Manchester United zlyhal u posledného

Sportnet|19. jan 2004 o 00:00

O najväčšiu senzáciu sezóny v anglickej Premier League sa postarali futbalisti Wolverhamptonu, nováčika a do soboty posledného tímu tabuľky, ktorí prekvapujúco zdolali lídra súťaže Manchester United 1:0. Štadión Molineux zaplnený 29 396 divákmi explodoval

v sobotu dvakrát.

Najskôr v 67. minúte po góle škótskeho reprezentanta Kennyho Millera, pred ktorým sa pošmykol obranca Wes Brown a americký brankár Tim Howard ťahal po prízemnej strele loptu zo siete. Bol to vôbec prvý ligový zásah Millera v najvyššej súťaži. Frenetické oslavy štvrtého, ale rozhodne najcennejšieho víťazstva v tomto ročníku vypukli až po záverečnom hvizde, pretože domáci tím prežil zdrvujúci, no neúspešný finiš vysokého favorita.

Najslabšiu obranu Premier League nedokázal pokoriť ani holandský kanonier Ruud van Nistelrooy. Na svoj jubilejný stý gól v drese ManU si bude musieť ešte počkať. Úradujúci anglický majster vyšiel po predchádzajúcej bezgólovej remíze s Newcastle United už druhý raz za sebou strelecky naprázdno a po víkende stratil aj vedenie v tabuľke.

Po druhej prehre v tomto ročníku manažér hostí sir Alex Ferguson tentoraz veľmi neprotestoval. „Nepredviedli sme zlý výkon. Napriek tomu sa v našej hre našlo niekoľko chybičiek, za ktoré sme zaplatili. Gól súpera nás zaskočil a trochu rozladil. Možno aj preto sme v závere nedokázali premeniť príležitosti, ktoré sme si vypracovali."

Manchester nezískal ani bod a prišiel i o Ria Ferdinanda. Už po štvrťhodine hry si najdrahší obranca sveta na šmykľavom trávniku poranil členok a do druhého polčasu nenastúpil. Práve dnes si začne odpykávať osemmesačný trest za to, že neprišiel včas na dopingovú skúšku.

Bez zraneného waleského reprezentačného stredopoliara Ryana Giggsa chýbala obhajcovi titulu herná myšlienka a viac trpezlivosti vo finálnej fáze. Majster má len pár dní na to, aby sa spamätal zo šoku. Odchádza do tréningového tábora v Dubaji, kde sa bude pripravovať na stretnutie F.A. cupu so štvrtodivíznym Northamptonom.

Z troch nečakaných bodov sa tešili aj Paul Ince s Denisom Irwinom, ktorí v minulosti obliekali dres červených diablov. Práve Ince sa po prestávke prezentoval vydarenou strelou z 22 metrov, ktorú zastavila žrď. Wolverhampton mal v závere prvého polčasu šťastie, keď hlavný rozhodca nenariadil pokutový kop za faul brankára Michaela Oakesa na Fletchera.

„Celé mužstvo zahralo vynikajúco. Víťazstvo je zaslúžené. Manchester nás dostal miestami pod silný tlak, ale naši obrancovia sa prekonávali. Bol to tvrdý zápas proti ťažkému súperovi. Vyplatila sa nám dôslednosť," povedal šťastný strelec jediného gólu Miller, ktorý zariadil prvé víťazstvo Wolverhamptonu nad Manchestrom od roku 1980.

Na štadióne Molineux vládla vraj najlepšia atmosféra od jeho poslednej rekonštrukcie pred dvadsiatimi rokmi. „Naše šťastie sme si zaslúžili," vyhlásil domáci kouč Dave Jones, ktorý si pochvaľoval nasadenie a odvahu svojich zverencov. (mb)