Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

NHL: Piaty hetrik Mira Šatana v kariére

NEW YORK 1. januára (SITA) - V desiatich silvestrovských stretnutiach zámorskej hokejovej NHL sa gólovo presadili z jedenástich Slovákov Miroslav Šatan z Buffala, ktorý zaznamenal hetrik, Ladislav Nagy z Phoenixu a Ronald Petrovický z Atlanty. Bod za asis

NEW YORK 1. januára (SITA) - V desiatich silvestrovských stretnutiach zámorskej hokejovej NHL sa gólovo presadili z jedenástich Slovákov Miroslav Šatan (na snímke agentúry AP) z Buffala, ktorý zaznamenal hetrik, Ladislav Nagy z Phoenixu a Ronald Petrovický z Atlanty. Bod za asistenciu si do štatistík pripísali Tomáš Surový z Pittsburghu a Radoslav Suchý z Phoenixu.

Miroslav Šatan bol jednou z hviezd noci v zámorskej NHL. Šatan sa hetrikom podieľal na víťazstve Buffala nad Washingtonom 7:1. Okrem troch gólov si topoľčiansky rodák do štatistík pripísal aj 8 striel na bránku a 4 trestné minúty. Pre Šatana to bol piaty hetrik kariéry v NHL. Rovnako tri góly strelil aj Maxim Afinogenov, pre ktorého to bol prvý trojgólový zápas v kariére. Dvaja hráči šablí strelili v jednom stretnutí po tri góly prvýkrát od 31. decembra 1992, keď sa to podarilo Alexandrovi Mogyľnému a Jurijovi Chmyľovi v súboji s New York Rangers. Washington nastúpil bez slovenského kanoniera Petra Bondru, ktorý si poranil na utorňajšom tréningu slabiny. Zranenie by však nemalo byť príliš vážne. Capitals, ktorí nehrali na Silvestra od roku 1988, tak stále čakajú na 1000. víťazstvo v NHL.

Strelecké preteky predviedli hráči Detroitu a Atlanty. O víťazstve domácich Red Wings rozhodol až v predĺžení Henrik Zetterberg. Atlante nestačilo na víťazstvo ani päť strelených gólov na súperovom ihrisku, jeden z nich dal aj Slovák Ronald Petrovický. Po úvodnej tretine to na jedenásťgólovú nádielku vôbec nevyzeralo, potom sa však s presnými zásahmi roztrhlo vrece. Jeden gól strelil aj Brandan Shanahan, čím sa dostal s 549. zásahmi na 18. miesto historických tabuliek. Domáci hráči nastúpili v špeciálnych dresoch, na ktorých bola výšivka s číslom 37. V Detroite si tak uctili pamiatku zosnulého Dana Snydera. Dresy poputujú do dražby, z ktorej výťažok dostane Snyderova nadácia.

Najviac Slovákov sa v stredu objavilo vo Phoenixe, ktorý zdolal Los Angeles 4:0. Po prihrávke Suchého otváral v 9. min skóre Sjöström, druhý gól domácich kojotov a svoj sedemnásty v sezóne pridal v druhej tretine popod betóny brankára Hniličku Nagy. Bolo to v čase, keď na trestnej lavici sedel Žigmund Pálffy. Domáci brankár Boucher zaznamenal prvý shutout po dvoch rokoch, keď zlikvidoval 21 pokusov hráčov Kings.

Hráči New York Islanders sú vo forme, december mali najlepší za ostatných 20 rokov. V Pittsburghu vyhrali 6:1, čo bol ich šiesty triumf v rade, z toho tretí na súperovom klzisku. Smutní z ľadu odchádzal najmä slovenský obranca Martin Štrbák, ktorý zaznamenal tri mínusové body. Navyše po jeho chybe otvoril Jason Blake skóre stretnutia. Pittsburghu nepomohla ani asistencia Tomáša Surového.

Súboj Tampy Bay s Floridou bol veľmi slušný. Na trestnej lavici sedeli celkovo iba traja hráči. Počas všetkých troch presiloviek však padli góly, súperi sa napokon rozišli 2:2. Domáci Dave Andreychuk odohral 1550. stretnutie kariéry, čím sa dostal na 7. miesto v historických tabuľkách v počte duelov v NHL. Florida, v drese ktorej chýbal pre zranenie členka Slovák Juraj Kolník, bodovala v 14 z posledných 18 stretnutí.

Hokejistom Dallasu sa podarilo natiahnuť aktuálnu sériu bez prehry už na šesť stretnutí. S Montrealom neprehrali už ôsmy vzájomný zápas v rade. Canadiens uhrali na horúcej pôde v Dallase aspoň cenný bod, s ktorým už ani nerátali. Sundström vyrovnával presne minútu pred koncom. "Výsledok berieme. V závere sme už ani nedúfali, nič nám nevychádzalo. Našťastie sme sa napokon dočkali,“ povedal brankár Habs Jose Theodore, ktorý spolu s domácim gólmanom Martym Turcom patril medzi osobnosti zápasu.

Na góly najchudobnejšie stretnutie bolo medzi Columbusom a San Jose, ktoré hosťujúci žraloci vyhrali futbalovo 1:0. Brankár San Jose Jevgenij Nabokov vychytal 21. shutout kariéry.

Hokejisti Anaheimu využili streleckú nemohúcnosť Caroliny a na jej ľade vyhrali 3:1. Hostia povolili domácim útočníkom len 18 striel. Carolina strelila v ostatných deviatich stretnutiach chudobných 12 gólov.

Coloradu sa v Calgary darí, v tamojšej hale neprehralo siedmy duel v rade. Steve Moore strelil v 36. zápase kariéry v NHL svoj prvý gól a hneď bol víťazný.

O víťazstve Vancouveru v Chicagu rozhodol tesne pred koncom predĺženia Todd Bertuzzi, ktorý pohotovo dorazil vyrazenú Näslundovu strelu za chrbát Michaela Leightona. Do zostavy Chicaga sa po 35 stretnutiach vrátil Alexander Žamnov a zaznamenal svoj prvý gól sezóny. Canucks vyrovnali klubový rekord, keď od začiatku súťaže do prelomov rokov získali do tabuľky 50 bodov. Jedného z rozhodcov Deana Warrena trafil pred koncom druhej tretiny puk do ľavého oka a zo zápasu musel odstúpiť.

Výsledky a štatistiky:

Tampa Bay - Florida 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Góly: 13. Richards (Boyle, St. Louis), 27. Stillman (Andreychuk) - 19. Kozlov (Bouwmeester), 30. Van Ryn (Huselius, Trnka). Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 42:32. Brankári: Chabibulin - Luongo. Diváci: 15 234.

Pittsburgh - New York Islanders 1:6 (0:3, 1:2, 0:1)

Góly: 40. Kostopoulos (SUROVÝ, Fata) - 1. J. Blake, 12. Hunter (Cairns), 20. J. Blake (Aucoin), 34. Kvaša (J. Blake, Snow), 39. Hunter (Aucoin, Bates), 44. Scatchard (J. Blake, Martinek). Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 22:26. Brankári: Aubin (21. Caron) - Snow. Diváci: 11 939.

Buffalo - Washington 7:1 (1:0, 5:1, 1:0)

Góly: 19. Afinogenov (Roy), 27. Afinogenov, 28. Peters (Taylor, Mair), 36. ŠATAN (Kalinin, Hecht), 36. ŠATAN (Kalinin, Drury), 39. Afinogenov (Roy, Tallinder), 46. ŠATAN (Hecht, Fitzpatrick) - 32. Halpern (Gončar, Miller). Vylúčení: 10:8 na 2 min, navyše: Whitfield - Mair na 5 min, Witt DKZ, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 42:26. Brankári: Biron - Ouellet. Diváci: 16 310.

Detroit - Atlanta 6:5 po predĺžení (0:0, 3:3, 2:2 - 1:0)

Góly: 21. Schneider (Draper, Maltby), 23. Holmström (Daciuk, Hull), 29. Whitney (Shanahan, Kronvall), 46.

Zetterberg (Daciuk, Hull), 49. Shanahan (Zetterberg), 63. Zetterberg (Whitney, Schneider) - 24. Kozlov (Štefan), 32. PETROVICKÝ (Savard, McEachern), 36. Blatný (Kovaľčuk, Tamer), 42. Kovaľčuk (Kaberle), 53. Tjärnqvist (Kovaľčuk, Savard). Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: Shanahan - Exelby na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 44:27. Brankári: Joseph - Nurminen. Diváci: 20 066.

Columbus - San Jose 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 56. McCauley (Ekman, Davison). Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Shelley, Ling - Parker, Smith na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:29. Brankári: Denis - Nabokov. Diváci: 18 136.

Carolina - Anaheim 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Góly: 26. Briand´Amour (Vrbata, Murray) - 11. McDonald (Rucchin, R. Niedermayer), 27. Salej (Pahlsson), 51. S. Fiodorov (Carney). Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 18:31. Brankári: Weekes - Gerber. Diváci: 13 379.

Calgary - Colorado 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Góly: 23. Warrener (Clark, Yelle) - 9. Worrell (Liles, R. Blake), 18. Moore (Hinote). Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 31:29. Brankári: McLennan - Aebischer. Diváci: 18 469.

Chicago - Vancouver 3:4 po predĺžení (0:1, 2:2, 1:0 - 0:1)

Góly: 28. Žamnov (Sullivan, Koroľov), 40. Bell (Nieminen, Nichol), 53. Ruutu (Bell, Arnason) - 6. Čubarov (Keane, May), 31. H. Sedin (D. Sedin, Ruutu), 33. Sopel (D. Sedin, H. Sedin), 65. Bertuzzi (Näslund). Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Moen - Malik na 5 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:29. Brankári: Leighton - Cloutier. Diváci: 10 956.

Dallas - Montreal 1:1 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Góly: 36. Morrow (Modano, Zubov) - 59. Sundström (Souray, Juneau). Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:21. Brankári: Turco – Theodore. Diváci: 18 532.

Phoenix - Los Angeles 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Góly: 9. Sjöström (Langkow, SUCHÝ), 33. NAGY (Hrdina, Doan), 45. Doan (Langkow, Sjöström), 45. Vaananen (Cleary). Vylúčení: 9:2 na 2 min, navyše: Gratton na 5 min, Savage na 10 min - Avery a Norton 5+DKZ, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:21. Brankári: Boucher - Hnilička. Diváci: 18 106.