Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Kolník a Bondra skórovali

NEW YORK 22. januára (SITA) - Kanadsko-americká NHL pokračovala v stredu ôsmimi zápasmi, v ktorých nastúpilo osem slovenských hokejistov. Tí zaznamenali zásluhou Juraja Kolníka, Petra Bondru a Pavla Demitru spolu štyri kanadské body za 2 góly a rovnaký po

čet asistencií. Gólom a prihrávkou sa prezentoval krídelník Juraj Kolník, ktorého Florida nevyužila jasné vedenie 3:0 po prvej tretine a napokon prehrala s Coloradom v stretnutí bohatom na góly tesne 5:6. Dvadsaťtriročný rodák z Nitry dorazil v 12. minúte strelu Stephena Weissa a svojím štvrtým presným zásahom sezóny zvyšoval na 2:0. Avalanche, ktorí sú spolu s Torontom momentálne najlepším tímom v NHL, sa po bezkrvnom výkone v prvej časti hry herne prebudili a nakoniec sa im podaril dokonalý obrat. Najviac sa o to zaslúžil Alex Tanguay, ktorý zaznamenal prvý hetrik v tohtoročnej sezóne. "Ak by sme začali lepšie, nemuseli sme sa toľko natrápiť. Mali sme zároveň aj kopec šťastia, že sme prehrávali iba 0:3, mohlo to byť aj horšie," povedal po zápase tretí najproduktívnejší hráč NHL, ktorý bodoval už v ôsmom zápase za sebou. Domáci prehrali v tomto ročníku už siedmy zápas, v ktorom viedli najmenej o dva góly.

Prekonať súperovho gólmana sa podarilo aj Petrovi Bondrovi, ale Washington napriek tomu podľahol v domácom prostredí Torontu. Slovenský kanonier päť minút pred koncom duelu počas presilovej hry iba znížil na konečných 2:3. V tíme Maple Leafs zažiaril ukrajinský útočník Alexej Ponikarovskij, ktorý dvoma gólmi v tretej tretine rozhodol o osude zápasu. Zaujímavosťou je, že 23-ročný rodák z Kyjeva zaznamenal štyri zo svojich siedmich gólov kariéry práve vo washingtonskom MCI Center a vždy do siete Olafa Kölziga. "Je to zvláštne. V tejto hale sa mi darí, dostávam sa do šancí a tie aj premieňam," krútil neveriacky hlavou Ponikarovskij. Capitals tak nepredĺžili tohtosezónnu najdlhšiu sériu piatich zápasov, v ktorých bodovali.

Ani asistencia Pavla Demitru nepomohla St. Louis v súboji na ľade Columbusu, ktorý hostia prehrali 1:3. Druhý najproduktívnejší hráč Blues bodoval v šiestom stretnutí v rade, keď si počas tohto obdobia pripísal do štatistík osem bodov za štyri góly a rovnaký počet asistencií. Strelecky sa dvakrát blysol domáci Manny Malhotra, ktorý sa od príchodu do Columbusu presadil už sedemkrát, čo je iba o jeden gól menej ako jeho strelecké maximum kariéry zo sezóny 1998-99 v drese Rangers.

Carolina prekvapujúco vyhrala v New Jersey 2:1, keď o zisku dvoch bodov pre Hurricanes rozhodol svojím druhým víťazným a celkovo piatym gólom v štyroch stretnutiach útočník Jeff O`Neill. "Som rád, že som pretrhol streleckú smolu. Prvá polovica sezóny nemohla byť už z môjho pohľadu horšia," komentoval svoju streleckú šnúru O`Neill, ktorému rozhodcovia navyše neuznali gól do prázdnej bránky, keď puk prešiel bránkovou čiarou až po uplynutí 60. minúty. Hosťujúci brankár Kevin Weekes podržal svoj tím, keď kryl 22 z 23 streleckých pokusov Devils. Carolina vyhrala iba v druhom z posledných siedmich duelov.

Minnesota zdolala najslabší tím Západnej konferencie Chicago 4:2 a pripísala si do tabuľky iba štvrté víťazstvo z posledných 17 duelov. Zápas sa rozhodol v poslednej minúte, keď najprv Jim Dowd pätnásť a pol sekundy pred záverečnou sirénou prekonal na dvakrát nováčika v bránke Blackhawks Craiga Andersona a o tri sekundy neskôr spečatil skóre Richard Park strelou do prázdnej bránky. Minnesota tak utvorila nový rekord NHL v rýchlosti strelenia dvoch góloch jedným mužstvom. Chicagu sa podarilo vyrovnať nelichotivý klubový rekord, keď nevyhrali ani v šestnástom zápase v rade na súperových klziskách.

Už dvanáste víťazstvo z posledných 16 stretnutí zaznamenali hokejisti San Jose, keď získali oba body vo Phoenixe (4:2). Domácim nepomohol ani návrat slovenského krídelníka Ladislava Nagya do zostavy po vynechaní dvoch zápasov pre zranenie oka a ťahajú sériu piatich duelov bez víťazstva.

Vancouveru sa podarilo zvíťaziť v domácom prostredí prvýkrát z posledných ôsmich zápasov, keď 21 sekúnd pred koncom predĺženia prekonal brankára Tampy Nikolaja Chabibulina kanonier Canucks Markus Näslund. Najproduktívnejší hráč NHL zaznamenal v zápase celkovo 4 kanadské body za 2 góly a 2 asistencie. Obranca domácich Mattias Öhlund dosiahol métu 200 bodov v kariére.

Detroit prišiel o víťazstvo v Anaheime presne minútu pred koncom, keď na konečných 2:2 vyrovnal český útočník Václav Prospal. Ten pohotovo dorazil do siete puk, ktorý sa odrazil od žŕdky Mannyho Legacea po strele spoluhráča Joffreyho Lupula. Domáci sa naďalej strelecky trápia, keď v 17 z posledných 19 duelov nestrelili viac ako dva góly.

Stredajšie výsledky a štatistiky:

Washington - Toronto 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Góly: 24. Whitfield (Boumedienne, Kwiatkowski), 55. BONDRA (Gončar, Lang) - 26. C. Johnson (Colaiacovo, Domi), 44. Ponikarovskij (McCabe), 49. Ponikarovskij (T. Kaberle, Antropov). Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše Verot - Domi na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:21 Brankári: Kölzig - Belfour. Diváci: 14 987.

Columbus - St. Louis 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Góly: 7. Marchant (Sydor, Westcott), 46. Malhotra (Letowski, Špaček), 56. Malhotra (Reich) - 22. Pronger (DEMITRA, Tkachuk). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:28. Brankári: Denis - Osgood. Diváci: 16 242.

New Jersey - Carolina 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Góly: 33. Friesen (Brylin, S. Niedermayer) - 33. Vašíček (Francis, Justin Williams), 39. O`Neill (Brendl, Staal) Vylúčení: 3:2 na 2 min, navyše Skrlac - Boulerice na 5 min. presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 21:23. Brankári: Brodeur - Weekes. Diváci: 11 031.

Florida - Colorado 5:6 (3:0, 1:4, 1:2)

Góly: 2. Weiss (V. Bure, KOLNÍK), 12. KOLNÍK (Weiss, Mathieu Biron), 19. Trnka (V. Bure, Jokinen), 33. V. Bure (Weiss, Krajíček), 48. Nilson (Odelein, Audette) - 26. Hejduk (Kariya, Hinote), 30. Sakic (Kariya, R. Blake), 30. Tanguay (Škoula), 35. Nikolišin (Larsen, R. Blake), 47. Tanguay (Škoula, Hejduk), 55. Tanguay (Liles, Sakic). Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše Hordichuk - Worrell na 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:30. Brankári: Luongo - Sauve. Diváci: 16

Minnesota - Chicago 4:2 (0:0, 2:1, 2:1).

Góly: 26. Dupuis (Dowd), 36. Park (Laaksonen), 60. Dowd, 60. Park - 39. Arnason (T. Ruutu, Bell), 49. Dempsey (Koroľov, Arnason). Vylúčení: 6:8 na 2 min, navyše Henry, Wiemer - Vandenbussche, Berard na 5 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:31. Brankári: Roloson - Anderson. Diváci: 18 568.

Phoenix - San Jose 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)

Góly: 51. Mara (Sillinger, Langkow), 60. Doan - 9. Hannan (M. Smith), 13. Ekman (McCauley, Preissing), 26. Cheechoo (Stuart, Ricci), 57. Koroľuk (Ekman, McCauley). Vylúčení: 7:6 na 2 min, navyše Nazarov - Parker na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:38. Brankári: Burke - Toskala. Diváci: 15 103.

Vancouver - Tampa Bay 5:4 po predĺžení (1:3, 2:0, 1:1 - 1:0)

Góly: 10. Bertuzzi (Näslund, Sopel), 30. Näslund (Jovanovski, Öhlund), 38. Linden (D. Sedin, H. Sedin), 54. Bertuzzi (Näslund, Morrison), 65. Näslund (S. Salo, Bertuzzi) - 10. Modin (Boyle, Lukowich), 17. Boyle (St. Louis, Stillman), 18. Fedotenko (Modin, Lukowich), 51. Andreychuk (Kubina, St. Louis). Vylúčení: 8:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:35. Brankári: Cloutier - Chabibulin. Diváci: 18 630.

Anaheim - Detroit 2:2 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Góly: 40. Sýkora (Pahlsson, Simpson), 59. Prospal (Lupul, Sýkora) - 13. Daciuk (Hull, Thomas), 31. Schneider (Fischer). Vylúčení: 7:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:24. Brankári: Gerber - Legace. Diváci: 17 174.