Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Bodoval jedine Pálffy, Handzuš odohral 200. zápas v NHL

NEW YORK 19. októbra (SITA) - Kanadsko-americká NHL pokračovala vo štvrtok v noci deviatimi stretnutiami. Predstavilo sa v nich 13 Slovákov, no okrem Žigmunda Pálffyho z Los Angeles, ktorý si pripísal bod za asistenciu, sa žiaden slovenský hokejista bodov

o presadiť nedokázal. Na svoj jubilejný 200. zápas v NHL nastúpil na ľade Dallasu Michal Handzuš z Phoenixu, ale spolu s Ladislavom Nagyom a Radoslavom Suchým odchádzal po prehre 1:3 z ľadu smutný. Zo "slovenských kojotov" bol najaktívnejší Nagy, ktorý si pripísal tri strely a bol na ľade aj pri jednom góle domácich. Handzuš sa prezentoval jednou strelou a Suchý si vyslúžil dvojminútový trest za krošček. Hokejisti Ottawy nedokázali vyhrať už tretí zápas v rade. Slováci v drese Ottawy ani ich spoluhráči sa bodovo nepresadili. Marián Hossa dvakrát vystrelil a odsedel si na trestnej lavici 2 min za podrazenie. Zdeno Chára okrem dvoch striel vyprovokoval bitku, po ktorej dostal 5-minútový trest. Následne si ešte odpykal 10-minútový osobný trest. Ivan Čiernik si na svoje konto pripísal jednu strelu a mínusový bod. Nashville s Vladimírom Országhom a Mariánom Cisárom v zostave neuspelo na domácom ľade s Chicagom (3:5). Országh na bránku Chicaga počas svojho pobytu na ľade (14:45 min) ani nevystrelil a v druhej tretine si odsedel len dve minúty za podrazenie. Cisár sa počas necelých trinástich minút strávených na ľade prezentoval dvoma neúspešnými strelami. Dobrú formu v úvode sezóny potvrdilo Calgary aj s Ronaldom Petrovickým doma proti Floride (3:1). Slovenský útočník strávil na ľade 11:39 min, ale do štatistík sa nezapísal. Dvakrát viac času bol na ľade hosťujúci Róbert Švehla. Obranca Floridy sa prezentoval jednou strelou a pripísal si aj jeden mínusový bod. Traja slovenskí hokejisti sa predstavili aj v Los Angeles, kde králi hostili Anaheim. Z víťazstva 4:1 sa tešili domáci Žigmund Pálffy, Jozef Stümpel a Ľubomír Višňovský. Pálffy sa okrem asistencie do štatistík zápasu zapísal tromi strelami a zaznamenal aj mínusový bod. Jeho spoluhráč z útoku Jozef Stümpel strávil na ľade 18:44 min a podobne ako Pálffy aj on mal mínusový bod. Dva plusové body si pripísal obranca Ľubomír Višňovský, ktorý odohral 15:30 min. Vynikajúci štart do sezóny majú ostrovania z New Yorku. Islanders si poradili s Carolinou 2:1 po predĺžení, v siedmich stretnutiach zaznamenali už 13 bodov a vedú NHL. O víťazstvo diablov z New Jersey nad San Jose 6:1 sa pričinila trojica Patrik Eliáš, Jason Arnott a Petr Sýkora, ktorá v tomto zápase zaznamenala dokopy päť gólov a sedem asistencií. New Jersey víťazstvom prerušili štvorzápasovú sériu žralokov bez prehry a zažehnali svoj najhorší štart do sezóny od roku 1978, keď klub ešte pôsobil v Colorade. Slovák Jiří Bicek bol síce pripravený nastúpiť, ale napokon sa na ľad nedostal. Philadelphia mala veľmi blízko k prvému víťazstvu v detroitskej Joe Louis Arene od 4. novembra 1988. Po prehre 2:3 však Flyers ťahajú sériu 13 prehier na tomto štadióne. Vďaka prepracovanej taktike slávil Edmonton úspech na horúcom ľade Colorada (4:1). Obranca Jaroslav Obšut príležitosť v drese aktuálneho víťaza Stanleyho pohára nedostal. V kanadskom derby medzi Vancouverom a Torontom rozhodla efektivita streľby. Javorové listy z osemnástich streleckých pokusov zaznamenali šesť gólov a tešili sa z tesného víťazstva 6:5. Domácim nepomohol ani hetrik Markusa Näslunda.

OTTAWA - PITTSBURGH 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Po dvoch dňoch sa opäť stretli tímy Ottawy a Pittsburghu, tentokrát na ľade Senators. Aj druhýkrát sa z víťazstva tešili tučniaci, ktorí sa po najhoršom vstupe do sezóny od roku 1983 začínajú pomaly prebúdzať. Ich brankár Johan Hedberg chytil 29 striel domácich, čím zaznamenal svoj prvý shoutout v základnej časti NHL. Ottawa nevyhrala už tri zápasy, v ktorých trpela najmä slabou ofenzívnou hrou, keď v nich dokázala streliť len štyri góly. Slováci sa v drese Ottawy bodovo nepresadili. Marián Hossa dvakrát vystrelil a odsedel si na trestnej lavici 2 min za podrazenie. Zdeno Chára okrem dvoch striel vyprovokoval bitku, po ktorej dostal 5-minútový trest. Následne si ešte odpykal 10-minútový osobný trest. Ivan Čiernik si na svoje konto pripísal jednu strelu a mínusový bod.

Góly: 7. Straka (Lang), 44. Richer (Hrdina, Beech), 60. Lang. Vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše Fisher (OTT), Kasparaitis, Melichar (obaja PIT) na 5 min a Chára (OTT) 5+10, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:32. Brankári: Hurme - Hedberg. Rozhodovali: Maguire, McCreary - 15 521 divákov.

NY ISLANDERS - CAROLINA 2:1 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

New York Islanders má najlepšiu bilanciu z prvých siedmich stretnutí sezóny v klubovej histórii. Ostrovania nazbierali zatiaľ 13 bodov za 6 víťazstiev a jednu prehru v predĺžení v prvom domácom zápase sezóny s Detroitom. Svojim deviatym gólom v sezóne otvoril skóre Mark Parrish. Víťazstvo ostrovanov zariadil v predĺženísvojim vôbec prvým gólom v NHL český obranca Radek Martinek.

Góly: 14. Parrish (Bates, Peca), 64. Martinek (Bates, Peca) - 42. Vašíček (Tanabe, Malik). Vylúčení: 2:7 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:20. Brankári: Osgood - Barrasso. Rozhodovali: Angus, Van Massenhoven - 9 647 divákov.

NEW JERSEY - SAN JOSE 6:1 (1:1, 4:0, 1:0)

Najviac sa o víťazstvo diablov pričinila trojica Patrik Eliáš, Jason Arnott a Petr Sýkora, ktorá v tomto zápase zaznamenala dokopy päť gólov a sedem asistencií. Patrik Eliáš dosiahol štvrtý hetrik kariéry a s dvoma asistenciami si utvoril rekord v počte bodov v jednom zápase. New Jersey víťazstvom prerušili štvorzápasovú sériu žralokov bez prehry a zažehnali svoj najhorší štart do sezóny od roku 1978, keď klub ešte pôsobil v Colorade. V 28. min vystriedal v bránke hostí Miikka Kiprusoff Jevgenija Nabokova, ktorý dovtedy inkasoval štyri góly z 20 striel. Držiteľ Calder Trophy tak nedokončil stretnutie prvýkrát od 29. marca 2000. Slovák Jiří Bicek bol síce pripravený nastúpiť, ale napokon sa na ľad nedostal.

Góly: 6. Eliáš (Sýkora, Arnott), 21. Dagenais (Rafalski, Eliáš), 26. Eliáš (Rafalski), 28. Arnott (Brylin), 32. Eliáš (Sýkora, Arnott), 45. Arnott (Sýkora, Eliáš) - 1. Selänne (Ricci, Marchment). Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše Commodore (NJD) a Thornton (SAN) na 5 min za bitku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:25. Brankári: Brodeur - Nabokov (od 28. min Kiprusoff). Rozhodovali: Gregson, Jackson - 14 028 divákov.

DETROIT - PHILADELPHIA 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)

Philadelphia mala veľmi blízko k víťazstvu v detroitskej Joe Louis Arene prvýkrát od 4. novembra 1988. Ťahá v nej sériu 13 prehier. Detroit strhol víťazstvo na svoju stranu dvoma gólmi v poslednej minúte stretnutia. Bod za asistenciu si pripísal domáci Brendan Shanahan, ktorý vedie kanadské bodovanie ligy s 8 gólmi a 4 asistenciami. V drese Philadelphie sa do streleckej listiny po skoro šiestich rokoch (od 19. októbra 1995) opäť zapísal Marty Murray. Letci zvíťazili len raz v posledných šiestich stretnutiach.

Góly: 26. Robitaille (Hull), 60. Fiodorov (Shanahan, Draper), 60. Hull (Yzerman) - 3. Roenick (McGillis, Williams), 35. Murray (Roenick, Johnsson). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:21. Brankári: Hašek - Boucher. Rozhodovali: Fraser, Lee - 20 058 divákov.

NASHVILLE - CHICAGO 3:5 (2:3, 1:0, 0:2)

Hostia rozhodli o svojom víťazstve až dvoma gólmi v závere. Najprv v 59. min poslal Daze svojim piatym gólom v sezóne a štvrtým v posledných troch zápasov Chicago do vedenia 4:3 a potom Thomas do prázdnej bránky definitívne spečatil plný bodový zisk jastrabov, ktorí boli počas celého stretnutia aktívnejší. Na domáceho gólmana Masona vyslali až 40 striel, kým Nashville vystrelil len 23-krát. Slovenskí hokejisti Vladimír Országh a Marián Cisár sa bodovo nepresadili. Országh na bránku Chicaga počas svojho pobytu na ľade (14:45 min) ani nevystrelil a v druhej tretine si odsedel dve minúty na trestnej lavici za podrazenie. Cisár sa počas necelých trinástich minút na ľade prezentoval dvoma neúspešnými strelami. Zaujímavosťou je, že Nashville na domácom ľade prežilo posledných devätnásť hier v oslabení.

Góly: 9. Fitzgerald (Grimson, Legwand), 13. Legwand (Fitzgerald, Delmore), 22. Jačmenev (G. Johnson, Hartnell) - 11. Thomas (Sullivan, Nyländer), 15. Calder (Klemm, Amonte), 16. Korolev (Sullivan, Mironov), 59. Daze (Bell, Karpovcev), 60. Thomas (Korolev, Sullivan). Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:40. Brankári: Dunham - Thibault. Rozhodovali: Hasenfratz, Sutherland - 13 721 divákov.

CALGARY - FLORIDA 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)

Calgary potvrdilo dobrú formu v úvode sezóny. O svojom víťazstve rozhodli tromi gólmi v prvej tretine. Plameňom vychádzali najmä hry v početnej výhode, keď využili dve presilovky. V ďalších minútach už domáci hru iba kontrolovali a útočníkom Floridy toho veľa nedovolili. Najväčšiu zásluhu na víťazstve má Jarome Iginla, autor dvoch gólov. Ronald Petrovický z Calgary strávil na ľade 11:39 min, ale do štatistík sa nezapísal. Dvakrát viac času bol na ľade hosťujúci Róbert Švehla. Obranca Floridy sa prezentoval jednou strelou a pripísal si aj jeden mínusový bod.

Góly: 8. Iginla (Morris, Kravčuk), 10. Iginla (Conroy, McAmmond), 20. Hentunen (Regehr, Lydman) - 53. Novoselcev (Boyle). Vylúčení: 2:6 na 2 min, navyše: Berube, Boughner - Worrlell, Tetarenko všetci na 5 min za bitku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:20. Brankári: Turek - Kidd. Rozhodovali: Peel, S. Walkom - 15 093 divákov.

DALLAS - PHOENIX 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Slovenský hokejista Michal Handzuš odohral v Dallase svoj jubilejný 200. zápas v NHL, ale spolu s Ladislavom Nagyom a Radoslavom Suchým odchádzal z ľadu smutný. Vo vyrovnanom stretnutí rozhodla lepšia strelecká efektivita domácich. Hviezdou zápasu bol Pierre Turgeon, autor dvoch gólov. Pre Dallas je to prvé víťazstvo po deviatich dňoch. Fínsky obranca Phoenixu Teppo Numminen sa stal klubovým rekordérom v počte odohraných stretnutí. Duelom na ľade Dallasu, ktorý bol jeho 951. vystúpením v drese Coyotes a jeho predchodcu Winnipegu Jets, prekonal rekord Švéda Thomasa Steena. Zo Slovákov bol najaktívnejší Nagy, ktorý si pripísal tri strely a bol na ľade aj pri jednom góle domácich. Handzuš sa prezentoval jednou strelou a Suchý dvojminútovým trestom za krosček.

Góly: 28. Turgeon (Zubov, Audette), 29. Turgeon (Nieuwendyk), 60. Van Allen (Hatcher) - 23. Mara (M. Johnson). Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: Morrow - Doan na 5 min za bitku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 19:21. Rozhodovali: Larue, Shick - 18 532 divákov.

COLORADO - EDMONTON 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)

Edmonton slávil úspech vďaka prepracovanej taktike. Po prehratej prvej tretine olejári pridali na dôraze a v druhej dvadsaťminútovke troma gólmi otočili vývoj stretnutia. Domácich poslal definitívne do kolien v 52. min Brown. V predchádzajúcich troch zápasoch sa Edmontonu nepodarilo streliť gól v presilovej hre. Tentoraz však Oilers počas prvých desiatich minút druhej tretiny využili dve početné výhody. Obranca Jaroslav Obšut príležitosť v drese aktuálneho víťaza Stanleyho pohára nedostal.

Góly: 11. R. Blake (Drury, Trepanier) - 22. Comrie (R. Smyth, Carter), 30. Carter (Brewer, Niinimää), 39. Carter (R. Smyth), 52. Brown (Ferguson, Laraque). Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:30. Brankári: T. Salo - Roy. Rozhodovali: Warren, Watson - 18 007 divákov.

VANCOUVER - TORONTO 5:6 (1:3, 2:2, 2:1)

V kanadskom derby rozhodla efektivita streľby. Vancouver premenil tridsať streleckých pokusov na päť gólov, ale nevyhral. Toronto totiž domácim predviedlo ako sa príležitosti majú využívať. Z osemnástich streleckých pokusov zaznamenali javorové listy šesť gólov. Hviezdou zápasu bol Markus Näslund, ktorý strelil tri góly. Pre Švéda je to piaty hetrik v kariére a tretí počas pôsobenia vo Vancouvri.

Góly: 12. Näslund (Cassels, Klatt), 25. Klatt (Cassels, D. Sedin), 35. Ohlund (Näslund, Morrison), 26. Näslund (z tr. strieľania), 50. Näslund (Cassels, S. Kariya) - 5. Corson (Tucker, Juškevič), 12. Hoglund (Sundin, Renberg), 16. Corson (Green, Tucker), 26. McCauley (Valk, Belak), 29. Berg (Corson, Green), 42. Roberts (Reichel, Mogiľnyj). Vylúčení: 3:4, navyše: Brashear na 5 min za bitku a 10 min za nešp. správanie - Belak na 5 min za bitku, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:18. Brankári: Cloutier (59. Brochu) - Joseph. Rozhodovali: Leggo, Marouelli - 18 422 divákov.

LOS ANGELES - ANAHEIM 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Pred odchodom na šesťzápasové turné na súperove klziská potešili králi z Los Angeles svojich fanúšikov víťazstvom nad Anaheimom. Po dvoch tretinách bol stav nerozhodný 1:1. V 53. min však po prihrávke Žigmunda Pálffyho poslal domácich v presilovke do vedenia Murray. Potom Heinze svojim 300. bodom v NHL zvýšil na rozdiel dvoch gólov a v záverečnej minúte víťazstvo Kings potvrdil gólom do prázdnej bránky Murray. Pálffy sa okrem asistencie do štatistík zápasu zapísal tromi strelami a zaznamenal aj mínusový bod. Jeho spoluhráč z útoku Jozef Stümpel strávil na ľade 18:44 min a podobne ako Pálffy aj on mal mínusový bod. Dva plusové body si pripísal obranca Ľubomír Višňovský, ktorý odohral 15:30 min.

Góly: 19. B. Smolinski (Deadmarsh), 53. Murray (PÁLFFY, Schneider), 54. Heinze (Belanger, Deadmarsh), 60. Murray (Smolinski, Miller). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:24. Brankári: Potvin - Shields - 13 916 divákov.