Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Lotyšsko novým menom na zozname účastníkov ME

BRATISLAVA 20. novembra (SITA) - Po stredajších odvetných barážových stretnutiach o postup na ME 2004 je už zoznam účastníkov najbližšieho futbalového šampionátu kompletný. Už dávnejšie priamo postúpili desiati víťazi kvalifikačných skupín - Francúzsko, D

ánsko, Česko, Švédsko, Nemecko, Grécko, Anglicko, Bulharsko, Taliansko, Švajčiarsko a účasť mal už dopredu zabezpečenú organizátor z Portugalska. V dvojzápasovej baráži si postup na ME 2004 vybojovali Chorvátsko, Španielsko, Holandsko, Rusko a po prvý raz v histórii aj Lotyšsko.

Pokiaľ v štyroch prípadoch sa v baráži presadili favoriti, v prípade Lotyšov ide o najväčšiu senzáciu posledných kvalifikácii. Futbalisti tejto pobaltskej krajiny využili pomerne priaznivý kvalifikačný žreb a v spoločnosti Švédska, Poľska, Maďarska a San Marina obsadili v 4. skupine druhé miesto. Na žrebe baráže patrili k najväčším outsiderom a osud im postavil do cesty Turecko. Už minulotýždňové domáce víťazstvo 1:0 nad bronzovým medailistom z posledných MS sa považovalo za veľké prekvapenie a šokovú terapiu dokonali Lotyši na štadióne Inonü v Istanbule. Domáci Turci viedli po góloch Ilhana Mansiza (21.) a Hakana Süküra (64.) už 2:0 a ich postup sa zdal byť bezproblémový. Húževnatí hostia však nepodľahli atmosfére a po presných zásahoch Laizansa z priameho kopu a Verpakovskisa v rozpätí 11 minút vyrovnali na 2:2. Lotyšsko si tak vybojovalo premiérovú účasť na ME a na záverečnom turnaji najvyššieho rangu bude po Rusku druhou krajinou z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

V Ľubľane sa história neprepisovala a Slovinci ostávajú naďalej bez víťazstva nad svojím susedom a veľkým rivalom Chorvátskom (bilancia: 8 zápasov - 3 remízy, 5 prehier). Po remíze 1:1 na pôde súpera by Slovincom postup zabezpečila aj bezgólová remíza, proti bol však kanonier AS Monaco Dado Pršo. Nový chorvátsky futbalový hrdina strelil v 61. minúte jediný gól stretnutia a Chorváti potom zápas doviedli do víťazného konca aj bez vylúčeného Tudora. "Na majstrovstvá Európy pôjdeme opäť s veľkými ambíciami. Myslím si, že máme tím, ktorý môže zdolať hocikoho," sebavedomo vyhlásil skúsený 71-ročný kormidelník Chorvátska Otto Barič.

Rovnaký výsledok ako v Slovinsku (0:1) sa zrodil aj vo waleskom Cardiffe. Víťazstvo Rusov, ktorí predtým remizovali s ostrovanmi doma 0:0, zariadil v 22. min obranca Vadim Jevsejev. Futbalista, ktorého stret s Ryanom Giggsom v prvom zápase vyšetrovala na žiadosť ruskej strany dokonca UEFA, dobre vyskočil na center Guseva a hlavou prekonal domáceho gólmana. Walesania boli po dueli veľmi smutní, pretože nevyužili veľkú šancu postúpiť na záverečný turnaj ME či MS po 45 rokoch. Naposledy totiž hrali na svetovom šampionáte vo Švédsku v roku 1958. "Som sklamaný rovnako ako hráči. Dnes sme sa snažili, no nešlo nám to podľa predstáv. V zápasoch so silnými súpermi sme sa zlepšili, no musíme naďalej pokračovať v rozrobenej práci, aby sme naše úsilie už nabudúce dotiahli do konca," vyjadril sa tréner Walesanov Mark Hughes.

Víťazstvo hostí sa zrodilo aj v Nórsku, kde sa naplno presadili favoriti zo Španielska. Futbalisti z Pyrenejského polostrova naposledy chýbali na ME v roku 1992, hrozbu ďalšej neúčasti odvrátili v Osle v priebehu dvadsiatich minút na prelome polčasov Raul, Vicente a Etxeberria. Nóri nastupovali po prijateľnej jednogólovej prehre v prvom barážovom súboji vo Valencii (1:2) do barážovej odvety s nádejou, no Španieli poslali severanov rýchlo späť do reality a zaslúžene sa tešili z postupu na budúcoročný kontinentálny šampionát v Portugalsku.

V súboji Holandska so Škótskom sa napokon predsa len výrazne presadil favorit. Škóti si priviezli z prvého zápasu v Glasgowe jednogólový náskok, ktorý vymazal v stredu v amsterdamskej Arene už v 14. minúte Sneijder. Keď po polhodine hry zvýšil hlavou obranca Ooijer na 2:0 a o päť minút neskôr pridal gólovú poistku kanonier Ruud van Nistelrooy, bolo o osude zverencov nemeckého trénera Bertiho Vogtsa rozhodnuté. Kanonáda Holanďanov pokračovala aj po prestávke. Van Nistelrooy skompletizoval hetrik a škótskeho gólmana Douglasa prekonal hlavou aj striedajúci Frank de Boer. Tréner Holanďanov Dick Advocaat tentoraz nepostavil do útoku vedľa seba Van Nistelrooya a Kluiverta a jeho zvrenci víťazstvom 6:0 upevnili jeho pozíciu na poste reprezentačného kormidelníka. "Dnes ste videli Holandsko, ktoré každý očakával už v sobotu. Od prvej minúty sme dostali súpera pod tlak a nakoniec dosiahli veľké víťazstvo," tešil sa Advocaat.