Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Štrbák strelil dva góly a rozhodol o výhre Kings

NEW YORK 22. októbra (SITA) - Martin Štrbák rozhodol dvoma gólmi o víťazstve Los Angeles 4:0 nad Philadelphiou v utorkovom zápase NHL. Slovenský obranca, ktorý nastúpil na svoje tretie stretnutie v súťaži, otvoril skóre v 26. minúte. Štrbák strelil víťazn

ý gól dve sekundy po vypršaní trestu obrancu Flyers Erica Desjardinsa. Strele pomohla do bránky Jeffa Hacketta noha Keitha Primeaua. Druhý presný zásah Štrbák pridal v 45. minúte podobným spôsobom, tentoraz sa jeho strela zápästím odrazila od hokejky Samiho Kapanena. Štrbáka, ktorý dostal dôveru trénera Andyho Murraya po dvojzápasovej pauze, draftovali Kings v 9. kole roku 1993, do NHL však naskočil až v tomto ročníku. "Dnes som dostal šancu a snažil som sa ju využiť," povedal po stretnutí 28-ročný obranca. "Už je to veľmi dlho, čo som bol draftovaný," dodal Štrbák, ktorý si pred strelením gólov odsedel v prvej tretine dva menšie tresty za nedovolené bránenie a podrazenie. Na všetkých góloch víťazného celku mali podiel slovenskí hokejisti. Na 2:0 zvyšoval po prihrávkach Ľubomíra Višňovského a Žigmunda Pálffyho český obranca Jaroslav Modrý a skóre uzatvoril po akcii Jozefa Stümpela s Pálffym ruský krídelník Alexander Frolov. Darilo sa aj Romanovi Čechmánkovi. Český brankár mal proti svojmu bývalému tímu 22 zákrokov a vychytal shutout. "Bol to zápas plný emócií. Tešil som sa naňho a som rád, že sme Flyers porazili. Snažil som sa ukázať, že som dobrý. Hrali sme skvele," komentovala predsezónna posila Kings Čechmánek. "Bolo vidieť, ako sa v zápase sústredí. Mal na to dôvod," povedal na margo Čechmánkovho výkonu center Philadelphie Jeremy Roenick.

Hráči St. Louis síce prehrávali po 15. minútach na ľade Edmontonu 0:3, ale napokon duel piatimi gólmi po sebe obrátili a vyhrali 6:4. Gólom a asistenciou k tomu prispel aj Pavol Demitra. Tréner Oilers Craig MacTavish bol po zápase nahnevaný. "Pripadalo mi to tak, akoby sme boli na ľade len divákmi. Dostali sme gól na 1:3 a prestali sme hrať." Po góloch Jasona Smitha, Martyho Reasonera a Mika Yorka vystriedal v bránke Blues Brenta Johnsona Chris Osgood a St. Louis už o minútu a pol znížilo využitou presilovkou Douga Weighta. Asistenciu pri tomto góle si pripísal okrem Chrisa Prongera aj Demitra, ktorý v 26. minúte vyrovnal na 3:3. "Je neprijateľné, ak vediete o tri góly a vzapätí dostanete päť. Namiesto toho, aby bolo po zápase, nemáme ani bod," povedal útočník Edmontonu Ryan Smyth. Ďalšie presné zásahy St. Louis pridali Mike Danton, Jamal Mayers, Petr Čajánek a Barret Jackman, za Edmonton znižoval v tretej tretine na 4:5 Aleš Hemský.

Pavel Kubina pripravil Atlante prvú prehru v novej sezóne. Český obranca strelil v 4. minúte predĺženia po brejku v oslabení víťazný gól Tampy Bay, ktorá triumfom 3:2 zaznamenala štvrtý víťazný zápas v rade. Lightning strelili okrem gólu v oslabení aj dva v presilovej hre. "Jediné, čo dnes fungovalo, bola naša presilovka a brankár Nikolaj Chabibulin. Nehrali sme dobre," povedal napriek víťazstvu kouč Tampa Bay John Tortorella. Naopak, spokojný bol tréner zdolaného mužstva Bob Hartley. "Za výkon si zaslúžime jednotku, možno aj jednotku s hviezdičkou," narážal Hartley na fakt, že jeho tímu sa v záverečných piatich minútach tretej tretiny podarilo vyrovnať na 2:2 a vydolovať aspoň bod. "Na mojich hráčov som pyšný. Mali sme sto dôvodov povedať si ´Chabibulin chytá skvele, kašlime na to,´ ale neurobili sme tak," dodal Hartley. "Boli sme lepší, ale Chabibulin podal nadľudský výkon najmä v druhej tretine," povedal center Atlanty Marc Savard.

Kapitán Joe Thornton doviedol Boston k výhre 4:1 na ľade Colorada. Dvadsaťštyriročný center zaznamenal tri prihrávky, podobne ako spoluhráč z útoku Glen Murray. "Pred každým zápasom stojí pred Joom výzva, aby viedol náš tím. Je taký nadaný a keď k tomu pridá bojovnosť, neviem, či je v tejto lige lepší hráč ako on," chválil Thorntona tréner Bruins Mike Sullivan. Boston ukončil šesťzápasovú šnúru po klziskách súperov štvrtým triumfom v rade. "Ešte je priskoro hovoriť, že sme dobrým mužstvom na cudzom ľade," dokončil Sullivan. "Nikto nevyhráva Stanleyho pohár v októbri, ale zdá sa, že hráme ako tím, čo v minulej sezóne nebola príliš pravda," povedal Thornton, jednotka draftu 1997. Po neúspešnom zápase zvolali hráči Colorada tímovú poradu. "Občas je to potrebné a som rád, že sa rozhodli o tom podiskutovať. Máme v mužstve veľa skúsených hráčov a tí vedia, kedy majú zatvoriť dvere a niektoré veci si vysvetliť," povedal kouč Avalanche Tony Granato. "Som nepríjemne prekvapený a sklamaný z nášho zlého štartu do sezóny," vyhlásil kapitán Avalanche Joe Sakic, ktorého tím zaznamenal tretiu prehru.

Kanonier Jarome Iginla pretrhol streleckú smolu a prvým presným zásahom sezóny prispel k výhre Calgary 3:2 na ľade Minnesoty. Tím Wild si bez Mariána Gáboríka pripísal už piatu prehru a v siedmych zápasoch strelil len 14 gólov. "Chyby v obrane sme robili aj na začiatku minulej sezóny, ale nikto o nich nehovoril, lebo sme ich vedeli kompenzovať v útoku," povedal center Minnesoty Wes Walz. "Vyzerá to tak, že o nich začneme hovoriť teraz," dodal.

Prvé víťazstvo si na svoje konto pripísal Anaheim. Posledný finalista Stanleyho pohára vyhral na ľade San Jose 2:0. V bránke Mighty Ducks podal vynikajúci výkon švajčiarsky náhradník Jeana-Sebastiena Giguera Martin Gerber, ktorý zastavil všetkých 34 streleckým pokusov Sharks a zaznamenal druhú nulu v kariére. "Hrali sme systémom, akým chceme hrať, a výsledok sa hneď dostavil," povedal Gerber.

Utorkové výsledky a štatistiky:

Tampa Bay - Atlanta 3:2 po predĺžení (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)

Góly. 5. Stillman (St. Louis, Boyle), 36. Stillman (Richards, St. Louis), 64. Kubina (Taylor) - 56. Kovaľčuk (Aubin, R. Robitaille), 59. Savard (Tremblay, Kovaľčuk). Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 23:37. Brankári: Chabibulin - Nurminen. Diváci: 14 822.

Minnesota - Calgary 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Góly: 6. Park (Matt Johnson, Zjuzin), 45. Zjuzin (Brunette, P.M. Bouchard) - 22. Iginla (Lombardi, Reinprecht), 26. Lombardi (Warrener), 43. McAmmond (Kobasew, Betts). Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:27. Brankári: Roloson - McLennan. Diváci: 18 064.

Colorado - Boston 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Góly: 2. Tanguay (Hejduk, Foote) - 11. Rolston (P. Bergeron, Axelsson), 20. Jillson (G. Murray. J. Thornton), 40. Grošek (G. Murray, J. Thornton), 51. Knuble (J. Thornton, G. Murray). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:34. Brankári: Aebischer - Potvin. Diváci: 18 007.

Edmonton - St. Louis 4:6 (3:2, 0:3, 1:1)

Góly: 4. J. Smith (Cross, Hemský), 14. Reasoner (Chimera, Staios), 15. M. York (Ferguson, Moreau), 52. Hemský (M. York, Horcoff) - 16. Weight (Pronger, DEMITRA), 18. Danton (Low, R. Johnson), 26. DEMITRA (Tkachuk), 26. Mayers (Baron), 39. Čajánek (Pronger), 60. B. Jackman (Rycroft, Pronger). Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:22. Brankári: T. Salo (39. Conklin) - B. Johnson (15. Osgood). Diváci: 16 043.

Los Angeles - Philadelphia 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Góly: 26. ŠTRBÁK (Armstrong, Corvo), 39. Modrý (VIŠŇOVSKÝ, PÁLFFY), 45. ŠTRBÁK (Corvo, L. Robitaille), 57. Frolov (STÜMPEL, PÁLFFY). Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:22. Brankári: Čechmánek - Hackett. Diváci: 16 771.

San Jose - Anaheim 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Góly: 15. Ozolinš (Fiodorov, McDonald), 17. Sýkora (McDonald, Sauer). Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše Parker - Burnett, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:27. Brankári: Nabokov - Gerber. Diváci: 14 362.