Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Washington rozdrvil finalistu Stanleyho pohára 6:1

NEW YORK 7. októbra (SITA) - Kanadsko-americká hokejová NHL pokračovala v sobotu dvanástimi zápasmi, v ktorých sa predstavilo až 15 Slovákov. Pod úžasnu výhru Washingtonu nad minuloročným finalistom New Jersey Devils v pomere 6:1 sa podpísal i slovenský k

anonier Peter Bondra, keď strelil posledný gól. Jeden presný zásah si pripísal i Pavol Demitra, avšak bluesmeni iba remizovali s Atlantou 2:2. V drese Trashers sa predstavil iba Vladimír Országh. Marián Cisár po zranení bedrového kĺbu pri otvorení novej sezóny v domácej hale Gaylord Entertainment Center ešte chýbal. Tretí gól z hokejky slovenského hráča padol v súboji Buffala s Ottawou, keď v 38. minúte Marián Hossa vyrovnal na 2:2. Napokon však senátori prehrali. Jednu asistenciu zaznamenal i Miroslav Šatan. Zdeno Chára si pripísal jeden mínusový bod a odsedel si jeden menší trest zadržanie. Ďalší slovenský senátor Ivan Čiernik sa do štatistík nezapísal. Ďalšie trio Slovákov nedokázalo zabrániť vysokej prehre Phoenixu (2:6) na ľade olejárov z Edmontonu. Na začiatku zápasu sa uskutočnila slávnostná ceremónia, na ktorej zaradili Fína Jariho Kurriho do klubovej siene slávy a jeho dres s číslom 17 bude visieť pod strechou Skyreach Center. Pod oba góly hostí sa podpísal i Slováci, keď Michal Handzuš asistoval pri góle Clauda Lemieuxa a Ladislav Nagy nahrával Kolanosovi. Handzuš si navyše v prvej tretine odsedel tri dvojminútové tresty. Pri jeho treťom pobyte na trestnej lavici využili domáci početnú prevahu. Úspešným strelcom bol Ryan Smyth. Radoslav Suchý vyslal na domáceho brankára Tommyho sala iba dve strely. Za Minnesotu ešte stále nenastúpil Marián Gáborík. Jeho spoluhráč Ľubomír Sekeráš raz vystrelil na bránku domácich a dve minúty pykal za hákovanie. NY Islanders si v sobotňajšom stretnutí s Floridou Panters pripísali už 999. triumf v 30-ročnej histórii klubu v NHL. Do listiny strelcov sa zapísali i najväčšie posily, ktoré získali ostrovania na jar - Alexej Jašin a Michael Peca. Slovenský obranca Floridy Róbert Švehla si odsedel dva menšie tresty a pripísal si aj tri mínusové body, keď bol na ľade pri všetkých góloch hostí. Pri sobotňajšej remíze Montrealu s Torontom bol i Richard Zedník, no do štatistík si pripísal iba jeden neúspešný strelecký pokus. Calgary Flames zvíťazilo i v druhom zápase sezóny. Slovák Ronald Petrovický si odsedel na trestnej lavici dve minúty za nedovolené bránenie.

SAN JOSE - MINNESOTA 0:0 po predĺ. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)

Hneď v prvom zápase sezóny sa podarilo Minnesote získať bod za remízu, a to dokonca na ľade žralokov zo San Jose. Hostia počas celého zápasu tuho bránili a na Jevgenija Nabokova v bránke Sharks vyslali iba 19 striel. Jeho náprotivok Dwayne Roloston zneškodnil až 36 striel. Za hostí zo Slovákov nastúpil iba Ľubomír Sekeráš, ktorý si do štatistík pripísal jednu strelu a dvojminútový trest za hákovanie. Najproduktívnejší hráč Wild uplynulej sezóny Marián Gáborík ešte nehral kvôli dlhotrvajúcemu zraneniu brušného svalstva, avšak podľa trénera Lemaira by mohol nastúpiť už v nedeľňajšom stretnutí proti Los Angeles.

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:19. Brankári: Nabokov - Roloson. Rozhodovali: McCreary, Sutherland - 16 774 divákov

BOSTON - ATLANTA 4:3 po predĺžení (1:1, 1:2, 1:0 - 1:0)

Boston konečne zdolal Atlantu. Medvede v uplynulej sezóne nad Trashers nezvíťazili. V sobotu sa radovali najmä zásluhou Billa Guerina, ktorý v predĺžení rozhodol o tom, že dva body zostanú ´doma´. Rus Iľja Kovalčuk dokázal, že jednotkou letného draftu nebol náhodou. Osemnásťročný útočník hostí skóroval hneď v druhom zápase v NHL. Center Atlanty Tony Hrkac nastúpil na svoje 600. stretnutie v NHL. Za Atlantu nenastúpil Ľuboš Bartečko, ktorý mal slabý otras mozgu.

Góly: 6. Pellerin (Rolston, McLaren), 23. Zamuner (O´Donnell, Lapointe), 43. Rolston (Pellerin, Axelsson), 63. Guerin (J. Thornton) - 17. Kovalčuk (Piroš, Kaberle), 28. Donovan (Karlsson), 39. Donovan (Domenichelli, Corkum). Vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 42:20. Brankári: Dafoe - Hnilička. Rozhodovali: Koharski, Zelkin - 11 563 divákov.

BUFFALO - OTTAWA 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)

Pod prvé víťazstvo šablí v sezóne sa podpísal nový kapitán Stu Barnes, keď iba 57 sekúnd pred koncom stretnutia s Ottawou vsietil víťazný gól. Svoj podiel na triumfe Buffala mal i Miroslav Šatan. Rodák z Topoľčian našiel v 41. minúte presnou prihrávkou posilu z NY Islanders Tima Connollyho, ktorý prišiel do Buffala výmenou za Michaela Pecu. Do listiny strelcov sa zapísal i Marián Hossa, keď v 38. minúte prekonal Martina Birona. Napriek tomu si spolu so Zdenom Chárom pripísali jeden mínusový bod. Ďalší slovenský senátor Ivan Čiernik sa do štatistík nezapísal.

Góly: 11. Afinogenov (Žitnik), 41. Connolly (ŠATAN), 60. Barnes (Brown, Varaďa) - 29. White (Havlát, Alfredsson), 38. HOSSA (Leschyshyn, Persson). Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše Hnidy (OTT) a Gratton (BUF) 5 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:32. Brankári: Biron - Lalime. Rozhodovali: Jackson, Rooney - 16 590 divákov.

MONTREAL - TORONTO 2:2 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Už po 93-krát otvárali v Montreali novú sezónu NHL. Pred úvodným buly sa na ľade objavil aj Fín Saku Koivu, ktorý bojuje s rakovinou lymfatických uzlín, a diváci mu pripravili päťminútové ´standing ovation´. "Je to neuveriteľné," pochvaľoval si Fín atmosféru v hale Molson Center, kde sa zišlo až 21 273 divákov! "Mám pocit, že to bolo príliš dlhé, ale bolo to výborné," povedal Koivu na potlesk, ktorým ho diváci privítali. Montreal napokon remizoval s Torontom 2:2. Slovenský útočník Richard Zedník zaznamenal jeden neúspešný strelecký pokus.

Góly: 8. Ribeiro (Savage), 50. Perreault (Savage, Robidas) - 26. Sundin (Höglund, Renberg), 48. Antropov (Valk, McCauley). Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše Auintal (MON) a Corson (TOR) 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:29. Brankári: Theodore - Joseph. Rozhodovali: Walkom, Watson - 21 273 divákov.

PHLADELPHIA - COLUMBUS 3:3 po predĺžení (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)

Nováčik uplynulej sezóny Columbus Blue Jackets aj v druhom zápase novej sezóny potrápil svojho súpera a na ľade favorizovaných letcov si pripísal už druhú remízu. Za domácich strelil dva góly Kim Johnsson, ktorý prišiel v lete z NY Rangers ako súčasť výmeny za centra Erica Lindrosa. Za hostí sa dvakrát trafil Grant Marshall. Oporou Blue Jackets bol aj gólman Ron Tugnutt, ktorý musel čeliť až 40 strelám, kým na českého brankára Romana Čechmánka vyslali hostia iba 18 striel.

Góly: 17. K. Johnsson (Williams, Weinrich), 44. K. Johnsson (Weinrich, Gagne), 56. Williams (Gagne, Roenick) - 13. Marshall (Kron, Whitney), 38. Wright (Kron), 42. Marshall (Výborný, Whitney). Vylúčení: 1:5 na 2 min, navyše Knutsen (COL) a Recchi (PHI) 5 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:18. Brankári: Čechmánek - Tugnutt. Rozhodovali: Kowal, Leggo - 19 459 divákov.

WASHINGTON - NEW JERSEY 6:1 (1:1, 4:0, 1:0)

Washington Capitals začal víťazné ťazenie. Trpkú príchuť vysokej prehry pocítil na úvod sezóny minuloročný finalista Stanleyho pohára - New Jersey Devils, keď podľahol Washingtonu 1:6. Každý gól do siete hostí si však pripísal iný hráč. Svoj prvý presný zásah po odchode z Pittsburghu zaznamenal Jaromír Jágr. Raz za domácich skóroval i slovenský kanonier Peter Bondra. Po tom čo v druhej tretine padli z 12 striel do bránky diablov 4 góly, vystriedal Martina Brodeura na začiatku záverečnej časti hry mladý Američan Scott Clemmensen. "Je to znamenie toho, čo príde. Môžeme sa tešiť na to, čo prinesú najbližšie sezóny," povedal po stretnutí brankár Capitals Olaf Kölzig, ktorý si pripísal 37 úspešných zásahov. Slovenský útočník Jiří Bicek, ktorý nastúpil v drese New Jersey na svoje šieste stretnutie NHL si pripísal iba mínusový bod a dve strely.

Góly: 17. Halpern (Konowalchuk, Dahlen), 22. Johansson (Konowalchuk, Dahlen), 27. Jágr (Zubrus, Oates), 36. Gončar (Oates, Jágr), 38. Dahlen (Cote, Halpern), BONDRA (Gončar, Oates) - 16. Boumedienne (Stevenson, Madden). Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:38. Brankári: Kölzig - Brodeur (od 41. Clemmensen). Rozhodovali: Ohalloran, Pollock - 18 672 divákov.

PITTSBURGH - ANAHEIM 2:4 (0:3, 1:0, 1:1)

V druhom stretnutí sezóny na domácom ľade sa museli tučniaci zaobísť bez svojho kapitána Maria Lemieuxa, ktorý má problémy s väzivom v bedrovom kĺbe. Oslabenie Pittsburghu tak využili káčery z Anaheimu a uštedrili domácim druhú prehru po sebe. Tri body do kanadského bodovania si pripísali Matt Cullen i Jeff Friesen. Brankár káčerov Steve Shields zneškodnil až 41 striel, z toho 10 ich na bránku hostí vyslal Alexej Kovaľov.

Góly: 33. Kraft (Koroľov, Hedberg), 47. Lacouture (Hrdina, Rozsíval) - 8. Cullen (Friesen, Tverdovskij), 10. Cullen (Friesen), 13. York (Rucchin, Kariya), 55. McInnis (Friesen, Cullen). Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše Sawyer (ANA) a Oliwa (PIT) 5 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1: Strely na bránku: 43:20. Brankári: Hedberg - Shields. Rozhodovali: Angus, Martell - 15 411 divákov.

FLORIDA - NY ISLANDERS 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

NY Islanders si v sobotňajšom stretnutí s Floridou Panters pripísali už 999. triumf v 30-ročnej histórii klubu v NHL.

Do listiny strelcov sa zapísali i najväčšie posily, ktoré získali ostrovania na jar - Alexej Jašin a Michael Peca. Brankárska jednotka Islanders Chris Osgood si poradil so všetkými 31 strelami panterov a zaznamenal už 31. shutout v kariére. Slovenský obranca Róbert Švehla si odsedel dva menšie tresty a pripísal si aj tri mínusové body, keď bol na ľade pri všetkých góloch hostí. Jubilejné 1000. víťazstvo sa pokúsia ostrovania vybojovať v stredu v Pittsburghu.

Góly: 8. Jašin, 56. Parrish (Bates, Peca), 60. Peca. Vylúčení: 6:10 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:23. Brankári: Luongo - Osgood. Rozhodovali: Fraser, Maguire - 19 650 divákov.

NASHVILLE - ST LOUIS 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Nashville Predators si v sobotu vybojovali cennú remízu so St. Louis. Bluesmeni nedokázali s domácimi držať krok a dvakrát museli doťahovať náskok súpera. Najskôr v 11. minúte odpovedal na Delmorov gól Pavol Demitra a v 31. minúte to bol Mike Keane. V tíme domácich nastúpil zo Slovákov iba Vladimír Országh a do štatistík si pripísal okrem menšieho trestu i tri strely. Marián Cisár po zranení bedrového kĺbu pri otvorení novej sezóny v domácej hale Gaylord Entertainment Center ešte chýbal.

Góly: 10. Delmore (Ronning, Legwand), 28. Harnell (Johnson) - 11. DEMITRA (Tkachuk, Rycroft), 31. Keane (Weight, Tkachuk). Vylúčení: 10:10 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:27. Brankári: Vokoun - Brathwaite. Rozhodovali: Auger, Faucette - 17 113 divákov.

CALGARY - CHICAGO 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Calgary Flames zaznamenalo najlepší vstup do sezóny od roku 1993, keď zvíťazilo i v druhom stretnutí. Roman Turek vychytal už druhý zápas v novom klube ´na nulu´, keď zaznamenal 19 úspešných zásahov. Slovák Ronald Petrovický si odsedel na trestnej lavici dve minúty za nedovolené bránenie.

Góly: 21. Conroy (Morris, Clark), 22. Lowry (Iginla, Savard), 42. Savard (Iginla), 60. Berube (Morris, Regehr). Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše Probert (CHI) a Bougher (CAL) 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:23. Brankári: Turek - Thibault. Rozhodovali: Gregson, Joanette - 14 038 divákov.

VANCOUVER - DETROIT 1:4 (0:0, 1:3, 1:1)

Vancouver Canucks má s Detroitom nepriaznivú bilanciu, keď nedokázal červené krídla zdolať od februára 1997. Detroit opäť bez problémov zvíťazil, keď na úvodný gól Eda Jovanovského z 29. minúty odpovedal už o 14 sekúnd Sergej Fiodorov. Do konca druhej tretiny za Detroit skórovali Fischer i Shanahan, ktorý v dvoch zápasoch nastrieľal už štyri góly. Česká hokejová "superstar" Dominik Hašek mala plné ruky práce, keď čelila 30 strelám.

Góly: 29. Jovanovski - 29. Fjodorov (Yzerman), 37. Fischer (Olausson, Maltby), 39. Shanahan (Chelios), 55. Yzerman (Hull, Maltby). Vylúčení: 9:9 na 2 min, navyše Brashear (VAN) 5+DKZ, Shanahan (DET) 5+ 10 min. os. trest, Strudwick (VAN) 5 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 30:19. Brankári: Hašek - Cloutier. Rozhodovali: Meier, Shick - 18 422 divákov.

EDMONTON - PHOENIX 6:2 (0:0, 3:1, 3:1)

Ani trio Slovákov nedokázalo zabrániť vysokej prehre Phoenixu (1:6) na ľade olejárov z Edmontonu. Na začiatku zápasu sa uskutočnila slávnostná ceremónia, na ktorej zaradili Fína Jariho Kurriho do klubovej siene slávy a jeho dres s číslom 17 bude visieť pod strechou Skyreach Center. Slávnostnú náladu napokon zavŕšili hokejisti Edmontonu pekným víťazstvom. Dva góly za domácich vsietil Ryan Smyth. Zo Slovákov sa bodovo presadili Michal Handzuš i Ladislav Nagy, ktorí boli pri oboch góloch hostí. Handzuš si v prvej tretine navyše odsedel tri dvojminútové tresty. Pri jeho treťom pobyte na trestnej lavici využili domáci početnú prevahu. Úspešným strelcom bol Ryan Smyth. Radoslav Suchý vyslal na domáceho brankára Tommyho Sala iba dve strely.

Góly: 21. Cleary (Brewer, Horcoff), 31. Smyth, 40. Smyth (Brewer, Carter), 43. Smith (Marchant, Niinimaa), 59. Carter (Niinimaa), 60. Moreau (Marchant, Smyth) - 35. C. Lemieux (Markov, HANDZUŠ), 54. Kolanos (NAGY, Doan). Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše Briere (PHO) 5+DKZ, May (PHO) a Brown (EDM) 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 41:16. Brankári: Salo - Burke. Rozhodovali: Degrace, Kimmerley - 16 839 divákov.