NHL: Országh jediným strelcom zápasu, Demitra i Pálffy tiež úspešní

TASR|12. okt 2001 o 11:12

New York 12. októbra (TASR) - Zámorská NHL pokračovala ôsmimi stretnutiami, v ktorých sa predstavilo osem Slovákov. V dobrej forme pokračuje Pavol Demitra, ...

New York 12. októbra (TASR) - Zámorská NHL pokračovala ôsmimi stretnutiami, v ktorých sa predstavilo osem Slovákov. V dobrej forme pokračuje Pavol Demitra, ale ani jeho tretí gól v sezóne na body nestačil, pretože bluesmani prehrali s Los Angeles 5:6. V drese kráľov strelil druhý gól sezóny Žigmund Pálffy. Jediný a teda víťazný gól proti Calgary strelil navrátilec Vladimír Országh za Nashville.

V zápase St. Louis - Los Angeles prehrávali králi 1:3 aj 2:4, no podarilo sa im aj vďaka Žigmundovi Pálffymu priviesť prvý zápas v tejto sezóne do víťazného konca. Slovenský kanonier využil v druhej časti presilovú hru piatich proti trom pri vylúčení kľúčového obrancu Blues Prongera a útočníka Keana a strelil svoj druhý gól sezóny. Spoločne s Jozefom Stümpelom, ktorý nevystrelil ani raz, si však pripísali po mínusovom bode. Za domácich zvýšil na 2:0 po samostatnom sóle až z vlastnej tretiny Pavol Demitra svojím tretím gólom v sezóne, no jedine prvé dejstvo vyšla Blues podľa ich predstáv, keď v záverečnej inkasovali 4 góly. Demitra sa zmocnil puku pred vlastnou modrou, keď zachytil Karalahtiho ľahkú strelu. Obranca Ľubomír Višňovský do zápasu zo striedačky nezasiahol. "Neteší ma, že som dostal päť gólov, no cesta k prvému víťazstvu bola veľkolepá," povedal brankár Kings Potvin.

Slovenský útočník Vladimír Országh rozhodol jediným gólom stretnutia o víťazstve Nashvillu nad dobre rozbehnutými Flames, ktorí podľahli v tejto sezóne po prvý raz v riadnom hracom čase. Országhov prvý gól v sezóne padol pri presilovej hre, keď pred bránou Calgary vychýlil smer Eratovej strely a poslal puk medzi betóny Vernona. "Vladimír mal niekoľko dobrých šancí. Gól si zaslúžil," povedal tréner Nashvillu Barry Trotz. "Udialo sa to tak rýchlo. Pri presilovke sme sa snažili hrať európsky hokej," povedal strieľajúci Erat. Za hostí sa predstavil tromi strelami útočník Ronald Petrovický a v závere si odsedel 2 minúty za krosček. Na striedačke Predators ostal sedieť Marián Cisár. Deviaty zápas s čistým kontom v kariére vychytal Mike Dunham.

Traja Slováci nastúpili v drese Phoenixu, no proti domácim jastrabom sa nepresadili, hoci vyslali na Thibaulta dovedna osem streleckých pokusov. Najaktívnejší bol útočník Ladislav Nagy, ktorý šťastie pokúšal päťkrát. Center Michal Handzuš bol okrem jednej strely pri všetkých góloch domácich, takže si pripísal 3 mínusové body. Obranca Radoslav Suchý ohrozil súperovu bránku dvakrát. Víťazný gól strelil Tony Amonte, ktorý zároveň vylepšil rekord spomedzi všetkých aktívne pôsobiacich hráčov a nastúpil na 332 zápas v sérii.

Slovenský obranca Jaroslav Obšut nedostal v drese obhajcu prvenstva Colorada Avalanche príležitosť. Lavíny sa síce v polovici záverečnej tretiny ujali Hejdukom vedenia, no najskôr Hecht a o minútu Smyth definitívne rozhodli o plnom bodovom zisku Oilers.

ST. LOUIS - LOS ANGELES 5:6 (3:1, 1:1, 1:4)

Králi prehrávali 1:3 aj 2:4, no podarilo sa im aj vďaka Žigmundovi Pálffymu priviesť prvý zápas v tejto sezóne do víťazného konca. Slovenský kanonier využil v druhej časti presilovú hru piatich proti trom pri vylúčení kľúčového obrancu Blues Prongera a útočníka Keana a strelil svoj druhý gól sezóny. Spoločne s Jozefom Stümpelom, ktorý nevystrelil ani raz, si však pripísali po mínusovom bode. Za domácich zvýšil na 2:0 po samostatnom sóle až z vlastnej tretiny Pavol Demitra svojím tretím gólom v sezóne, no jedine prvé dejstvo vyšla Blues podľa ich predstáv, keď v záverečnej inkasovali 4 góly. Demitra sa zmocnil puku pred vlastnou modrou, keď zachytil Karalahtiho ľahkú strelu. Obranca Ľubomír Višňovský do zápasu zo striedačky nezasiahol. "Neteší ma, že som dostal päť gólov, no cesta k prvému víťazstvu bola veľkolepá," povedal brankár Kings Potvin.

Góly: 1. Tkachuk (Young, Weight), 6. DEMITRA, 17. Young (Weight, Pilon), 33. Young (Tkachuk, Hill), 50. Chavanov (Corso) - 7. Heinze (Norström), 25. PÁLFFY (Smolinski, Schneider), 45. Deadmarsh (Buchberger, Laperriere), 48. Buchberger (Laperriere), 52. Murray (Heinze, Schneider), 60. Heinze (Smolinski). Vylúčení: 4:5 na 2 min, Pilon (STL), Buchberger (LA) na 5 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:26. Brankári: Johnson - Potvin. Rozhodcovia: Kimmerly, Koharski - 19.565 divákov.

NEW JERSEY - NY ISLANDERS 4:6 (2:1, 0:2, 2:3)

Ostrovania pokračovali vo výbornom výkone a prevalcovali ďalšieho súpera, navyše finalistu Stanley Cupu na jeho ľade. Stali sa iba druhým tímom v histórii, ktorý odštartoval sezónu štyrmi víťazstvami na súperových klziskách. Veľkou mierou sa o ich triumf postaral útočník Mark Parrish, ktorý strelil už osem gólov v sezóne a zaznamenal hetrik. Všetky góly Devils obstaral prvý útok - Sýkora, Arnott, Eliáš, na ktorých sa iba zo striedačky pozeral slovenský útočník Jiří Bicek. Kapitán hostí Michael Peca nenastúpil pre otras mozgu.

Góly: 7. Arnott (Rafalski), 14. Sýkora (Arnott, Eliáš), 45. Arnott (Eliáš, Brodeur), 57. Sýkora (Eliáš, Arnott) - 4. Aucoin, 25. Jašin (Hamrlík, Czerkawski), 28. Parrish (Kvaša, Hamrlík), 50. Bates (Isbister), 54. Parrish (Bates, Isbister), 60. Parrish (Jönsson). Vylúčení: 9:5 na 2 min, Daneyko (NJ), Scatchard (ISL) na 5 min, Czerkawski (ISL) na 10 min, presilovky: 0:4, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:33. Brankári: Brodeur - Snow. Rozhodcovia: Walsh, Watson - 17.123 divákov.

SAN JOSE - TAMPA BAY 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)

Rozuzlenie vyrovnaného stretnutia prišlo až pri záverečnej power play hostí, čo využil domáci center Damphousse, keď poslal puk do odkrytej bránky Lightnings. Hostia síce následne znížili na rozdiel gólu, no brankár Nabokov Sharks v závere podržal.

Góly: 8. Damphousse (Selänne, Jillson), 38. Nolan (Suter, Jillson), 42. Selänne (Ragnarssson, Marleau), 59. Damphousse (Nolan) - 22. Richards (Modin, Sarich), 29. St. Louis (Andreychuk, Lecavalier), 59. Modin (Prospal, St. Louis). Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 38:27. Brankári: Nabokov - Chabibulin. Rozhodcovia: McCreary, Zelkin - 16.591 divákov.

DALLAS - VANCOUVER 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)

Canucks po troch prehrách v úvode ročníka konečne zabrali a odniesli si to dallaské hviezdy. Zlom nastal v záverečnej tretine, keď domáci pri snahe ujať sa vedenia inkasovali dva góly v rozpätí 30 sekúnd. Tri asistencie zaznamenal švédsky obranca Mattias Öhlund.

Góly: 48. Nieuwendyk - 2. Klatt (Cassels, Öhlund), 53. Klatt (Cassels, Öhlund), 53. Cooke (Öhlund, Morrison), 60. Näslund (Bertuzzi, H. Sedin). Vylúčení: 7:10 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:19. Brankári: Turco - Cloutier. Rozhodcovia: Faucette, Heyer - 18.532 divákov.

EDMONTON - COLORADO 5:3 (1:0, 1:1, 3:2)

Slovenský obranca Jaroslav Obšut nedostal v drese obhajcu prvenstva Colorada Avalanche príležitosť. Lavíny sa síce v polovici záverečnej tretiny ujali Hejdukom vedenia, no najskôr Nemec Hecht a o minútu Kanaďana Smyth definitívne rozhodli o plnom bodovom zisku Oilers.

Góly: 15. Ferguson (Horcof, Hecht), 13. Carter (Niinimää, Comrie), 52. Hecht (Horcof, Staios), 53. Smyth (Comrie, Brewer), 57. Green (Murray, Smyth) - 24. Nieminen (Tanguay, Blake), 44. Sakic (Hejduk, Blake), 51. Hejduk (Trepanier, Sakic). Vylúčení: 9:8 na 2 min, Staios (EDM), Hinote (COL) na 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:34. Brankári: Salo - Roy. Rozhodcovia: Gregson, Sutherland - 15.843 divákov.

CHICAGO - PHOENIX 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Góly: 30. Amonte (Karpovcev, Klemm), 60. Sullivan (Žamnov), 60. Karpovcev (Sullivan). Vylúčení: 3:1 na 2 min, Downey, Probert (CHI), May, Simpson (PHO) na 5 min, Downey (CHI) na 5+10+DKZ, Markov (PHO) na 5+DKZ, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 17:33. Brankári: Thibault - Esche. Rozhodcovia: Larue, Marouelli - 16.892 divákov.

NASHVILLE - CALGARY 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Slovenský útočník Vladimír Országh rozhodol jediným gólom stretnutia o víťazstve nad dobre rozbehnutými Flames, ktorí podľahli v tejto sezóne po prvý raz v riadnom hracom čase. Országhov prvý gól v sezóne padol pri presilovej hre, keď pred bránou Calgary vychýlil smer Eratovej strely a poslal puk medzi betóny Vernona, ktorý prvýkrát nahradil v bránke Čecha Tureka. "Vladimír mal niekoľko dobrých šancí. Gól si zaslúžil," povedal tréner Nashvillu Barry Trotz. "Udialo sa to tak rýchlo. Pri presilovke sme sa snažili hrať európsky hokej," povedal strieľajúci Erat. Za hostí sa predstavil troma strelami útočník Ronald Petrovický a v závere si odsedel 2 minúty za krosček. Na striedačke Predators ostal sedieť Marián Cisár. Deviaty zápas s čistým kontom v kariére vychytal Mike Dunham.

Góly: 10. ORSZÁGH (Erat, Archipov). Vylúčení: 5:6 na 2 min, Grimson (NAS), Berube (CGY) na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 19:26. Brankári: Dunham - Vernon. Rozhodcovia: Kowal, OďHalloran - 12.333 divákov.

CAROLINA - TORONTO 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Neúspešný návrat do NHL absolvoval po vyše roku 17-ročný veterán ligy, brankár Tom Barraso. V bránke Caroliny nahradil Lotyša Irbeho a 5 minút pred koncom nezabránil víťaznému gólu Švéda Höglunda.

Góly: 14. Battaglia (Vašíček), 35. Kapanen (Francis, Wesley) - 10. Corson (Tucker, Berg), 36. Sundin (Renberg), 55. Höglund (Sundin, Cross). Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:30. Brankári: Barraso - Joseph. Rozhodcovia: Angus, Leggo - 14.106 divákov.

Domov»Hokej»NHL»NHL: Országh jediným strelcom zápasu, Demitra i Pálffy tiež úspešní