Heatley si odbil tohtosezónny debut

SITA|29. jan 2004 o 11:12

NEW YORK 29. januára (SITA) - Kanadsko-americká NHL mala v stredu na programe šesť zápasov základnej časti, v ktorých sa predstavilo jedenásť slovenských hokejistov. Tí prekonali súperových brankárov dvakrát a pridali aj deväť asistencií. Jozef Stümpel a

Ľubomír Višňovský boli ústrednými postavami Los Angeles vo víťaznom zápase v Anaheime, ktorý králi vyhrali zásluhou presnej strely Joa Corva v tretej minúte predĺženia 4:3. Stümpel strelil v 44. minúte svoj piaty tohtosezónny gól, keď tečom Corvovej strely prekonal švajčiarskeho brankára domácich Martina Gerbera a pridal aj dve asistencie, vrátane prihrávky na rozhodujúci gól v nadstavenom čase. Dve asistencie si pripísal na konto aj Višňovský a hostia tak vyhrali v priebehu piatich dní aj druhé vzájomné stretnutie proti Mighty Ducks. Gólman Kings Roman Čechmánek odchytal svoj jubilejný 200. duel v kariére.

Ani 47 striel a celozápasová prevaha nestačila najlepšiemu tímu Východnej konferencie Philadephii na zisk dvoch bodov na ľade Floridy a súperi sa nakoniec rozišli zmierlivo po remíze 3:3. Center Flyers Michal Handzuš sa opäť bodovo presadil, keď prihrával na úvodné dva góly hostí a bol prítomný na ľade aj pri treťom góle obrancu Joniho Pitkänena. Dvadsaťšesťročný rodák z Banskej Bystrice si tak pripísal do štatistík tri plusové body. V mužstve Floridy sa strelecky presadil útočník Juraj Kolník, keď v 43. minúte dorazil za chrbát Roberta Escha strelu Valerija Bureho. Domáci však môžu ďakovať za bod najmä brankárovi Robertovi Luongovi, ktorý zaznamenal celkovo 44 úspešných zákrokov vrátane ukážkového "semafóru" po strele Marka Recchiho. "Musím zložiť poklonu Luongovi. Bol jediným dôvodom, prečo Florida v tomto zápase bodovala. Pre mňa bol prvou, druhou a zároveň aj treťou hviezdou zápasu," nešetril slovami chvály na adresu Luonga krídelník Flyers Mark Recchi. Philadelphia predĺžila sériu neporaziteľnosti na štyri stretnutia.

V jedinom tohtoročnom vzájomnom zápase medzi Dallasom a Ottawou nevyužili Senators dvojgólové vedenie po dvoch tretinách a nakoniec podľahli Stars 3:5. Najproduktívnejši hráč hostí Marián Hossa prihrával na začiatku druhej tretiny počas päťminútovej presilovky na góly Martina Havláta a Wada Reddena a s 57 bodmi sa posunul už na tretiu priečku v kanadskom bodovaní celej NHL. Jeho spoluhráč Zdeno Chára potom nahrával v oslabení Petrovi Schaeferovi, ktorý bol pri puku skôr ako domáci brankár Marty Turco a pohodlne zvýšil na 3:1. V poslednej tretine však domáci zápas zásluhou presných zásahov Modana, Turgeona, Zubova a Younga otočili a pripravili pre Ottawu iba tretiu prehru v posledných 21 dueloch. "V druhej tretine náš výkon poznačili dva inkasované góly počas päťminútového oslabenia. V tretej tretine sme sa vzchopili, našli sme kľúč k prekonaniu súperovej defenzívy a podarilo sa nám otočiť takmer stratený zápas," povedal po stretnutí tréner domácich Dave Tippet.

V Atlante sa zrodila v zápase so St. Louis remíza 1:1, ale hlavnou udalosťou večera bol návrat útočníka Thrashers Dannyho Heatlyho na ľadové plochy po švormesačnej pauze zavinenej zranením pravej nohy. To utrpel Heatley pri tragickej automobilovej havárii, pri ktorej prišiel o život jeho spoluhráč Dan Snyder. "Je to skvelé byť opäť v šatni, sedieť na lavičke medzi spoluhráčmi. Prvý zápas mám za sebou, teším sa na ďalší," povedal spokojne najužitočnejší hráč minuloročného All-Star Game, ktorý odohral v stretnutí celkovo 22 minút a 55 sekúnd a vyslal na bránku bluesmanov 4 strely. "Bol to pozitívny prvý krok. Mal aj nejaké šance v presilovkách. Nasadzoval som ho na ťažké kľúčové momenty a myslím si, že ich zvládol," pochválil Heatlyho domáci tréner Bob Hartley. Atlanta neokúsila chuť víťazstva už vo štvrtom dueli v rade, naopak St. Louis bodovali prvýkrát po troch prehrách za sebou.

Prekvapenie sa zrodilo v newyorskej Madison Square Garden, keď Rangers podľahli zdecimovanému Washingtonu 1:2. Jaromír Jágr nastúpil po prvýkrát proti svojim bývalým spoluhráčom, ale všetkých jeho šesť striel pochytal brankár Capitals Olaf Kölzig. Domáci navyše prišli o svojho elitného centra Erica Lindrosa, ktorý po zrážke s obrancom Jasonom Doigom odstúpil v druhej tretine s podozrením na ôsmy otras mozgu jeho kariéry. "Eric je výborný hráč a bude nám citeľne chýbať. Patrí medzi kľúčové postavy nášho tímu a každý z nás bude musieť pridať vo všetkých smeroch, aby sme ho nahradili," smutne konštatoval kapitán Rangers Mark Messier. Capitals tak vyhrali prvýkrát z posledných štyroch zápasov, Rangers prehrali v piatich z posledných šiestich vystúpení.

San Jose zdolalo Clagary 4:1 a zvíťazilo v osemnástom z posledných 20 domácich zápasov svojím typickým spôsobom: disciplinovaný útočný výkon a výborné brankárske predstavenie Jevgenija Nabokova. Hlavnou hviezdou bol kapitán Sharks Patrick Marleau, autor dvoch gólov a jednej asistencie. "Zlepšuje sa každý rok. Pozrite sa na jeho štatistiky, sú z roka na rok čoraz lepšie. Stal sa z neho skutočne veľký hráč," povedal na adresu Marleaua jeho bývalý tréner a v súčasnosti kouč Calgary Darryl Sutter.

Stredajšie výsledky a štatistiky:

NY Rangers - Washington 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Góly: 46. Ručinský (Nedvěd, Leetch) - 10. Halpern (Doig, Lang), 25. Whitfield. Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše Lindros - Doig na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:24. Brankári: Markkanen - Kölzig. Diváci: 17 565.

Florida - Philadelphia 3:3 po predĺžení (0:0, 1:1, 2:2 - 0:0)

Góly: 33. Lilja (V. Bure), 43. KOLNÍK (V. Bure, Weiss), 52. Huselius (Beaudoin) - 26. Pitkänen (Johnsson, HANDZUŠ), 50. Weinrich (Recchi, HANDZUŠ), 51. Pitkänen (Leclair, Recchi). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:47. Brankári: Luongo - Esche. Diváci: 17 227.

Atlanta - St. Louis 1:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Góly: 58. Cowan (S. Aubin, Tremblay) - 46. Mellanby (Weight, Tkachuk). Vylúčení: 5:5 na 5 min, navyše PETROVICKÝ - Drake na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:31. Brankári: Nurminen - Divis. Diváci: 16 271.

Dallas - Ottawa 5:3 (1:0, 0:3, 4:0)

Góly: 4. Oliver (Ott, Zubov), 42. Modano (Zubov, Lehtinen), 44. Turgeon (Barnes, Young), 57. Zubov, 59. Young (Sweeney) - 23. Havlát (Bonk, Marián HOSSA), 26. Redden (Havlát, Marián HOSSA), 33. Schaefer (CHÁRA, Lalime). Vylúčení: 2:6 na 2 min, navyše Downey na 5 min, Ott na 5 min + DKZ - Neil na 5 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 27:24. Brankári: Turco - Lalime. Diváci: 18 006.

Anaheim - Los Angeles 3:4 po predĺžení (1:0, 0:2, 2:1 - 0:1)

Góly: 4. Rucchin (Čistov, McDonald), 43. Rucchin (Kunitz, Krog), 48. Salei (Sýkora, R. Niedermayer) - 22. Barney (VIŠŇOVSKÝ, STÜMPEL), 27. L. Robitaille (Klatt, VIŠŇOVSKÝ), 44. STÜMPEL (Corvo, Norström), 63. Corvo (STÜMPEL). Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:30. Brankári: Gerber - Čechmánek. Diváci: 17 174.

San Jose - Calgary 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Góly: 7. Rathje (McCauley, Ekman), 30. Marleau (Sturm, Damphousse), 38. Marleau (Sturm, Damphousse), 60. S. Thornton (Marleau, Cheechoo) - 24. Gelinas (Donovan, Conroy). Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše Dimitrakos - Kobasew na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:19. Brankári: Nabokov - Turek. Diváci: 15 119.