Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Kolníkov gól, Balejova premiéra v NHL

NEW YORK 24. januára (SITA) - Juraj Kolník skóroval v stredajšom stretnutí kanadsko-americkej NHL, v ktorom si Florida poradila s oslabeným Washingtonom 4:1. Zápas sa hral len hodinu po tom, čo Capitals vymenili do New York Rangers Jaromíra Jágra. "Nikdy

to nie je milá situácia, keď niekoho vymenia. Strácame priateľa a veľkého hráča. Je to ťažké pre každého," povedal na margo Jágrovej výmeny jeho spoluhráč Robert Lang. Hostia dohrávali duel bez ďalšej hviezdy Petra Bondru, u ktorého sa prejavili príznaky chrípky. Dva góly Floridy, ktorá vyhrala po dvoch prehrách v rade, strelil Donald Audette. Hráč, ktorý podpísal zmluvu s pantermi iba 16. januára, tak dosiahol hranicu 500 bodov v NHL. Tretí gól domácich dal v polovici druhej časti hry v presilovke Juraj Kolník, keď sa najlepšie zorientoval pred hosťujúcim gólmanom Olafom Kölzigom. Prvý zápas v tejto sezóne odohral v drese Floridy aj slovenský obranca Kristián Kudroč a do štatistík si pripísal dvojminútový trest.

Hokejisti New York Islanders, bojujúci o miestenku do play off, dokázali zdolať Carolinu, na lavičke ktorej sedel ich bývalý kouč Peter Laviolette. Ten doviedol ostrovanov v sezónach 2001/02 a 2002/03 do záverečných bojov o Stanleyho pohár, potom ho však vedenie pre údajné problémy v komunikácii s tímom prepustilo. Islanders zvíťazili v prvom zápase na ľade súpera v tomto roku. Domáci útočník Ron Francis, ktorý asistoval pri druhom góle Caroliny, odohral 1700. zápas v NHL.

Premiéru v najprestížnejšej hokejovej súťaži na svete si v piatok odbil Jozef Balej. Dvadsaťjedenročného rodáka z Myjavy povolali do prvého tímu Montrealu z farmy v Hamiltone. Balej odohral pri 14 striedaniach skoro 11 minút. Hviezdami zápasu však boli domáci gólman Martin Brodeur a útočník Patrik Eliáš. Brodeur dosiahol 10. shutout tejto sezóny, celkovo 74. v kariére, Eliáš strelil oba góly stretnutia - jeden v oslabení, druhý v presilovke. Domáci hrali veľmi dobre v obrane a Montrealčania za prvých 15 minút nevyslali na Brodeura ani jednu strelu.

Pavol Demitra sa stal druhou hviezdou zápasu v Dallase. Ani jedna z jeho 7 striel však neskončila v bránke a dallaský brankár Marty Turco vychytal 16-krát v kariére čisté konto. V 34. minúte nepremenil domáci Mike Modano trestné strieľanie, keď trafil ľavú žrdku. Dallas a St. Louis hrajú spolu aj v sobotu, tentokrát na ľade bluesmanov.

Minnesota bez Mariána Gáboríka, ktorého vyradilo zranenie bedier, vyhrávala na ľade Anaheimu po dvoch tretinách 2:1. V záverečnej časti hry sa však domáci rozstrieľali a piatimi gólmi sa prepracovali k víťazstvu. Hetrik dosiahol český útočník Václav Prospal. Hostia z Minnesoty ohrozili domáceho Martina Gerbera len 11-krát, čo bolo najmenej striel proti Anaheimu v histórii. Doteraz tento rekord držali hráči New York Rangers, ktorý 2. apríla 1999 vyslali na anaheimskú bránku 13 striel.

Carolina - NY Islanders 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)

Góly: 16. Hill (Vašíček, Staal), 44. Justin Williams (Hill, Francis) - 4. Papineau (Hunter, Jönsson), 24. Peca (J. Blake, Hunter), 40. Hunter (Scatchard). Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:21. Brankári: Weekes - DiPietro. Diváci: 15 606.

New Jersey - Montreal 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Góly: 17. Eliáš (Brylin), 25. Marshall (Eliáš, Martin). Nepremenené trestné strieľanie: 52. Marshall. Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 24:21. Brankári: Brodeur - Theodore. Diváci: 18 197.

Florida - Washington 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Góly: 6. Audette (V. Bure, Luongo), 22. Ritchie (Beaudoin), 32. KOLNÍK (Weiss, Krajíček), 46. Audette (Viktor Kozlov, Trnka) - 43. Kwiatkowski (Zubrus, Lang). Vylúčení: 6:13 na 2 min, navyše Hordichuk - Verot na 5 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:29. Brankári: Luongo - Kölzig. Diváci: 18 452.

Dallas - St. Louis 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Góly: 17. Downey (Klemm, N. Kapanen), 57. P. Boucher (Zubov, Modano). Nepremenené trestné strieľanie: 34. Modano. Vylúčení: 8:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:33. Brankári: Turco - Osgood. Diváci: 18 104.

Anaheim - Minnesota 6:2 (0:1, 1:1, 5:0)

Góly: 34. Sýkora (Hävelid, Fiodorov), 46. Prospal (Simpson, Lupul), 51. Lupul (Prospal, Salej), 54. R. Niedermayer (Fiodorov, Hävelid), 56. Prospal (Hävelid, Fiodorov), 58. Prospal (Sýkora, Hävelid) - 11. Daigle (Marshall, Kuba), 37. Daigle (Brunette, Kuba). Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše Salej - Wiemer na 5 min, Mitchell 5+DKZ, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 47:11. Brankári: Gerber - Roloson. Diváci: 17 174.