Handzuš sa pobil, Hull tretím najlepším strelcom NHL

TASR|9. dec 2003 o 12:13

New York 9. decembra (TASR) - Slováci Richard Zedník, Marián Hossa a Radovan Somík si pripísali po bode v noci na utorok v zámorskej hokejovej NHL. Ich ...

New York 9. decembra (TASR) - Slováci Richard Zedník, Marián Hossa a Radovan Somík si pripísali po bode v noci na utorok v zámorskej hokejovej NHL. Ich krajan Michal Handuš z Philadelphie sa netradične preorientoval v tretej tretine duelu s Montrealom do úlohy bitkára. Historické štatistiky menil Brett Hull z Detroitu, ktorý sa dostal na tretie miesto tabuľky najlepších strelcov súťaže.

Hullov historický gól bol o to cennejší, že padol v predĺžení a znamenal víťazstvo Detroitu na domácom ľade nad Los Angeles 3:2. "Zlatý Brett" má tak na konte celkove už 732 gólov v najuznávanejšej lige sveta, čím sa dostal pred Marcela Dionna. Pred 39-ročným krídelníkom červených krídiel sú v tabuľke strelcov už iba legendárny Wayne Gretzky (894 gólov) a Gordie Howe (801). "Mať pred sebou už iba týchto dvoch velikánov, je neopísateľný pocit. Mám veľkú radosť," povedal Hull. Hráči Los Angeles dokázali v tretej tretine vyrovnať dvojgólový deficit a vynútili si aspoň predĺženie. Slovenská trojica kráľov nebodovala, Jozef Stümpel mal dve mínusky, Ľubomír Višňovský jednu a Žigmund Pálffy štyri strely.

Málo vídaný jav v podaní slovenského útočníka Philadelphie Michala Handuša mali možnosť vidieť diváci v Montreale. V tretej časti hry si Handzuš pästne vymieňal názory s obrancom domácich Michaelom Komisarekom, za čo si vyslúžil päťminútový trest. Letci napokon vyhrali 3:2, o čo sa zaslúžil asistenciou pri víťaznom góle Johna Leclaira 73 sekúnd pred záverečnou sirénou aj Handzušov krajan Radovan Somík. V domácom drese sa gólom prezentoval Richard Zedník, ktorý bol s dvoma plusovými bodmi pri oboch zásahoch Montrealu a pripísal si aj štyri strely a vylúčenie. Philadelphia zdolala Canadiens už šesťkrát za sebou.

Remíza 2:2 sa zrodila v zápase Bostonu s Ottawou. Osemnástu prihrávku na gól v sezóne zaznamenal krídelník senátorov Marián Hossa, obranca Zdeno Chára hral až 30 minút, mal mínusový bod a jedenkrát zohrieval trestnú lavicu. Bryan Smolinski z Ottawy si prípísal svoj 500. bod v NHL. Do bránky Ottawy sa napriek doznievajúcim príznakom chrípky musel postaviť Patrick Lalime, pretože Čech Martin Prusek si na rozkorčuľovaní poranil chrbát.

Už šesť zápasov v rade neokúsili trpkosť prehry hokejisti Colorada, ktorí zdolali Washington na vlastnom ľade 4:1. Slovák Rastislav Staňa robil opäť náhradníka brankárovi Capitals Olafovi Kölzigovi, Peter Bondra mal okrem dvoch striel jeden mínusový bod a Ivan Čiernik stále nemôže pre zranenie hrať.

BOSTON - OTTAWA 2:2 po predĺžení (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)

Góly: 24. McGillis (Thornton, Murray), 27. Murray - 3. Varaďa, 37. Redden (HOSSA, Smolinski). Strely na bránku: 23:30, brankári: Raycroft - Lalime, 10.622 divákov.

MONTREAL - PHILADELPHIA 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)

Góly: 38. ZEDNÍK (Ribeiro, Dagenais), 51. Dagenais - 43. Johnsson (Amonte, Roenick), 57. Ragnarsson (Williams), 59. LeClair (Weinrich, SOMÍK). Strely na bránku: 38:31, brankári: Garon - Hackett, 19.876 divákov.

DETROIT - LOS ANGELES 3:2 po predĺžení (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)

Góly: 3. Shanahan (Mowers, Chelios), 7. Dacjuk (Hull, Schneider), 62. Hull (Schneider, Wooley) - 51. Cammalleri (Robitaille, Straka), 58. Straka. Strely na bránku: 20:28, brankári: Hašek - Čechmánek, 20.066 divákov.

COLORADO - WASHINGTON 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)

Góly: 6. Selänne (Blake, Sakic), 12. Blake (Hejduk, Sakic), 58. Nikolišin, 60. Tanguay (Sakic, Selänne) - 42. Gončar (Jágr, Lang). Strely na bránku: 29:23, brankári: Aebischer - Kölzig, 18.007 divákov.