Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Pittsburgh remizoval v Ottawe

NEW YORK 27. decembra (SITA) - Po dvojdňovej vianočnej prestávke pokračovala kanadsko-americká NHL jedenástimi zápasmi, v ktorých sa presadili strelecky zo slovenských hráčov Zdeno Chára, Marián Gáborík a Pavol Demitra.

V Ottawe sa zrodila prekvapujúca remíza 3:3 domáceho tímu s Minnesotou, keď domáci nezachytili úvod duelu a z prvých piatich striel inkasovali dva góly z hokejky Toma Kostopoulosa. Na oba góly mu prihral talentovaný slovenský útočník Tomáš Surový. Tréner domácich Jacques Martin si potom vzal oddychový čas. Senators vyvinuli v nasledujúcom priebehu zápasu drvivý tlak na bránku Carona, keď zasypali brankára Penguins spŕškou 44 striel a hráčom hostí dovolili už iba šesť streleckých pokusov. Na víťazstvo to však nestačilo, keď na góly domácich Todda Whita a Jasona Spezzu odpovedal na začiatku druhej tretiny svojím premiérovým zásahom sezóny obranca Steve McKenna po prihrávke Martina Štrbáka. Pri góle Spezzu asistoval Zdeno Chára. Domáci sa snažili zápas otočiť, ale výborný Sebastien Caron kapituloval už iba po strele najvyššieho hráča NHL Zdena Cháru, pre ktorého to bol ôsmy tohtoročný gól. Odchovanec trenčianskeho hokeja sa delí sa so spoluhráčom Wadom Reddenom o druhé miesto v tabuľke strelcov medzi obrancami celej NHL. "Zápas sme začali veľmi dobre, strelili sme dva rýchle góly. Potom Jacques zobral oddychový čas. To nás trochu pribrzdilo a domáci vyvinuli obrovský tlak, počas ktorého si vytvorili asi 70 šancí," komentoval zápas tréner hostí Eddie Olczyk.

Minnesota môže ďakovať za bod získaný za remízu 2:2 v Detroite najmä brankárovi Dwaynovi Rolosonovi, ktorý zaznamenal 38 úspešných zákrokov. Slovenský krídelník v službách Wild Marián Gáborík sa presadil opäť strelecky, keď po nahrávke od Pascala Dupuisa obišiel Niklasa Lindströma a zo samostatného nájazdu strelou pomedzi Josephove chrániče otvoril skóre zápasu. "Dwayne dnes chytal výborne a podržal nás najmä v tretej tretine. Vtedy musel vyčarovať aj zopár veľkých zákrokov," pochválil výkon Rolosona tréner hostí Jacques Lemaire. Minnesota tak natiahla sériu neporaziteľnosti na 7 zápasov. Gáborík sa stal druhou hviezdou zápasu.

Stále bez Petra Forsberga v zostave získalo Colorado na ľade silného St. Louis bod, ale v posledných šiestich zápasoch neokúsilo chuť víťazstva. Naopak St. Louis predĺžilo svoju sériu neporaziteľnosti v domácom Savvis Centre už na osem duelov. V domácom drese sa gólovo presadil aj Pavol Demitra, ktorý v presilovke pohotovou strelou z pravej strany vyrovnal na 2:2. Kapitán Avalanche Joe Sakic si pripísal na svoje konto bod a asistenciu a v posledných deviatich dueloch zaznamenal 16 bodov.

Hráčom Buffala vianočná prestávka prospela a po utorkovej remíze s Ottawou si pripísali do tabuľky oba body, keď porazili v tejto sezóne nevýraznú Carolinu 3:1. Všetky góly padli v tretej tretine. Sabres zvíťazili po prvý raz od 3. decembra. Na druhý gól domácich prihral Miroslav Šatan, ktorého strelu z pravej strany dorazil do za chrbát Kevina Weeksa Taylor Pyatt. "Prvá tretina bola z našej strany strašná. Ak budeme v podobnom duchu pokračovať, nevyhráme príliš veľa zápasov," rozčuľoval sa nad výkonom svojich zverencov tréner Hurricanes Peter Leviolette, ktorého tím po osemnástykrát v sezóne nestrelil v zápase viac ako jeden gól. Veterán Caroliny Glenn Wesley odohral svoj jubilejný 1200. zápas v NHL.

Králi z Los Angeles utrpeli ťažkú prehru 0:5 na ľade San Jose a práve so žralokmi sa momentálne delia o vedenie v Pacifickej divízii, keď oba tímy nazbierali po 39 bodov. Domáci neprehrali ani desiaty domáci zápas v rade, čo je nový klubový rekord. Žigmund Pálffy prerušil sedemzápasovú sériu s aspoň jedným bodom a zaznamenal iba jednu mínusku, rovnako ako Jozef Stümpel. Brankár domácich Jevgenij Nabokov si na svoje konto pripísal tretí shutout sezóny a celkovo dvadsiaty v kariére.

Pred zrakom Dannyho Heatlyho, ktorý hodinu pred stretnutím vystúpil prvýkrát verejne po tragickej automobilovej nehode, porazila Atlanta v súboji o prvé miesto v Juhovýchodnej divízii Tampu Bay 3:1 a zvýšila tak náskok pred ňou na osem bodov. Naopak Lightings sa po výbornom začiatku sezóny momentálne nedarí. Prehrali šiestykrát z posledných ôsmich duelov. "Rozhodujúcim faktorom bolo, že sme si vytvorili okolo 20 gólových príležitostí, ale sme ich nevyužili. Jednoducho nepremieňame šance. Rozdiel bol aj v Nurminenovi, o tom niet žiadnych pochýb," povedal po zápase tréner Tampy John Tortorella.

Toronto zvíťazilo na ľade New York Rangers 6:5. Hostia síce viedli 4:1 a 5:2, ale o ich víťazstve rozhodol až v predĺžení švédsky center Mats Sundin. Pre torontského kapitána to bol už 66. víťazný gól v drese Toronta a 29. od začiatku sezóny 2000/2001, čo je najviac v profilige. Hostia zároveň neprehrali v normálnom hracom čase ani v šestnástom zápase v sérii, čo je najdlhšia séria od roku 1999, kedy sa prvýkrát začal udeľovať bod za prehru v predĺžení.

Dallas zdolal Nashville tesne 2:1 opäť vďaka výbornej defenzíve na čele s Marty Turcom, ktorý neinkasoval viac ako jeden gól v posledných siedmich dueloch, čo je najdlhšia séria od apríla 1992, keď John Vanbiesbrouck v drese New York Rangers nepustil za svoj chrbát viac ako gól v ôsmich po sebe nasledujúcich stretnutiach.

Pred vypredanou Continental Airlines Arena v New Jersey sa zrodilo prekvapenie, keď o víťazstve Islanders 4:3 rozhodol v predĺžení svojím deviatym gólom sezóny Mike Parrish, ktorý využil v úniku dvoch na jedného excelentnú prihrávku od Michaela Pecu a bekhendom prekonal Martina Brodeura.

V súboji o čelo Severozápadnej divízie prerušili hráči Vancouveru štvorzápasovú šnúru víťazstiev Calgary a vyhrali 2:0. Brankár Canucks Dan Cloutier si už po druhý raz v posledných troch zápasoch udržal čisté konto, keď zneškodnil všetkých 31 striel domácich, vrátane trestného strieľania Olega Saprykina v 47. minúte.

Columbus zaznamenal po výhre 4:1 na ľade Blackhawks nielen svoju premiérové víťazstvo v Chicagu v histórii klubu, ale aj prvé víťazstvo na súperových klziskách v tejto sezóne. Blue Jackets prerušili šesťzápasovú sériu prehier a deväťzápasovú sériu bez víťazstva. Ostrostrelec hostí Rick Nash opäť skóroval a o jeden gól predstihol Iľju Kovaľčuka v tabuľke strelcov NHL.

Piatkové výsledky a štatistiky:

NY Rangers - Toronto 5:6 po predĺžení (1:1, 3:4, 1:0 - 0:1)

Góly: 3: Simon (Barnaby, Lindros), 36. De Vries (Nedvěd, Hlaváč), 39. Kovaľjov (De Vries, Holík), 40. Ručinský (Kovaľjov, Holík), 49. Barnaby (Lindros, Simon) - 6. Roberts (Sundin, Nieuwendyk), 27. Tucker (Reichel, Nolan), 31. Klee (Belak, Stajan), 36. R. Jackman (Ponikarovskij, Antropov), 39. Nieuwendyk (Ponikarovskij, Antropov), 64. Sundin (Klee, Berg). Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:25. Brankári: Dunham (od 41. Markkanen) - Kidd (od 41. Belfour). Diváci: 18 200.

Atlanta - Tampa Bay 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Góly: 3. R. Robitaille (Kovaľčuk, Cowan), 14. Vigier (Štefan), 60. McEachern (Savard) - 54. Lukowich (T. Taylor). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:35. Brankári: Nurminen - Chabibulin. Diváci: 18 545.

Detroit - Minnesota 2:2 po predĺžení (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)

Góly: 43. Zetterberg (Kronvall), 48. Draper - 40. GÁBORÍK (Dupuis), 47. Walz (Mitchell, Laaksonen). Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:24. Brankári: Joseph - Roloson. Diváci: 20 066.

Ottawa - Pittsburgh 3:3 po predĺžení (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0)

Góly: 13. T. White (Schaefer, Phillips), 20. Spezza (CHÁRA, Smolinski), 55. CHÁRA (Rachůnek, Fisher) - 3. Kostopoulos (SUROVÝ, Holzinger), 6. Kostopoulos (SUROVÝ, Holzinger), 23. McKenna (ŠTRBÁK, Fata). Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 44:11. Brankári: Lalime - Caron. Diváci: 18 316.

New Jersey - NY Islanders 3:4 po predĺžení (0:1, 2:2, 1:0 - 0.1)

Góly: 36. Rafalski (Eliáš, Friesen), 39. Eliáš (Brylin), 52. Friesen (Rasmussen, Eliáš) - 13. Scatchard (J. Blake, Parrish), 27. Kvaša (Asham, Aucoin), 33. Czerkawski (Kvaša, Jonsson), 62. Parrish (Peca). Vylúčení: 7:4 na 2 min, navyše Hale 5 + 10 min - Asham 5 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 29:24. Brankári: Brodeur - Snow. Diváci: 19 040.

Buffalo -Carolina 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)

Góly: 44. Kotalík (Kalinin, Žitnik), 53. Pyatt (ŠATAN), 60. C. Taylor (C. Brown, Žitnik) - 55. Hill (Wesley, Staal). Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše Pyatt - Boughner na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:31.

Brankári: Noronen - Weekes. Diváci: 18 690.

St. Louis - Colorado 3:3 po predĺžení (1:2, 2:0, 0.1 - 0:0)

Góly: 17. Nickulas (Weight, Drake), 28. DEMITRA (Tkachuk, Pronger), 36. Backman (Weight, Tkachuk) - 1. Hejduk (R. Blake, Sakic), 12. Sakic (Tanguay, Selänne), 50. Foote (Tanguay). Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše S. McLaren - Worrell na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:25. Brankári: Osgood - Aebischer. Diváci: 20 045.

Chicago - Columbus 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Góly: 14. Nichol (Bell) - 29. Výborný (Pirjetä, Marchant), 43. Malhotra (Wright, Walser), 44. R. Nash (Letowski, Cassels), 59. Výborný. Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:33. Brankári: Leighton - Brathwaite. Diváci: 13 517.

Dallas - Nashville 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Góly: 13. Morrow (Young, Modano), 25. Arnott (Guerin, P. Boucher) - 47. Hamhuis (Erat, R. Murray). Vylúčení: 8:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 17:24. Brankári: Turco - Vokoun. Diváci: 18 532.

Calgary - Vancouver 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Góly: 2. Öhlund (Sopel, D. Sedin), 13. Morrison (Malík, Näslund). Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše Gauthier (CGY) na 5 min + DKZ, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:31. Brankári: Kiprusoff - Cloutier. Diváci: 18 419.

San Jose - Los Angeles 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Góly: 12. Ekman (K. McLaren, McCauley), 12. Cheechoo (W. Primeau, Davison), 38. Marleau, 38. Marleau (Damphousse, K. McLaren), 57. Cheechoo (W. Primeau, S. Thornton). Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše M. Smith 5 min, W. Primeau 10 min - Avery 5 + 10 min, Brennan 10 min + DKZ, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:25. Brankári: Nabokov - Huet (od 41. Hnilička). Diváci: 17 496.