Na čele Valencia o skóre pred Realom Madrid

SITA|3. nov 2003 o 12:44

MADRID 3. novembra (SITA) - Real Madrid zdolal v sobotňajšom stretnutí 10. kola Primera Divison v domácom prostredí Bilbao 3:0 aj dvoma gólmi nového lídra medzi kanoniermi Ronalda (8 gólov) a posunul sa na čelo tabuľky. Vydržal tam však iba necelých 24 ho

dín, keďže Valencia po excelentom predstavení vyhrala na ihrisku Realu Mallorca 5:0 a o skóre predstihla obhajcu. Domácim "ostrovanom" sa po prekvapujúcej výhre v stredu v La Coruni (2:0) nepodarilo oskalpovať ďalšieho favorita. Už v 2. min sa porúčal po červenej karte stopér Fernando Niňo a Jorge Lopez z pokutového kopu načal domácich. Potom prišiel hetrik Brazílčana Ricarda Oliveiru a dielo hostí z Valencie dokončil dve minúty pred koncom Xisco. "To, že sme teraz vo vedení, nie je až také dôležité. Pod naše hladké víťazstvo v Mallorce sa podpísal rýchly gól z pokutového kopu a najmä vylúčenie domáceho hráča," povedal po stretnutí prvý muž lavičky Valencie Rafael Benitez. Dovtedajší líder z La Corune zaváhal po druhý raz v rade, keď na trávniku nováčika z Murcie uhral iba bezgólový stav 0:0. Paradoxne bližšie k trom bodom boli domáci, ale nebezpečná hlavička Karanku neskončila v sieti. Najviac gólov a zrejme aj najlepší futbal videli diváci v San Sebastiane, kde sa domáci rozišli s FC Barcelona 3:3. Hostia prišli za stavu 2:3 po slovnej roztržke s rozhodcom o stredopoliara Thiagga Mottu, napriek tomu obranca Gabri deväť minút pred koncom stanovil na konečných 3:3. "V tomto zápase bol futbal hrou. Najmä v prvom polčase sme si vypracovali veľa šancí proti tímu, ktorý je v domácom prostredí veľmi silný. S remízou nemôžem byť nespokojný. Naopak gratulujem svojim hráčom k výbornému výkonu," hodnotil Holanďan na lavičke Kataláncov Frank Rijkaard. Pozoruhodné je už štvrté víťazstvo tímu Atletico Madrid v sérii. Menší z dvoch madridských klubov otočil súboj v Seville s Betisom z 0:1 na 2:1 zásluhou Fernanda Torresa. Iba 19-ročný mladík zaznamenal v posledných štyroch zápasoch šesť gólov a spolu s Ronaldom je aktuálne najväčšou streleckou osobnosťou v Španielsku. Cez víkend za Pyrenejami zaujala aj netradične vysoká úroda pokutových kopov. K bielemu bodu sa postavilo v piatich zápasoch šesť strelcov. Neúspešný bol iba portugalský reprezentant do 21 rokov Ariza Makukula z Valladolidu, napriek tomu jeho mužstvo zdolalo doma Albacete 2:0. Espanyol nezopakoval prvý trojbodový zásah z minulého týždňa a po domácej prehre so Zaragozou (0:2) ostáva na dne ligového pelotónu.

Súhrn víkendových stretnutí 10. kola I. španielskej futbalovej ligy:

Espanyol Barcelona - Real Zaragoza 0:2 (0:2)

Góly: 11. Galletti, 23. Alvaro, ČK: 64. Morales (Espanyol), 19 000 divákov

Malaga - FC Sevilla 2:0 (2:0)

Góly: 2. Duda, 22. Salva Ballesta (z pok. kopu), 23 000 divákov

Betis Sevilla - Atletico Madrid 1:2 (1:1)

Góly: 21. Assuncao - 40. a 50. F. Torres (druhý z pok. kopu), 35 000 divákov

Real Mallorca - Valencia 0:5 (0:3)

Góly: 2. Jorge Lopez (z pok. kopu), 7., 45. a 77. Oliveira, 88. Xisco, ČK: 2. Fernano Niňo (Mallorca), 20 000 divákov

Real Sociedad San Sebastian - FC Barcelona 3:3 (0:1)

Góly: 57. Jauregi, 59. Javi de Pedro (z pok. kopu), 76. Karpin - 34. Motta, 73. Overmars, 81. Gabri, ČK: 78. Motta (Barcelona), 31 000 divákov

Valladolid - Albacete 2:0 (1:0)

Góly: 34. Makukula, 90.+ Losada (z pok. kopu), ČK: 90.+ Roa (Albacete), 12 000 divákov

Poradie najlepších strelcov po 10. kole:

8 gólov - Ronaldo (Real Madrid), 7 - Torres (Atletico Madrid), 6 - Mista (Valencia), Pandiani (La Coruňa), 5 - Oliveira (Valencia), Makukula (Valladolid), Raul (Real Madrid), Miloševič (Celta Vigo)