Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Zedník a Višňovský druhými hviezdami zápasov

NEW YORK 4. januára (SITA) - V bohatom sobotňajšom programe dvanástich stretnutí kanadsko - americkej NHL sa predstavilo celkom pätnásť slovenských hokejistov, ktorí nazbierali zásluhou Zedníka, Šatana, Pálffyho a Surového 5 bodov za 3 góly a 2 asistencie

.

Najviac sa darilo Richardovi Zedníkovi z Montrealu, ktorý ku svojmu víťaznému gólu pridal aj asistenciu a Canadiens tak pokorili lídra Juhovýchodnej divízie Atlantu vysoko 5:1. S trinástmi gólmi momentálne najlepší strelec Habs v deviatej minúte potrestal bekhendom zblízka vylúčenie slovenského obrancu v drese Thrashers Ivana Majeského. V polovici stretnutia bol potom na začiatku biliardovej akcie, na ktorej konci bol gól centra Mika Ribeira. Zedníka vyhlásili za druhú hviezdu zápasu hneď po brankárovi domácich Jocelynovi Thibaultovi, ktorý podobne ako pred piatimi dňami na ľade Thrashers povolil Atlante iba jeden presný zásah a opäť vychytal najproduktívnejšieho hráča profiligy Iľju Kovaľčuka. "Nebudem prezrádzať môj recept na neho, lebo budeme hrať proti sebe ešte pár zápasov. Faktom však ostáva, že Iľja je výborný útočník. Dostal sa aj dnes do veľmi dobrých šancí, našťastie ich nepremenil. Určite však nepovedal posledné slovo, vyjadril sa na adresu Kovaľčuka opora Canadiens Thibault. Hosťujúci Ronald Petrovický a Ivan Majeský sa prezentovali iba vylúčeniami, keď nazbierali 11, resp. 4 trestné minúty.

Kapitán slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan svojím pätnástym gólom sezóny pomohol Buffalu k cennej remíze 3:3 v Toronte. Pre najproduktívnejšieho hráča Buffala v posledných šiestich sezónach to bol šiesty presný zásah v ostatných piatich dueloch. Sabres nakoniec nádejné vedenie 3:1 po dvoch tretinách neudržali a po prestávke zásluhou Sundina a Stajana Maple Leafs vyrovnali. Toronto napriek celozápasovej prevahe (pomer striel 37:16) nedokázalo zvíťaziť ani vo 4 stretnutí v rade. "Inkasovali sme tri hlúpe góly a napriek tomu, že sme boli lepším mužstvom a svojho súpera sme prevýšili vo všetkých smeroch, dva body sme nezískali," smutne konštatoval po zápase tréner domácich Pat Quinn.

V Los Angeles sa rivali z Pacifickej divízie rozišli zmierlivo 2:2, keď vyrovnávajúci gól strelil český útočník v službách Kings Martin Straka iba 22 sekúnd pred koncom pri vlastnom oslabení. V prvej tretine sa gólovo presadil aj najproduktívnejší Slovák v NHL Žigmund Pálffy, ktorý využil chybu brankára Stars Martyho Turca pri rozohrávke a pohodlne bekhendom zaznamenal už svoj šestnásty gól v prebiehajúcej sezóne. Zároveň to bol pre tridsaťjedenročného rodáka zo Skalice desiaty presný zásah z posledných 14 zápasov. Jeho spoluhráči Ľubomír Višňovský a Jozef Stümpel si pripísali podobne ako Pálffy po jednom plusovom bode, pričom Višňovského vyhlásili aj za druhú hviezdu zápasu. Kings nevyhrali už v ôsmom zápase v sérii.

O tretie víťazstvo Rangers zo štyroch zápasov hraných na ihriskách súperov sa v Pittsburghu zaslúžil najmä brankár hostí Jussi Markkanen. Dvadsaťosemročný rodák z fínskej Imatry zneškodnil 40 zo 41 striel domácich Penguins vrátane trestného strieľania Erica Melocha v polovici zápasu. "Nebyť Jussiho, pravdepodobne by sme tento zápas prehrali. Podal výborný výkon, keď zneškodnil zopár samostatných nájazdov vrátane trestného strieľania," pochválil Markannena tréner Rangers Glen Sather. Slovenský talentovaný útočník Tomáš Surový si pripísal asistenciu pri jedinom góle domácich, jeho spoluhráč Martin Štrbák vystrelil až šesťkrát, ale bez gólového efektu.

Ottawskí hráči dali pekný darček svojmu spoluhráčovi Patrickovi Lalimovi, ktorému sa v sobotu ráno narodila druhá dcéra Rosemary a víťazstvom 5:2 nad Washingtonom dosiahli štvrté víťazstvo v sérii. Zároveň neprehrali už v deviaty zápas v rade a pomaly sa približujú dvom najlepším tímom Východnej konferencie Torontu a Philadelphii, keď momentálne na nich strácajú iba 5 bodov. Zápas bol dlho vyrovnaný, ale dva góly kapitána Senators Daniela Alfredssona v tretej tretine definitívne naklonili misky váh na domácu stranu. Marián Hossa ani Zdeno Chára si svoje bodové kontá v tomto zápase nevylepšili.

V vzájomnom súboji medzi Bostonom a NY Islanders to dlho vyzeralo na druhé domáce víťazstvo Bruins v rade, ale Islanders gólmi Huntera a Aucoina nakoniec vydolovali bod za remízu 3:3. Boston tak dokázal využiť domáce prostredie k plnému bodovému zisku iba raz z posledných 11 duelov. Naopak Islanders okúsili trpkú príchuť prehry iba jedenkrát z ostatných ôsmich zápasoch.

Najslabší tím Západnej konferencie Columbus nenašiel vo Floride recept na prekonanie fantastického Roberta Luonga v bránke domácich a podľahol Panterom najtesnejším rozdielom 0:1. Luongo zaznamenal 42 úspešných zákrokov a pripísal si tretí shutout sezóny. "Bol to jeden z tých zápasoch, kedy sa cítite v pohode a všetko vám vychádza. Niektoré zákroky boli omnoho ľahšie, ako sa na prvý pohľad zdali," povedal po zápase spokojný Luongo.

O debakel Philadelphie na ľade Tampy Bay 1:6 sa druhým hetrikom kariéry postaral švédsky útočník Lightings Fredrik Modin, ktorému na to stačilo štrnásť minút. Domáci tak pretrhli streleckú smolu, keď v siedmich dueloch pred týmto stretnutím zaznamenali chudobných 9 gólov.

Nashville pokračuje v dobrých výkonoch a na domácom ľade porazil minuloročného víťaza Stanley Cupu New Jersey 3:2. Predators tak získali aspoň bod v deviatich z posledných jedenástich zápasov. Domáci útočník Scott Walker bodoval vo štvrtom zápase v rade, keď si pripísal na svoje konto sedem bodov za gól a šesť asistencií. Brankárska opora Nashvillu Tomáš Vokoun kryl 38 zo 40 striel hráčov Devils a zaznamenal svoj 82. víťazný duel, čo je nový klubový rekord.

O zisku dvoch bodov pre červené krídla rozhodol na začiatku tretej tretiny kanonier Brendan Shanahan, pre ktorého to bol jubilejný 550. gól kariéry. V historickej tabuľke strelcov je momentálne osemnásty a na sedemnásteho Johnnyho Bucyka mu chýba iba šesť presných zásahov.

San Jose potvrdilo výbornú formu aj na ľade silného St. Louis a odnieslo si dva body za víťazstvo 3:1. Žraloci tak bodovali už v 26. z posledných 31 zápasov. Blues prehrali už druhé domáce stretnutie z posledných troch, keď predtým zo šestnástich duelov pred domácim publikom nebodovali iba v jedinom.

Calgary po sérii úspešných výsledkov nevyhralo už v treťom zápase v sérii a podľahlo v kanadskom derby lídrovi Severozápadnej divízie Vancouveru 1:3. V prvej tretine za bezgólového stavu nevyužil domáci ostrostrelec Jarome Iginla trestné strieľanie. Zaujímavosťou je, že Flames dostali túto možnosť už druhýkrát v posledných štyroch stretnutiach pred domácim publikom.

Sobotňajšie výsledky a štatistiky:

Pittsburgh - NY Rangers 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Góly: 54. Meloche (SUROVÝ, Kostopoulos) - 2. Lacouture (M. Messier, Kovaľov), 35. Nedvěd (M. Messier), 55. Ortmeyer (Holík, Ručinský), 60. Holík (Ortmeyer, Ručinský). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 41:27. Brankári: Caron - Markkanen. Diváci: 10 078.

Montreal - Atlanta 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Góly: 2. Bulis (Perreault, Ryder), 9. ZEDNÍK (Ryder, Koivu), 30. Ribeiro (Bouillon, ZEDNÍK), 40. Sundstrőm (Juneau, Brisebois), 60. Juneau (Souray, Brisebois) - 56. Tamer. Vylúčení: 9:9 na 2 min, navyše Souray, Komisarek, Quintal - Tamer, Grandpierre, PETROVICKÝ na 5 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:28. Brankári: Theodore - Dafoe. Diváci: 21 273.

Boston - NY Islanders 3:3 po predĺžení (1:1, 1:0, 1:2 - 0:0)

Góly: 1. Samsonov (O`Donnell, J. Thornton), 38. P. Bergeron (Rolston, Knuble), 43. S. McCarthy (Knuble) - 13. Czerkawski (Martínek), 48. Hunter (Peca, Bates), 52. Aucoin (Scatchard, J. Blake). Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše Doull - Cairns na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:30. Brankári: Potvin - Snow. Diváci: 16 408.

Toronto - Buffalo 3:3 po predĺžení (1:0, 0:3, 2:0 - 0:0)

Góly: 7. Roberts (Sundin, McCabe), 44. Sundin (McCabe, Klee), 57. Stajan (Klee, T. Kaberle) - 26. ŠATAN (Hecht, Tallinder), 27. Drury (Žitnik, C. Brown), 34. Fitzpatrick. Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše Domi - Peters na 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:16. Brankári: Belfour - Biron. Diváci: 19 352.

Ottawa - Washington 5:2 (0:0, 1:1, 4.1)

Góly: 35. Smolinski (Spezza, Redden), 45. Alfredsson (Redden), 51. Alfredsson (Leschyschyn, T. White), 59. Smolinski (Spezza, Neil), 59. Neil - 26. Halpern (Battaglia, Gončar), 58. Lang. Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku. 28:16. Brankári: Prusek - Kőlzig. Diváci: 17 695.

Tampa Bay - Philadelphia 6:1 (1:1, 3:0, 2:0)

Góly: 11. Modin (Stillman, Richards), 22. Modin (St. Louis, Richards), 25. Modin (Stillman), 27. Lecavalier (Fedotenko, Boyle), 54. Clymer (Richards, Andreychuk), 54. Fedotenko (St. Louis) - 8. Brashear (Desjardins, Recchi). Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:19. Brankári: Chabibulin - Esche (od 25. Hackett). Diváci: 19 242.

Florida - Columbus 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Gól: 23. Weiss (Trnka, Van Ryn). Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše Hordichuk - Shelley na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:42. Brankári: Luongo - Denis. Diváci: 15 874.

Detroit - Anaheim 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Góly: 14. Holmström (Hull, Kronvall), 42. Shanahan (Whitney), 57. Maltby (Schneider, Yzerman) - 35. McDonald. Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 41:32. Brankári: Legace - Giguere. Diváci: 20 066.

Nashville - New Jersey 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Góly: 14. Legwand (J. York, Erat), 25. Eaton (McKenzie, R. Murray), 46. Legwand (Walker) - 30. Eliáš (Brylin, Friesen), 60. Madden (S. Niedermayer, Rafalski). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:40. Brankári: Vokoun - Brodeur. Diváci: 12 754.

St. Louis - San Jose 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Góly: 8. Mellanby (Pronger, Tkachuk) - 27. Dimitrakos (Stuart, Hannan), 31. Sturm (McCauley), 56. Harvey (Koroľuk, W. Primeau). Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 26:33. Brankári: Osgood - Toskala. Diváci: 19 381.

Calgary - Vancouver 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)

Góly: 44. Clark (Gelinas, Yelle) - 27. Näslund (Jovanovski), 34. Arvedson (Linden, Cooke), 37. Sopel (H. Sedin). Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše Gelinas, 2 x Oliwa - J. Ruutu, 2 x Brookbank na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:27. Brankári: McLennan - Auld. Diváci: 18 269.

Los Angeles - Dallas 2:2 po predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Góly: 19. PÁLFFY, 60. Straka (Belanger, Modrý) - 7. Guerin (Morrow), 22. Barnes (Oliver, DiMaio). Vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše Chartrand na 5 min, Norton na 5+DKZ - Sloan na 5 min, Ott na 5+DKZ, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 26:28. Brankári: Huet - Turco. Diváci: 18 118.