Šatan prekonal dvakrát Staňu

SITA|27. nov 2003 o 09:35

NEW YORK 27. novembra (SITA) - Slovenský útočník Miroslav Šatan strelil dva góly do bránky Washingtonu, ktorú chránil jeho krajan Rastislav Staňa a prispel k výhre Buffala 5:2 v

Hráč New York Rangers Chris Simon (vľavo) udiera päsťou hráča Florida Panthers Granta McNeila (vpravo) v prvej tretine zápasu kanadsko-americkej hokejovej ligy v Sunrise 26.novmebra 2003. Obaja hráči dostali za súboj 5 minútový trest. TASR/EPA

NEW YORK 27. novembra (SITA) - Slovenský útočník Miroslav Šatan strelil dva góly do bránky Washingtonu, ktorú chránil jeho krajan Rastislav Staňa a prispel k výhre Buffala 5:2 v stredajšom stretnutí NHL. Hokejisti Sabres rozhodli o svojom triumfe v druhej tretine, keď Staňu postupne prekonali Aleš Kotalík, dvakrát Šatan a Jean-Pierre Dumont. Šatan tak zastavil jednu zo svojich najhorších negatívnych sérii v kariére. Za chrbát súperovho brankára opäť trafil po 11 zápasoch. "Presne na takýto zápas som čakal," povedal Šatan, pre ktorého to bol šiesty a siedmy gól v sezóne. "Ak mám povedať pravdu, veľa som na svojej hre nezmenil. Niekedy máte veľa šancí a nepadne to, inokedy dáte z dvoch striel dva góly," dodal krídelník Buffala, ktorému tréner Lindy Ruff pohrozil, že ho nechá v najbližších stretnutiach sedieť v hľadisku. "Mali sme pohovor a veci sa pohli správnym smerom. On bol frustrovaný, ja som bol frustrovaný. Museli sme sa dohodnúť ako ďalej," povedal Ruff. Najdlhšie sa Šatan netešil z gólu v sezóne 2001/2002, keď sa nevedel strelecky presadiť v 13 zápasoch. Staňa skončil zápas s 21 úspešnými zákrokmi. "Cítim sa dobre, ale dúfam, že ďalší zápas sa mi vydarí lepšie," povedal Staňa, ktorý nastúpil na svoj druhý duel NHL od začiatku. V drese Washingtonu strelil prvý gól v sezóne Ivan Čiernik, ktorý v poslednej časti hry znížil na konečný stav.

Útočník Nashvillu Vladimír Országh strelil víťazný gól v súboji proti Columbusu, ktorý jeho tím vyhral 4:2. Dva góly, po jednom v presilovej hre a oslabení, pridal Scott Walker a Predators sa po prvý raz po mesiaci prehupli cez 50-percentuálnu úspešnosť. "Je to dobré znamenie. Našich hráčov už nebaví byť v úzadí. Chceme ísť do play off," tešil sa kouč Nashvillu Barry Trotz, ktorého tím vyhral šesť z posledných ôsmich zápasov. "Dobrým znamením je aj to, že sme nehrali náš najlepší hokej a aj tak sme vyhrali," dodal Trotz. V drese Blue Jackets opäť skóroval Rick Nash. Pre jednotku minuloročného draftu to bol 13. gól v sezóne, no Columbus na ihrisku súpera v tejto sezóne ešte nevyhral.

Marián Gáborík sa podieľal prihrávkou na jedinom góle Minnesoty. Wild sa však podarilo skórovať len Jasonom Wiemerom a podľahli Dallasu 1:3. Dva góly víťazov vsietil Bill Guerin a Stars tak zastavili päťzápasovú sériu prehier na ľade súpera. "Toto víťazstvo sme potrebovali nielen pre lepšie postavenie v tabuľke, ale aj pre zlepšenie našej psychiky," povedal Guerin, autor 14 gólov v sezóne. Minnesota má problémy s koncovkou a v posledných siedmich zápasoch až päťkrát nestrelila viac ako jeden gól. "Oproti minulým zápasom sme mali dnes dosť šancí na skórovanie," povedal kouč Wild Jacques Lemaire. Prvý gól v NHL a hneď víťazný strelil v druhej tretine švédsky nováčik Mathias Tjärnqvist.

Premiérový gól v súťaži strelil aj Christian Ehrhoff. Nemecký obranca tak víťazným zásahom rozhodol o výhre San Jose 3:2 na Chicagom. "Určite si tento puk dám doma na špeciálne miesto," povedal 21-ročný zadák.

Dva góly a asistencia Sergeja Fiodorova zabezpečili Anaheimu bod zo súboja s New Jersey. Na konečných 3:3 vyrovnal ruský center necelé dve minúty pred koncom tretej tretiny. Scott Stevens prekonal rekord Larryho Murphyho v počte odohratých zápasov obrancu. Tridsaťdeväťročný kapitán Devils ich má na svojom konte už 1616. Najviac súbojov odohral legendárny útočník Gordie Howe (1767), druhý je kapitán Rangers Mark Messier (1701), tretí kapitán Caroliny Ron Francis (1672).

Philadelphia remizovala na ľade Pittsburghu 1:1 a neokúsila chuť prehry už v 10 stretnutiach v rade. Flyers sa so ziskom 30 bodov vyrovnali vedúcemu Vancouveru, ale v dvoch zápasoch proti najslabšiemu tímu ligy Penguins ešte nevyhrali.

Detroit prestrieľal Edmonton v pomere 43:16 a zvíťazil vysoko 7:1. Dva góly víťazov strelil Kris Draper, gól a prihrávku si pripísali Brendan Shanahan a kapitán Steve Yzerman, ktorý odohral ako 21. hráč v histórii 1400. stretnutie v NHL.

Florida, ktorá odohrala piaty duel v priebehu ôsmich dní, mala dobre rozohratý zápas s New York Rangers. V 21. minúte viedla po druhom góle kapitána Olliho Jokinena 3:1, ale Rangers ešte do konca druhej tretiny zásluhou Erica Lindrosa a Borisa Mironova vyrovnali na konečných 3:3.

Dva zápasy po sebe neinkasoval brankár Caroliny Kevin Weekes, ktorý vychytal svojmu mužstvu výhru 2:0 na ľade New York Islanders. Jeho výkon gólovo podporili Josef Vašíček a Bret Hedican. Pre Weekesa to bol štvrtý shutout sezóny a 17. kariéry.

Stredajšie výsledky a štatistiky:

Buffalo - Washington 5:2 (1:1, 4:0, 0:1)

Góly: 20. Kalinin (Briere, Dumont), 28. Kotalík (Pyatt, Drury), 34. ŠATAN (C. Brown, Fitzpatrick), 37. ŠATAN (Drury, Kalinin), 38. Dumont (Briere, Patrick) - 2. Lang (Jágr, K. Miller), 48. ČIERNIK (Zubrus). Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše Boulton - Peat na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:20. Brankári: Noronen - STAŇA. Diváci: 13 348.

NY Islanders - Carolina 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Góly: 15. Vašíček (O´Neill, Hedican), 18. Hedican (Vrbata, K. Adams). Vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:25. Brankári: DiPietro - Weekes. Diváci: 13 226.

Detroit - Edmonton 7:1 (2:0, 2:1, 3:0)

Góly: 10. Yzerman (Holmström, Shanahan), 20. Bootland, 23. Shanahan (Yzerman, Schneider), 40. Hull (Daciuk, Schneider), 47. Draper (Devereaux, Maltby), 56. Draper (Woolley, Chelios), 58. Thomas (Daciuk) - 24. Dvořák (M. York, J. Smith). Vylúčení: 3:8 na 2 min, navyše Bootland na 5 min - Staios na 5 min+DKZ, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 43:16. Brankári: Legace - Conklin (47. Valiquette). Diváci: 20 006.

Florida - NY Rangers 3:3 po predĺžení (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)

Góly: 11. V. Bure (Viktor Kozlov, Horton), 14. Jokinen (Nilson, Bouwmeester), 21. Jokinen - 5. M. Messier (Barnaby), 25. Lindros (Leetch, Ručinský), 39. Mironov (Malachov, Kovaľov). Vylúčení: 2:2 na 2 min, navyše McNeill - Simon na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:40. Brankári: Luongo - Dunham. Diváci: 19 076.

Pittsburgh - Philadelphia 1:1 po predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Góly: 20. Tärnström (Berehowsky, Straka) - 35. E. Chouinard (Justin Williams, Brashear). Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:39. Brankári: Caron - Esche. Diváci: 11 014.

Minnesota - Dallas 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Góly: 14. Wiemer (GÁBORÍK, Park) - 21. Guerin (Modano, Lehtinen), 29. M. Tjärnqvist (Daley, Barnes), 60. Guerin (Morrow, Modano). Vylúčení: 3:1 na 2 min, navyše B. Brown - Gainey na 5 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 19:20. Brankári: Fernandez - Turco. Diváci: 18 568.

Nashville - Columbus 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)

Góly: 8. Hall (Legwand), 19. Walker (Židlický, Timonen), 42. ORSZÁGH (Archipov, Erat), 46. Walker (G. Johnson, J. York) - 2. R. Nash (Letowski, Klesla), 58. Malhotra (Klesla). Vylúčení: 3:8 na 2 min, navyše McKenzie, Tootoo na 5 min, Fiddler na 5 min+DKZ - Shelley, Klesla na 5 min, Špaček na 5 min+DKZ, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 33:28. Brankári: Vokoun - Denis. Diváci: 10 185.

Anaheim - New Jersey 3:3 po predĺžení (1:1, 1:0, 1:2 - 0:0)

Góly. 20. Sýkora (Ozolinš, Fiodorov), 35. Fiodorov (Carney, Prospal), 59. Fiodorov (McDonald, Hävelid) - 19. Rafalski (S. Niedermayer, Brylin), 44. Eliáš (Rupp, Martin), 50. Madden (Gionta, Pandolfo). Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:36. Brankári: Giguere - Brodeur. Diváci: 16 472.

San Jose - Chicago 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)

Góly: 22. Dimitrakos (Ehrhoff, Damphousse), 36. Ekman (McCauley, Sturm), 39. Ehrhoff (Marleau, Dimitrakos) - 23. Dempsey (Radulov, McLean), 58. Nichol (T. Ruutu, Nieminen). Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše Davison - Moen na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:25. Brankári: Toskala - Leighton. Diváci: 15 237.