Lyžovanie: Titul pre Malysza, Formánek pri svojej premiére skvelé 26. miesto

TASR|24. feb 2001 o 01:56

Lahti 23. februára (TASR) - Slovenský reprezentant v skokoch na lyžiach, 6. z tohtoročných majstrovstiev sveta juniorov, Miroslav Formánek dosiahol pri svojej premiére na seniorských MS v klasickom lyžovaní vo fínskom Lahti na mostíku K-90 skvelý úspech.

Iba 16-ročný talent z Dukly Banská Bystrica sa skokom dlhým 78 metrov prebojoval do druhého kola. Tam pridal najlepší zo Slovákov k svojmu výkonu ešte 4 metre a nakoniec obsadil so ziskom 173 bodov výborné 26. miesto. Ďalším slovenským zástupcom sa až tak nedarilo, keď Martin Mesík skončil na 34. a Matej Uram 41. mieste.

Majstrovský titul na strednom mostíku vybojoval poľský "Batman" Adam Malysz, ktorý tak oplatil prehru Nemcovi Martinovi Schmittovi z pretekov na mostíku K-116. Poľský reprezentant strácal po prvom kole, keď skočil 89,5 metra, na vedúceho Schmitta 6 bodov, ale druhým pokusom dlhým 98 metrov získal vytúžené zlato. Majster sveta z veľkého mostíka skočil v druhom kole "iba" 90 metrov, to však na Malysza nestačilo a Schmitt sa musel uspokojiť s druhou priečkou so stratou 13 bodov na víťazného Poliaka. Bronzovú medailu získal dvoma identickými pokusmi dlhými 88,5 metra rakúsky reprezentant Martin Höllwarth. Najlepší z domácich reprezentantov Janne Ahonen, ktorý sa považoval za ašpiranta na jeden z cenných kovov, sa umiestnil až na šiestom mieste.

Skoky K-90 MS v klasickom lyžovaní - výsledky: 1. Adam Malysz (Poľ.) 246 b. (89,5 + 98 m), 2. Martin Schmitt (Nem.) 233 (91,5 + 90), 3. Martin Höllwarth (Rak.) 223 (88,5 + 88,5), 4. Stefan Horngacher (Rak.) 219 (86,5 + 89), 5. Masahiko Harada (Jap.) 217,5 (81 + 94), 6. Andreas Goldberger (Rak.) 216,5 (80,5 + 93,5), 6. Janne Ahonen (Fín.) 216,5 (86 + 87,5), 8. Noriaki Kasai (Jap.) 215,5 (80,5 + 92,5), 9. Matti Hautamäki (Fín.) 214 (82 + 92), 10. Ville Kantee (Fín.) 212,5 (85,5 + 87,5), .... 26. Miroslav FORMÁNEK 173 (78 + 82), Martin MESÍK 80 (76,5), 41. Matej URAM (všetci SR) 73,5 (76,5).

Domov»Zimné športy»Lyžovanie: Titul pre Malysza, Formánek pri svojej premiére skvelé 26. miesto