Kvalifikácia EURO 2004 - Slovensko - Turecko 0 - 1

TASR|7. jún 2003 o 22:17

Bratislava 7. júna (TASR) - Národný futbalový štadión na Tehelnom poli v Bratislave bol v sobotu dejiskom stretnutia 7. kvalifikačnej skupiny o postup ...

Bratislava 7. júna (TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v sobotu na Národnom štadióne na bratislavskom Tehelnom poli v zápase 7. kvalifikačnej skupiny EURO 2004 s Tureckom gólom Nihata z 12. minúty 0:1 a reálne tak stratila šancu na postup do Portugalska. V druhom stretnutí tejto skupiny vyhralo Macedónsko v Skopje nad Lichtenštajnskom 3:1 (1:1), Anglicko malo voľno.

Slováci už v stredu nastúpia na Riverside Stadium v Middlesbroughu proti Anglicku a vedúci tím tabuľky Turecko privíta Macedónsko.

Slovensko - Turecko 0:1
(0:1)

Gól: 12. Nihat.
Rozhodovali: Haughe - Holvik, Borgan (všetci Nór.), ŽK: Klimpl, Demo - Bastürk, Okan Buruk, Emre Belözoglu (90. Ibrahim), 15.000 divákov

Slovensko: König - Klimpl - Zeman, Hlinka (46. Vittek), Labant - Karhan (71. Mintál), Janočko, Petráš, Demo, Michalík (77. Kisel) - Sz. Németh

Turecko: Rüstü - Fatih, Alpay, Bülent, Ergün - Okan Buruk (58. Tayfun), Bastürk (80. Volkan), Tugay, Emre Belözoglu - Nihat, Hakan Sükür

Domáci začali vo veľkom štýle. Už v 2. minúte po chybe Bülenta získal loptu Németh, našiel prenikajúceho Dema, ale slovenský stredopoliar z hranice 16-tky tureckého brankára v sľubnej pozícii neprekonal. Hostia sa postupne vymanili z tlaku a hlavne Emre Belozöglu slovenskej obrane svojimi dravými prienikmi a presnými prihrávkami nepríjemne zatápal. V 12. minúte Tehelné pole stíchlo, po chybe Petráša sa Turci zmocnili lopty, Bastürkovu strelu König ešte vyrazil, ale na Nihatovu dorážku už bol prikrátky - 0:1. V 20. minúte mohlo byť vyrovnané, Némethova spätná prihrávka našla neatakovaného Janočka, ale hviezda Austrie Viedeň v 100-percentnej šanci poslala loptu iba vedľa ľavej žrde. Na druhej strane trafil Emre Belozöglu z priameho kopu múr, neujal sa ani Demov prienik a ani následná Karhanova hlavička po rohu Labanta. V 28. minúte sa do 16-tky hostí prebil technický Janočko, ale v poslednej chvíli stroskotal na obetavom zákroku tureckého obrancu. V 32. minúte Némethovu strelu "z prvej" kryl pozorný Rüstü, nasledoval protiútok, Nihat po presnom pase obstrelil Hlinku, ale König svoje mužstvo excelentne podržal. Tesne pred prestávkou Demovu hlavičku vo veľkom vápne trafil rukou  Hakan Sükür, ale píšťalka hlavného rozhodcu Haugheho z Nórska zostala nemá.

Do druhého polčasu poslal tréner Jurkemik namiesto obrancu Hlinku útočníka Vitteka. Nový muž na ihrisku sa čoskoro po svojom príchode snažil oblúčikom prekabátiť tureckého gólmana, neujali sa ani centre Németha s Demom. V 60. minúte Németh ideálne vysunul Vitteka, ale Turci s námahou loptu odvrátili do bezpečia. O tri minúty neskôr prenikol pred Königa Hakan Sükür, ktorého čisto odzbrojil Petráš. Delovkou dal o sebe vedieť Tugay, po narážačke Nihata s Hakanom Sükürom vyriešil nebezpečnú situáciu slovenský brankár. V snahe o ďalšie zvýšenie ofenzívnej sily vystriedal Jurkemik kapitána Karhana Mintálom a minuloročná kráľ slovenských strelcov už po niekoľkých sekundách vystrašil Rüstüa. Keď sa v záverečnom zúfalom nápore nepresadili Németh s Mintálom, zápas sa skončil prehrou domácich v pomere 0:1.

Tréner SR Ladislav Jurkemik: "Spravili sme chybu, po ktorej sme dostali gól. Vytvorili sme si šance, ale nepodarilo sa nám skórovať. Chlapci bojovali, remíza by bola spravodlivá. V Anglicku budeme bojovať za Slovensko".