Gáborík premenil trestné strieľanie

SITA|20. nov 2003 o 10:18

NEW YORK 20. novembra (SITA) - V stredajšom stretnutí kanadsko-americkej NHL nepomohol Pittsburghu zastaviť rozbehnutú Minnesotu ani výpadok elektrickej energie na konci prvej tretiny. Wild viedli na ľade tučniakov po prvej časti hry už 3:0. V 35. minúte

po faule Steva McKennu dostal šancu skórovať z trestného strieľania Marián Gáborík. Mladý slovenský útočník druhú takúto možnosť vo svojej kariére v NHL využil, keď pomedzi betóny brankára Sebastiena Carona strelil svoj druhý gól v sezóne. "Nechcel som robiť blafák. Videl som medzeru medzi betónmi, tak som vystrelil a puk prešiel do bránky," povedal Gáborík, ktorý si v zápase pripísal aj asistenciu pri góle Pascala Dupuisa. Len deň po kritike na adresu slovenskej hviezdy mal tréner Jacques Lemaire dôvod na pochvalu: "Dnes sa mi Gabby páčil. Chcel som od neho, aby bodoval, a on to splnil."

Hokejisti New Jersey predĺžili víťazstvom 4:1 nad Buffalom svoju sériu bez prehry už na 10 zápasov. Na ich hru sa však v poslednom čase chodí pozerať menej divákov a dve z posledných troch stretnutí sa hrali v poloprázdnej Continental Airlines Arene. "Naši diváci sú rozmaznaní. Čakajú len na veľké chvíle. No za dnešok ich nemôžeme zatracovať. Vonku je zlé počasie, preto pravdepodobne zostali doma a sledovali zápas v televízii spolu s deťmi," povedal strelec prvého gólu domácich Scott Gomez. Devils mali v prvej polovici stretnutia s Buffalom jasne navrch, čo sa prejavilo aj štyrmi gólmi. V druhej polovici duelu však vo svojom úsilí poľavili a dovolili hosťom raz skórovať.

Atlanta v stretnutí s Bostonom trikrát prehrávala, vždy sa jej však podarilo vyrovnať a v predĺžení rozhodol o jej víťazstve najlepší kanonier doterajšieho priebehu sezóny Iľja Kovaľčuk. Boston tak prišiel o päťzápasovú sériu bez prehry. Hviezdou stretnutia bol Ronald Petrovický. Slovenský útočník strelil prvý gól Atlanty a potom prihrával Cowanovi na druhý domáci úspech.

Deň po svojom povolaní z farmy strelil obranca Mattias Timander víťazný gól a NY Islanders aj jeho zásluhou zvíťazili na ľade Floridy. Ostrovanom sa v tomto stretnutí nevydarilo iba nepremenené trestné strieľanie Michaela Pecu v 18. minúte.

Brett Hull strelil dva góly a Detroit zvíťazil nad Columbusom 5:1. Pre Hulla to bol deviaty strelecký zápis v 16 zápasoch proti tomuto súperovi v kariére. Tridsaťdeväťročný kanonier Red Wings strelil minimálne desať gólov 25 z 30 tímov NHL a má šancu pripojiť k tomuto zoznamu práve Blue Jackets. Detroit si totiž s Columbusom vo štvrtok vymení výhodu domáceho prostredia.

Dallas viedol nad Anaheimom už o dva góly, hosťom sa však po dvoch chybách domáceho gólmana Martyho Turca podarilo vyrovnať. Mighty Ducks tak získali aspoň bod v posledných siedmich zápasoch.

Phoenix mal v súboji so St. Louis šancu vytvoriť rekord NHL v počte stretnutí v rade, ktoré sa skončia až v predĺžení. Do stredajšieho duelu ich mali kojoti na konte päť, čo sa od zavedenia 5-minútového predĺženia v roku 1983 podarilo niektorému z tímov šiestykrát. Minútu a 45 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času však Brian Savage skóroval a vybojoval tak pre domácich víťazstvo. Na všetky štyri góly St. Louis prihrával Doug Weight, ktorý sa do zostavy bluesmanov vrátil po štvorzápasovom treste od vedenia NHL. Z piatich slovenských hokejistov v tomto stretnutí zaznamenali po jednej asistencii domáci Radoslav Suchý a hosťujúci Pavol Demitra.

Brankár Los Angeles Roman Čechmánek zaznamenal v súboji s Nashvillom 100. víťazstvo v NHL, ktoré okorenil čistým kontom. Český gólman vychytal v tejto sezóne shutout už tretíkrát, v kariére ich dosiahol celkovo 23. Asistencie pri treťom góle domácich si pripísali Ľubomír Višňovský a Žigmund Pálffy.

New Jersey - Buffalo 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)

Góly: 10. Gomez (Stevens, Friesen), 26. Pandolfo (Madden, Stevens), 27. Gionta, 30. Madden (Berglund, Eliáš) - 47. Briere (Dumont). Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše Stevenson - Peters na 5 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 28:22. Brankári: Brodeur - Biron (od 30. Noronen). Diváci: 10 008.

Pittsburgh - Minnesota 2:6 (0:3, 0:1, 2:2)

Góly: 44. Kostopoulos (Eastwood, Orpik), 54. Malone (Boileau) - 9. Laaksonen (Dowd, Brunette), 19. Žoltoks (Bouchard, Kuba), 20. Laaksonen (Brunette, Walz), 35. GÁBORÍK, 50. Daigle (Wiemer), 56. Dupuis (GÁBORÍK, Wiemer). Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše Buchberger - B. Brown na 5 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:28. Brankári: Fleury (od 20. Caron) - Roloson. Diváci: 10 957.

Atlanta - Boston 5:4 po predĺžení (2:2, 1:2, 1:0 - 1:0)

Góly: 17. PETROVICKÝ, 19. Cowan (PETROVICKÝ, Sutton), 33. Viačeslav Kozlov (Kovaľčuk, Vigier), 44. Aubin (Cowan, Štefan), 64. Kovaľčuk (F. Kaberle, Viačeslav Kozlov) - 2. Jillson (J. Thornton), 8. Lapointe (Boynton, Samsonov), 23. G. Murray (J. Thornton, Jillson), 35. Rolston (Samsonov, Boynton). Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:21. Brankári: Nurminen - Potvin. Diváci: 14 009.

Florida - NY Islanders 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Góly: 8. Horton (V. Bure, Bouwmeester) - 6. Hunter (Cairns, Bates), 14. Timander (Papineau, Mapletoft), 22. Bates (Aucoin, Hunter), 45. Hunter (Bates, J. Blake). Nepremenené trestné strieľanie: 18. Peca (NYI). Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše Odelein - Godard na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:32. Brankári: Luongo - DiPietro. Diváci: 13 012.

Detroit - Columbus 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Góly: 5. Draper (Maltby, Fischer), 7. B. Hull (Daciuk), 25. Holmström (Yzerman, Lidström), 28. B. Hull, 48. Thomas - 43. Sanderson (Sydor). Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 42:38. Brankári: Legace - Denis. Diváci: 20 066.

Dallas - Anaheim 3:3 po predĺžení (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)

Góly: 16. Modano (Zubov, Guerin), 25. Arnott (Numminen, Guerin), 26. Klemm (Ott, DiMaio) - 11. McDonald, 37. Sýkora (Prospal), 49. McDonald. Vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše Erskine - Burnett na 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:33. Brankári: Turco - Gerber. Diváci: 18 532.

Phoenix - St. Louis 5:4 (1:1, 3:2, 1:1)

Góly: 1. Savage (Hulse, Mara), 34. Taffe (SUCHÝ, Tanabe), 37. Doan (Savage, Langkow), 40. Doan (Langkow), 59. Savage (Doan, Langkow) - 12. Drake (Weight, Baron), 25. R. Johnson (Weight), 29. Pronger (DEMITRA, Weight), 44. Mellanby (Weight, Pronger). Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 25:26. Brankári: Burke - Osgood. Diváci: 13 679.

Los Angeles - Nashville 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly: 5. Avery (Corvo), 7. Cammalleri (D. Brown), 25. Brennan (VIŠŇOVSKÝ, PÁLFFY). Vylúčení: 4:2 na 2 min, navyše Avery (LA) 5+DKZ, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:30. Brankári: Čechmánek - Vokoun (od 7. Mason, od 8. Vokoun). Diváci: 16 935.