Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
20. etapa: Alba - Sestriere | Sledujte naživo
Sagan už nemôže získať cyklámenový dres, Hart a Hindley majú rovnaký čas

Heatleyho prvý gól od návratu na ľad

NEW YORK 4. februára (SITA) - Kanadsko-americká NHL pokračovala v utorok desiatimi zápasmi, v ktorých sa asistenciami presadilo päť slovenských hokejistov. Ani dve asistencie Ronalda Petrovického a jedna Ivana Majeského nepomohli Atlante proti rozbehnutém

u Bostonu, ktorý sa tešil z víťazstva 5:4. Štvrté víťazstvo Bruins v rade zariadila opäť dvojica kanonierov Joe Thornton - Glen Murray, keď prvý menovaný prekonal hosťujúceho Passiho Nurminena dvakrát a pripísal si aj jednu asistenciu a hráč minulého týždňa Murray okrem gólu aj raz asistoval. Center Thrashers Danny Heatley strelil svoj prvý gól od návratu na ľadové plochy po štvormesačnej absencii zavinenej zranením pravého kolena, ktoré utrpel pri automobilovej nehode s tragickým koncom pre bývalého spoluhráča Dana Snydera. "Cítim sa veľmi dobre. Bolo by určite lepšie, keby sme vyhrali, ale dôležité je, že som sa po dlhom čase zapísal do streleckej listiny. Podpora hokejového sveta po nehode bola skvelá a to je hlavný dôvod, prečo som sa vrátil do NHL už v tejto sezóne," povedal po zápase šťastný Heatley. Atlanta nevyhrala už v siedmom dueli za sebou.

Najslabší tím NHL Pittsburgh podľahol doma Montrealu tesne 3:4 a zaznamenal tak jedenástu prehru v sérii, čím vyrovnal negatívny klubový rekord. Penguins delí iba jediná prehra od vyrovnania rekordu NHL v počte prehier za sebou v domácom prostredí, keď ich majú na konte už 10. Naposledy sa podobný "kúsok" podaril Atlante v sezóne 1999/2000. Richard Zedník z Montrealu si pripísal dve asistencie a Tomáš Surový z Pittsburghu prihrával na presný zásah spoluhráčovi Ricovi Fatovi. "Ak nájdem na farme štyroch-piatich hráčov, ktorí si svojimi výkonmi zaslúžia miesto v prvom tíme, tak ich povolám. Niektorí z terajšieho kádra dostali už priveľa možností ma presvedčiť," vyjadril sa domáci tréner Ed Olczyk na margo možných zmien v kádri Penguins.

Calgary nevyužilo v súboji s Los Angeles vedenie 2:0 a 4:2 a získalo iba bod za remízu 4:4. Kapitán Flames Jarome Iginla zaznamenal svoj prvý hetrik kariéry na domácom ľade a s 24 gólmi sa po slabšom začiatku dostal už do prvej desiatky kanonierov NHL. "Musíme byť hladnejší po víťazstvách. V zápase sme dvakrát viedli o dva góly, a predsa to nevyšlo. Aj keď sme súpera nepustili k častej streľbe, dovolili sme mu veľa vyložených šancí," komentoval zápas nespokojný najproduktívnejší hráč a najlepší strelec NHL zo sezóny 2001/2002 Iginla. V drese Kings nastúpil zo Slovákov iba Jozef Stümpel, ktorý si pripísal 22. asistenciu sezóny. Los Angeles prehrali v riadnom hracom čase iba raz z posledných 13 duelov.

Colorado si poradilo na domácom ľade s Carolinou napriek tomu, že hostia boli aktívnejší (pomer striel 37:20) a v poslednej tretine dokonca nedovolili domácim ani vystreliť na bránku. V drese Hurricanes odohral svoj prvý zápas sezóny v NHL slovenský obranca Tomáš Malec, ktorý sa tak stal v poradí už 34. Slovákom s aspoň jedným odohratým duelom v tomto ročníku profiligy. Dvadsaťjedenročný Skaličan strávil na ľade spolu 6 minút a 19 sekúnd a objavil sa v trinástich striedaniach. Avalanche bodovali v 17 z posledných 18 stretnutí.

Tampa Bay nenadviazala na výborné výkony z posledných zápasov a prekvapujúco prehrala na ľade problémami zmietaného Washingtonu 1:2. Lightning tak prišli o sériu šiestich víťazstiev a možnosť prekonať klubový rekord v tomto ukazovateli. Nová akvizícia Capitals Anson Carter, ktorý prišiel do hlavného mesta USA z Rangers v rámci výmeny za Jaromíra Jágra, pridal k svojmu premiérovému gólu na domácom ľade aj asistenciu. "Prišiel som sem s cieľom pomôcť Washingtonu dostať sa späť na stratené pozície. Teraz musím využiť priestor, ktorý vo Washingtone dostanem, a stať sa lídrom kolektívu," povedal pre médiá strelec víťazného gólu Kanady vo finále minuloročných MS v Helsinkách Carter. V bránke Washingtonu sa 38 zákrokmi zaskvel náhradník Maxime Quellet, ktorého povolali do prvého tímu z farmy v Portlande namiesto Slováka Rastislava Staňu, ktorý sa tento víkend zúčastní na All-Star Game AHL.

Po súboji dvoch ašpirantov na zisk Stanley Cupu boli spokojnejší hráči New Jersey, ktorí zdolali Ottawu v domácej Continental Airlines Arena 2:1. Senators stratili vedenie 1:0 po vlastných chybách, keď najprv nechali v závere druhej tretiny pred brankárom Patrickom Lalimom úplne voľného Patrika Eliáša a v 54. minúte obohral pri mantineli dvojicu obrancov hostí Wada Reddena a Karla Rachůnka Sergej Brylin, posunul puk Jamiemu Langenbrunnerovi a jeho nahrávku z pravého kruhu zužitkoval na víťazný gól Jeff Friesen. "Prehrali sme bitku najmä v rohoch klziska a nechávali sme súperovi veľa priestoru pred našou bránkou. Devils sú tímom, ktorý čaká na chyby súpera a vie ich aj využiť. Dnes sme sa porazili sami," vyjadril sa po stretnutí hosťujúci tréner Jacques Martin.

Vancouver podobne ako v zápase s Rangers premrhal vedenie 3:1 a podľahol ďalšiemu newyorskému klubu, tentoraz 4:5 po predĺžení. Islanders sa podaril neuveriteľný obrat, keď medzi 56. a 59. minútou v priebehu 137 sekúnd strelili najmä zásluhou dvojice Peca - Czerkawski 3 góly a nebyť vyrovnávajúceho gólu Henrika Sedina o pol minúty neskôr, domáci mohli vyhrať už v riadnom hracom čase. V predĺžení však už po 36 sekundách rozhodol o zisku dvoch bodov pre Islanders v presilovke obranca Adrian Aucoin. "Hrali sme 55 minút svoju hru. Neviem, či existuje vysvetlenie, čo sa s nami stalo v závere zápasu," neveriacky krútil hlavou skúsený útočník Canucks Trevor Linden.

Prekvapenie sa zrodilo v Toronte, kde Chicago vyhralo jasne 4:1 nad vedúcim tímom Východnej konferencie. Hviezdami zápasu boli najmä útočník Blackhawks Steve Sullivan, autor gólu a dvoch asistencií, a hosťujúci brankár Craig Anderson, ktorý kryl 43 zo 44 pokusov hráčov Maple Leafs a pripísal si na konto iba druhé víťazstvo v kariére. "Ak sa chceme raz stať šampiónmi, nemôžeme si dovoliť robiť také chyby v obrane, aké sme vyprodukovali dnes," rozčuľoval sa nad výkonom svojich zverencov tréner Toronta Pat Quinn.

Nashville našiel po jedenástich domácich víťazstvách v rade konečne premožiteľa, keď Detroit rozhodol o svojom víťazstve 4:1 na začiatku druhej tretiny v priebehu 5 minút a 16 sekúnd zásluhou troch gólov Bretta Hulla, Brendana Shanahana a Kirka Maltbyho. Jediný gól Predators z hokejky Wyatta Smitha padol pri vlastnom oslabení a bol to už desiaty gól Nashvillu v početnom oslabení v tejto sezóne, čo je nový klubový rekord.

Vedúci tím Pacifickej divízie San Jose nedal šancu na vlastnom ľade Floride a zvíťazil jednoznačne 3:0. Sharks tak prerušili sériu troch prehier v rade a vyhrali štvrtý z posledných piatich domácich duelov. Brankár Jevgenij Nabokov zlikvidoval všetkých 26 pokusov hostí a zaznamenal svoj šiesty shutout sezóny a celkovo 23. v kariére.

Utorkové výsledky a štatistiky:

Boston - Atlanta 5:4 (1:1, 2:1, 2:2)

Góly: 12. P. Bergeron, 33. J. Thornton (G. Murray, Šlégr), 34. G. Murray (J. Thornton, Samsonov), 43. J. Thornton (Morrison), 59. Rolston (Samsonov, Šlégr) - 2. Heatley (MAJESKÝ, Viač. Kozlov), 37. Kovaľčuk (PETROVICKÝ, Foster), 41. Savard (Kovaľčuk, Viač. Kozlov), 51. Grandpierre (PETROVICKÝ, McEachern). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:30. Brankári: Potvin - Nurminen. Diváci: 12 327.

NY Islanders - Vancouver 5:4 po predĺžení (0:0, 1:2, 3:2 - 1:0)

Góly: 35. Scatchard (Jonsson), 56. Czerkawski (Peca, Jonsson), 57. Asham (Czerkawski, Peca), 59. Peca (Czerkawski), 61. Aucoin (Ronning, Hunter) - 22. Grenier (Linden, Bouck), 33. Brookbank (D. Sedin), 53. D. Sedin (H. Sedin, Bertuzzi), 59. H. Sedin (Bertuzzi, D. Sedin). Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše Martínek (NYI) na 5 min + DKZ, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:25. Brankári: DiPietro - Hedberg. Diváci: 12 853.

Washington - Tampa Bay 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Góly: 6. Halpern (Boumedienne, Carter), 31. Carter (Eminger, Lang) - 53. Lecavalier (Boyle, Stillman). Vylúčení: 4:2 na 2 min, navyše Pettinger, Peat - Sarich, Dingman na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 14:39. Brankári: Quellet - Chabibulin. Diváci: 13 085.

New Jersey - Ottawa 2:1 (0:0, 1:1, 1:0).

Góly: 40. Eliáš (Gomez, Martin), 54. Friesen (Langenbrunner, Brylin) - 35. Bonk (Redden, Langfeld). Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:24. Brankári: Brodeur - Lalime. Diváci: 12 304.

Pittsburgh - Montreal 3:4 (2:2, 1:2, 0:0)

Góly: 10. Meloche (Holzinger, Berehowsky), 14. Koľcov (Morozov, Kraft), 23. Fata (SUROVÝ, Morozov) - 1. Begin (J. Ward, Souray), 3. Ribeiro (Dagenais, ZEDNÍK), 29. Koivu (ZEDNÍK, A. Markov), 36. Sundström (J. Ward, Brisebois). Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše Buchberger, Focht - Langdon na 5 min, Souray 5 min + DKZ, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:30. Brankári: Caron - Garon. Diváci: 10 041.

Toronto - Chicago 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)

Góly: 40. Renberg (Roberts, Sundin) - 20. Dempsey (McLean, Bell), 28. Sullivan (Henry, Bell), 31. Bell (Sullivan, Henry), 37. Berard (Žamnov, Sullivan). Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 44:15. Brankári: Kidd - Anderson. Diváci: 19 452.

Nashville - Detroit 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)

Góly: 37. W. Smith (Walker, Timonen) - 22. Hull (Whitney, Schneider), 23. Shanahan (Zetterberg, Holmström), 27. Maltby (Draper), 60. Daciuk (Fischer). Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 24:26. Brankári: Vokoun (od 27. Mason) - Legace. Diváci: 15 134.

Calgary - Los Angeles 4:4 po predĺžení (2:2, 2:2, 0:0 - 0:0)

Góly: 5. Iginla (Saprykin), 8. Iginla (Lydman, McLennan), 22. McAmmond (Donovan, Gelinas), 25. iginla (Conroy, Leopold) - 13. Belanger (Frolov, Corvo), 17. Pirnes, 28. Frolov (STÜMPEL, Modrý), 38. L. Robitaille (Armstrong, Modrý). Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše J. Green, Donovan, Oliwa - Chartrand, Avery, Norton na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:29. Brankári: McLennan - Čechmánek (od 22. Huet). Diváci: 14 169.

Colorado - Carolina 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Góly: 13. Hejduk (R. Blake, Sakic), 26. Konowalchuk (Sakic, Škoula), 30. Moore (Selänne, Morris) - 47. Brendl (Hedican, Hill). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:37. Brankári: Aebischer - Weekes (od 30. Storr). Diváci: 18 007.

San Jose - Florida 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 13. Ekman (Parker, W. Primeau), 31. McCauley (Ekman, Stuart), 53. Sturm (Marleau, Rathje). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 28:26. Brankári: Nabokov - Luongo. Diváci: 14 438.