležité je, že Bystrica je vo finále. Naše mužstvo má charakter, prebudovalo sa počas sezóny a my sme mu verili. Chlapci nám to vrátili. Možno bolo našou výhodou, že sme išli do play off až zo štvrtého miesta. Brankár je základom tímu, ale celé mužstvo zabralo, či obrancovia alebo útočníci. Plnili systém a prinieslo to ovocie. Mali sme dobrý vstup do zápasu, naše vlastné presilovky nás pribrzdili, ale boli sme disciplinovaní. Košice nám dávali jednu početnú výhodu za druhou. Keď sme odskočili na dva či tri góly, už sa to zlomilo a potom sme si to len postrážili. Je nám úplne jedno, koho dostaneme do finále. Samozrejme, pre naše okolie a Stredoslovákov by bola veľká vec, ak by bol vo finále s nami Zvolen."

Roman Tománek, útočník Banskej Bystrice: "Bolo to psychicky aj fyzicky náročné stretnutie, rovnako aj celá séria. My sme boli odolnejší, preto sme to dotiahli do víťazného konca. Boli sme fyzicky lepšie pripravení a zvládli sme zápasy aj takticky. Ja som tu na to, aby som tímu pomáhal. Som rád, že sa mi to darí. To, že sme porazili Košice, je pekné, ale máme ešte jeden cieľ - vyhrať ďalšie štyri duely."

Peter Bartoš, útočník Košíc: "Verili sme na zvrat. Je to škoda. Nenachádzam slová ani myšlienky. Mali sme veľa vylúčených najmä v prvej tretine, čo nás stalo dosť síl. Ťažko sa nám potom hralo. Bystričanom sa aj odrazili puky pred bránkou a dali z toho góly. Mrzia nás hlavne dve prvé prehry doma v sérii. Snažili sme sa to dohnať, ale nepodarilo sa nám to."

Online prenos

60. min - Je koniec. Banská Bystrica víťazí v sérii 4:2 a je vo finále.

59. min - Bacashihua si napokon čisté konto neudrží, z dorážky ho prekonáva Boltun a znižuje na 1:4.

57. min - Zápas sa blíži k svojmu záveru, Košičania to už nedokážu. Musel by sa stať zázrak, ale dať štyri góly za tri minúty - a navyše skvelému Bacashihuovi - dnes už takmer s istotou nezvládnu.

51. min - Zrejme je rozhodnuté. Banská Bystrica pridáva ďalší gól a vedie 4:0. Lukáš Hvila presne vystrelil spoza kruhu a zaznamenáva svoj druhý presný zásah v stretnutí.

49. min - Diváci v Banskej Bystrici sa fantasticky bavia, povzbudzujú, tlieskajú, spievajú chorály. Ich tím má na dosah postup do druhého finále play off za sebou. Naopak, Košice sa doňho zrejme po ôsmich rokoch nedostanú.

Diváci v Banskej Bystrici sa skvelo bavia. FOTO - TASR.

45. min - Bystričania hrajú veľmi dobre, Melicherčík musel zasahovať pri šanciach Majdana a Tománka. Košičania dnes príliš často Bacashihuu neohrozovali, veď napríklad v prvých dvoch tretinách vyslali na bránu iba osem striel.

41. min - Tretia tretina sa začala.

II. tretina

40. min - Druhá tretina sa skončila.

38. min - Určite sa budeme chcieť po zápase v Bystrici vrátiť do Steel Arény, vyhlásil po piatom súboji asistent trénera Košíc Marcel Šimurda. Zatiaľ to však vyzerá tak, že sa to mužstvu už nepodarí.

Z tlačovky po dnešnom zápase.

Posted by HC Košice (oficiálna stránka) on 4. apríl 2016

34. min - Banská Bystrica hrá navyše v presilovej hre a opäť tlačia na súpera. Domáci majú neuveriteľnú chuť, po skvelom vstupe do druhej tretiny vedú o tri góly a majú ďalšie šance. Košičania sú zaskočení a budú to mať ťažké.

28. min - Ako sa hovorí, toto už vyzerá na uterák pre hostí. Obrana hostí nedokázala odstaviť Lukáša Hvilu, ktorý na druhýkrát z otočky prestrelil Melicherčíka a Banská Bystrica vedie už 3:0.

24. min - Bystričania vedú 2:0! To je vstup do druhej časti hry, o akom azda ani nesnívali. Roman Tománek tentoraz v úlohe asistenta prihral medzi kruhy Ďatelinkovi a ten prestrelil Melicherčíka.

Roman Tománek (vpravo) je zatiaľ kľúčovým hráčom Banskej Bystrice. Prvý gól dal, na druhý prihral. Snímka je z piateho zápasu na ľade Košíc. FOTO - SITA.

21. min - To je raketový vstup do druhej tretiny. Juraj Majdan našiel Romana Tománka, ktorý už po štyridsiatich štyroch sekundách otvára skóre stretnutia.

21. min - Druhá tretina sa začala.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila.

16. min - Presilovú hru hrali aj hostia, ani im sa však nepodarilo skórovať. Stav sa nemení a stále zostáva bezgólový. A naďalej je aktuálna otázka, ktorú sa pýtal facebookový účet Tipsport ligy už v pondelok.

12. min - Neuveriteľná možnosť hostí - a paradoxne v ďalšom oslabení. Marek Bartánus unikol po pravej strane, v prečíslení dvoch proti jednému poslal puk Sujovi, proti ktorého zakončeniu zasiahol betónom Bacashihua.

11. min - Bystričania mali teraz ideálnu šancu otvoriť skóre stretnutia. Po nebezpečnej hre Hričinu so zdvihnutou hokejkou hrali štyri minúty v početnej výhode o jedného hráča. Márne. Košičania sa ubránili.

6. min - Košičania zatiaľ ešte nevystrelili na bránu domácich. Ale do duelu zrejme nastúpili s iným cieľom a ten - zdá sa - splnili. „Zachytiť úvodný nápor domácich a nedostať rýchly gól," avizoval pred zápasom útočník Tomáš Hrnka.

3. min - Zápas sa začal bez šancí, prvú mal až na konci tretej minúty Bast. Veľmi dobre sa predral cez obranu hostí a dostal sa až pred Melicherčíka, ktorý však kryl puk vo svojej náruči.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Banskobystričania v piatom zápase už druhý raz v sérii neuspeli po samostatných nájazdoch. "Ešte, že existujú nájazdy, lebo inak by už bolo po sérii," myslí si útočník HC '05 Roman Tománek.

Aj takto pozývali Bystričania na domáce semifinálové zápasy.

V stredu budú mať druhý mečbal. "Treba sa dať rýchlo do poriadku a urobiť všetko pre to, aby sme doma rozhodli,“ dodáva Tománek.

"Boli sme veľmi blízko postupu, ale stále sme rovnako ďaleko. Veríme však, že do Košíc sa už vracať nebudeme,“ pridal tréner Bystričanov Vladimír Országh.

Pred zápasom - Košičania v piatom zápase prvý raz v sérii zdolali Banskú Bystricu na domácom ľade. Prvé dva duely prehrali 1:3 a 1:5.

Tomáš Hrnka premieňa rozhodujúci samostatný nájazd v piatom zápase. FOTO - TASR.

"Hráme agresívnejšie, viac do tela. Súperovi sme sa v tomto minimálne vyrovnali," pokračoval Hrnka v rozhovore pre SME.

"Stále je však nad nami hrozba posledného zápasu sezóny. Musíme ďalej drieť, zrážať sa a bojovať," upozorňuje.

Pred zápasom - Košičanov udržal v hre o postup do deviateho finále za sebou Tomáš Hrnka. Ako jediný zo všetkých exekútorov premenil svoj samostatný nájazd. "Bol to jeden z najdôležiteších gólov v mojej kariére," vravel.

„Nájazdy nie sú len lotériou. Sú aj o umení, streleckých schopnostiach hráča. Brankár má väčšiu šancu ako strelec, ale stále je dosť hokejistov, ktorí premenia osem z desiatich nájazdov," dodáva.

Pred zápasom - Hoci ešte po prvej tretine prehrávali 0:2, napokon mali k víťazstvu bližšie. V posledných sekundách vyrovnali a v predĺžení mohli rozhodnúť. Brankárovi Košíc však pomohla tyč a východniari triumfovali po nájazdoch.

Ďalšiu šancu vybojovať postup do finále budú mať hokejisti Banskej Bystrice na domácom ľade. V sérii vedú 3:2, šiesty duel sa začína o 17. hodine.

Domov»Hokej»Slovensko»Majster titul neobháji. Bystričania vyhrali 4:1 a sú vo finále