Dva góly Petrovického pomohli Atlante k víťazstvu

SITA|12. okt 2003 o 11:08

NEW YORK 12. októbra (SITA) - Slovenský útočník Ronald Petrovický strelil dva góly a prispel k výhre Atlanty na ľade Washingtonu 4:3 v sobotňajšom stretnutí NHL. Pre hosťujúcich hokejistov to bol prvý duel po pohrebe Dana Snydera, ktorý zomrel na následky

autonehody spoluhráča Danyho Heatleyho. "Všetci sa teraz čo najviac snažíme pomôcť Danymu. Prežíva ťažké časy, ale musí sa cez to preniesť. Snáď to nebude trvať dlho," podporil svojho spoluhráča Petrovický, ktorého získali Thrashers pred začiatkom sezóny z New York Rangers. "Najlepší spôsob ako ho povzbudiť je vyhrávať zápasy. Snažíme sa o to za oboch. Bol to nesmierne ťažký týždeň," dodal krídelník. Prvý gól Petrovického padol po strele z pravého kruhu, druhý presný zásah pridal po pokuse zblízka, ktorý sa ešte odrazil od ľavej žŕdky. Asistenciu si pri tomto góle pripísal Ivan Majeský. Atlanta prvýkrát v päťročnej histórii vyhrala v obidvoch úvodných zápasoch sezóny. "Určite to posilní naše sebavedomie, máme mladý bojovný tím, ktorý sa musí stále zlepšovať. Pred sebou máme ešte 80 zápasov," upozornil kouč Bob Hartley. Washington stratil už v prvej tretine skúseného obrancu Brendana Witta, ktorý tvárou narazil na mantinel a niekoľko minút sa nehýbal. Do kabíny mu pomohli spoluhráči. "To bol zlom zápasu. Witt nám veľmi chýbal a ostatní obrancovia sa dostali pod tlak, ktorí neuniesli," hodnotil tréner Bruce Cassidy.

Jose Theodore vychytal strelcov Toronta a jeho Montreal zvíťazil na ľade Maple Leafs 4:0. Druhý gól Canadiens pridal v presilovej hre v 33. minúte Richard Zedník. Theodore, najlepší brankár sezóny 2001/2002, zastavil všetkých 21 streleckých pokusov Toronta. "Do kempu som prišiel s výbornou formou. Minulý rok sa mi v kempe nedarilo a natiahlo sa to na celú sezónu," povedal Theodore. "Jose bol dnes kľúčom k úspechu. Držal pre nás vynikajúcimi zákrokmi stav 0:0 a to od neho očakávame," chválil Theodora tréner Claude Julien. Zedník, ktorý hral v prvom útoku s Mikom Ribeirom a krajanom Marcelom Hossom, dosiahol premiérový zásah v sezóne tvrdou strelou z kruhu.

Druhú asistenciu v sezóne si pripísal Marián Hossa. V súboji s Detroitom (2:3) prihrával v 50. minúte na vyrovnávajúci gól Radka Bonka, Red Wings však rozhodli o svojom triumfe po strele Nicklasa Lidströma v tretej minúte predĺženia. Na trestnej lavici sedel Zdeno Chára a švédsky obranca tvrdou strelou prestrelil Patricka Lalima. Detroit hral osem presiloviek a všetky góly strelil v početnej výhode. "Ak máme toľko vylúčených, pýtame si problémy. Oslabenia nás vyčerpávajú a vyvádzajú z tempa. Ale až na tento moment sme nehrali zle, sme radi za bod," povedal obranca Senators Wade Redden. "S toľkými hráčmi na trestnej lavici sa nedá vyhrať," hneval sa tréner Ottawy Jacques Martin. Vylúčený bol aj Hossa a aj tú presilovku Detroit využil, keď sa druhýkrát v sezóne presadil kapitán Steve Yzerman a zvýšil na 2:0.

Sobotňajšie výsledky:

Buffalo - NY Islanders 0:6 (0:1, 0:1, 0:4)

Tréner Islanders Steve Stirling si pripísal premiérové víťazstvo v kariére, gólman Rick DiPietro, jednotka draftu 2000, zaznamenal prvý zápas s nulou v NHL. Miroslav Šatan z Buffala bol na ľade pri dvoch góloch hostí. Sabres v dvoch zápasoch sezóne ešte neskórovali a inkasovali osemkrát.

Góly: 6. Parrish (Jönsson, Blake), 30. Jašin (Kvaša, Butenschön), 46. Parrish (Peca, J. Blake), 49. Asham (Bates, Niinimaa), 53. Czerkawski (Kvaša, Jönsson), 56. Jašin (Papineau, Aucoin). Vylúčení: 6:3 na 2 min, navyše Peters 2x, Mair - Godard, Cairns na 5 min, Satchard na 5+10 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 13:24. Brankári: R. Miller - DiPietro. Diváci: 19 690.

Carolina - New Jersey 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Gólman Martin Brodeur pustil za svoj chrbát z 31 striel len jednu od Roda Brind´Amoura a mal najväčšiu zásluhu na výhre Devils. Hlavne v posledných 10 minútach predviedol niekoľko skvelých zákrokov.

Góly: 53. Brind´Amour (Hill) - 19. Brylin (Rafalski, Larionov), 35. Langenbrunner (Pandolfo, Madden). Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:22. Brankári: Weekes - Brodeur. Diváci: 18 730.

Columbus - N. Y. Rangers 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Rangers pôsobil na ľade nervózne, často nedovolene atakovali hráčov bez puku a Columbus využil z 11 presiloviek tri. Do streleckej listiny sa zapísali aj letné posily Trewor Letowski a Darryl Sydor. Andrej Nedorost z Columbusu príležitosť hrať nedostal.

Góly: 4. Letowski (Westcott, Sydor), 6. Výborný (Klesla, Knutsen), 31. Pirjetä (Knutsen), 34. R. Nash (Cassels, Výborný), 44. Sydor (Cassels, Špaček). Vylúčení: 3:11 na 2 min, navyše Shelley - Purinton na 5 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:25. Brankári: Denis - Markkanen. Diváci: 18 136.

Ottawa - Detroit 2:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Druhú asistenciu v sezóne si pripísal Marián Hossa. V súboji s Detroitom (2:3) prihrával v 50. minúte na vyrovnávajúci gól Radka Bonka, Red Wings však rozhodli o svojom triumfe po strele Nicklasa Lidströma v druhej minúte predĺženia. Na trestnej lavici sedel Zdeno Chára a švédsky obranca tvrdou strelou prestrelil Patricka Lalima. Detroit hral osem presiloviek a všetky góly strelil v početnej výhode. "Ak máme toľko vylúčených, pýtame si problémy. Oslabenia nás vyčerpávajú a vyvádzajú z tempa. Ale až na tento moment sme nehrali zle, sme radi za bod," povedal obranca Senators Wade Redden. "S toľkými hráčmi na trestnej lavici sa nedá vyhrať," hneval sa tréner Ottawy Jacques Martin. Vylúčený bol aj Hossa a aj tú presilovky Detroit využil, keď sa druhýkrát v sezóne presadil kapitán Steve Yzerman a zvýšil na 2:0.

Góly: 27. Spezza, 50. Bonk (MARIÁN HOSSA, Alfredsson) - 17. Holmström (Schneider, Lidström), 26. Yzerman (Shanahan, Hatcher), 63. Lidström (B. Hull, Zetterberg). Vylúčení: 8:5 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:19. Brankári: Lalime - Hašek. Diváci: 18 500.

Philadelphia - Pittsburgh 3:3 po predĺžení (3:0, 0:1, 0:2 - 0:0)

Po 18 minútach vyhrávala Philadelphia 3:0, ale Pittsburgh aj zásluhou gólu a asistencie kapitána Maria Lemieuxa dokázal vyrovnať. Domáci Radovan Somík zaznamenal mínusový bod, Michal Handzuš tri neúspešné strely.

Góly: 2. Justin Williams (S. Kapanen, Recchi), 15. C. Lapointe, 18. Brashear (S. Kapanen, K. Primeau) - 31. Tärnström (M. Lemieux, Straka), 46. M. Lemieux (Kolcov), 53. Morozov (Malone, Fata). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 35:23. Brankári: Esche - Caron. Diváci: 19 035.

Toronto - Montreal 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

Jose Theodore vychytal strelcov Toronta a jeho Montreal zvíťazil na ľade Maple Leafs 4:0. Druhý gól Canadiens pridal v presilovej hre v 33. minúte Richard Zedník. Theodore, najlepší brankár sezóny 2001/2002, zastavil všetkých 21 streleckých pokusov Toronta. "Do kempu som prišiel s výbornou formou. Minulý rok sa mi v kempe nedarilo a natiahlo sa to na celú sezónu," povedal Theodore. "Jose bol dnes kľúčom k úspechu. Držal pre nás vynikajúcimi zákrokmi stav 0:0 a práve to od neho očakávame," chválil Theodora tréner Claude Julien. Zedník, ktorý hral v prvom útoku s Mikom Ribeirom a krajanom Marcelom Hossom, dosiahol premiérový zásah v sezóne tvrdou strelou z kruhu.

Góly: 27. Ribeiro (A. Markov), 33. ZEDNÍK (A. Markov, Briesbois), 36. Souray (Juneau, Dackell), 57. Ryder (Audette, Rivet). Vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 21:22. Brankári: Belfour - Theodore. Diváci: 19 369.

Washington - Atlanta 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)

Ronald Petrovický strelil dva góly a prispel k výhre Atlanty na ľade Washingtonu 4:3. Pre hosťujúcich hokejistov to bol prvý duel po pohrebe Dana Snydera, ktorý zomrel na následky autonehody spoluhráča Danyho Heatleyho. "Všetci sa teraz čo najviac snažíme pomôcť Danymu. Prežíva ťažké časy, ale musí sa cez to preniesť. Snáď to nebude trvať dlho," podporil svojho spoluhráča Petrovický, ktorého získali Thrashers pred začiatkom sezóny z New York Rangers. "Najlepší spôsob ako ho povzbudiť je vyhrávať zápasy. Snažíme sa o to za oboch. Bol to nesmierne ťažký týždeň," dodal krídelník. Prvý gól Petrovického padol po strele z pravého kruhu, druhý presný zásah padol po pokuse zblízka, ktorý sa ešte odrazil od ľavej žŕdky. Asistenciu si pri tomto góle pripísal Ivan Majeský. Atlanta prvýkrát v päťročnej histórii vyhrala v obidvoch úvodných zápasoch sezóny. "Určite to posilní naše sebavedomie, ale máme mladý bojovný tím, ktorý sa musí stále zlepšovať. Pred sebou máme ešte 80 zápasov," upozornil kouč Bob Hartley. Washington stratil už v prvej tretine skúseného obrancu Brendana Witta, ktorý tvárou narazil na mantinel a niekoľko minút sa nehýbal. Do kabíny mu pomohli spoluhráči. "To bol zlom zápasu. Witt nám veľmi chýbal a ostatní obrancovia sa dostali pod tlak, ktorí neuniesli," hodnotil tréner Bruce Cassidy.

Góly: 4. Gordon (Jágr, Witt), 21. Gončar (Lang, Kölzig), 58. Jágr (K. Miller, Gordon) - 12. PETROVICKÝ (Exelby, R. Robitaille), 15. R. Robitaille (Cowan), 22. PETROVICKÝ (MAJESKÝ, R. Robitaille), 26. Kovaľčuk (Savard). Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:19. Brankári: Kölzig - Nurminen. Diváci: 15 060.

Florida - Boston 1:1 po predĺžení (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

V zápase padli síce len dva góly, šancí však bolo na oboch stranách veľa. Domáci Roberto Luongo a hosťujúci Andrew Raycroft podali v bránke vynikajúce výkony - Luongo chytil 32 striel, Raycroft 34.

Góly. 44. Jokinen (Viktor Kozlov, Hagman) - 21. Samsonov (J. Thornton, G. Murray). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:33. Brankári: Luongo - Raycroft. Diváci: 13 168.

Nashville - Dallas 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Tréner Nashvillu Barry Trotz upozorňoval svojich hráčov, aby nedostali gól ako prví. Skóre však otvoril útočník Dallasu Pierre Turgeon a jeho tím s vynikajúcim gólmanom Martym Turcom už duel z rúk nepustil.

Góly: 33. Židlický (A. Johansson, S. Walker) - 19. Turgeon (DiMaio, Zubov), 48. Miettinen, 51. Modano (Zubov, Numminen). Vylúčení: 4:8 na 2 min, navyše Schnábel, Hartnell - Ott, P. Boucher na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:30. Brankári: Vokoun - Turco. Diváci: 11 934.

Calgary - San Jose 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Calgary vstúpilo úspešne do sezóny na domácom ľade, ale stratilo brankára Romana Tureka, ktorý sa zranil pri góle Alyna McCauleyho v 23. minúte. Turek ostal po kolízii s McCauleym ležať na ľade a utrpel zranenie hlavy.

Góly: 6. Kobasew (Saprykin, Lombardi), 32. Yelle (A. Ference), 42. Donovan (Yelle, Lydman) - 19. Ekman (W. Primeau, Parker), 23. McCauley (Damphousse, Rathje). Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:19. Brankári: Turek (23. McLennan) - Nabokov. Diváci: 17 039.

Vancouver - Edmonton 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Na výhre Vancouveru mal najväčšiu zásluhu defenzívny útočník Matt Cooke, ktorý prvé dva góly dal sám a pri treťom asistoval v oslabení Jiřímu Šlégrovi. Gólman Canucks Johan Hedberg sa na shutout veľmi "nenadrel". Hráči Edmontonu na neho vyslali len 14 striel.

Góly. 22. Cooke (Öhlund, Linden), 9. Cooke (Jovanovski, Linden), 34. Šlégr (Keane, Cooke). Vylúčení: 9:8 na 2 min, navyše Jovanovski na 5+10 min+DKZ - Isbister na 5 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 22:14. Brankári: Hedberg - T. Salo. Diváci: 18 630.