Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Jediný slovenský bod z hokejky Pálffyho, Chára odsedel 17 minút

New York 19. októbra (TASR) - Zámorská NHL pokračovala v noci na piatok desiatimi zápasmi, v ktorých sa predstavilo trinásť Slovákov, bodovo sa však presadil iba Žigmund Pálffy z LA, ktorý prihral na druhý gól Kings pri ich prvom domácom víťazstve v se

zóne (4:1).

Pálffy si spoločne so spoluhráčom z útoku Jozefom Stümpelom pripísali po mínuske, naopak obranca kráľov Ľubomír Višňovský si do štatistík pridal dva plusové body. Domáci Steve Heinze gólom v 54. min zaznamenal 300. bod v NHL.

Ani v odvete na domácom ľade ottawskí senátori po prehre 2:5 v Pittsburghu neuspeli a podľahli 0:3. Dva góly dosiahli hostia po chybách slovenských hokejistov. Už v 7. min pokazil Ivan Čiernik akciu domácich na útočnej modrej, čo potrestal po úspešnom úniku popri Zdenovi Chárovi Martin Straka. Sens v závere zápasu prehrávali už 0:2 a v záverečnej powerplay Chára pri rozohrávke poslal puk rovno na hokejku ďalšieho českého centra Langa, ktorý spečatil prehru Ottawy. Najvyšší muž NHL bol aj pri najnebezpečnejšej akcii domácich v stretnutí, keď jeho strelu dorazil Alfredsson, no Hedberg betónom zachránil. Chára sa v strednej časti hry aj pobil s Josefom Melicharom, za čo zaplatil 17 minútami na trestnej lavici. Hossa si pripísal iba dve strely a dvojminútový trest za podrazenie.

Krídelník Eric Daze zlomil necelé dve minúty pred koncom zápasu Nashville - Chicago (3:5) remízový stav, gólovú bodku dal do prázdnej bránky veterán Steve Thomas. Bez výraznejšieho zápisu do štatistík odohrali v drese predátorov duel dvaja slovenskí hokejisti - Vladimír Országh a Marián Cisár.

Dva presilovkové góly veterána Pierra Turgeona v priebehu minúty v zápase Dallas - Phoenix (3:1) rozhodli. Posledný gól strelil Shaun Van Allen do prázdnej bránky kojotov. V druhej tretine odišiel z ľadu Mike Modano, ktorého nešťastne trafil pukom do kolena spoluhráč Sergej Zubov. Trojica Slovákov vo Phoenixe Michal Handzuš, Ladislav Nagy a Radoslav Suchý sa do štatistík nezapísala.

OTTAWA - PITTSBURGH 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Ani v odvete na domácom ľade senátori po prehre 2:5 v Pittsburghu neuspeli. Dva góly dosiahli hostia po chybách slovenských hokejistov. Už v 7. min pokazil Ivan Čiernik akciu domácich na útočnej modrej, čo potrestal po úspešnom úniku popri Zdenovi Chárovi Martin Straka. Sens v závere zápasu prehrávali už 0:2 a v záverečnej powerplay Chára pri rozohrávke poslal puk rovno na hokejku ďalšieho českého centra Langa, ktorý spečatil prehru Ottawy. Najvyšší muž NHL bol aj pri najnebezpečnejšej akcii domácich v stretnutí, keď jeho strelu dorazil Alfredsson, no Hedberg betónom zachránil. Chára sa v strednej časti hry aj pobil s Josefom Melicharom, za čo zaplatil 17 minútami na trestnej lavici. Hossa si pripísal iba dve strely a dvojminútový trest za podrazenie.

Góly: 7. Straka (Lang), 44. Richer (Hrdina, Beech), 60. Lang. Vylúčení: 7:5 na 2 min, Fisher (OTT), Moran a Melichar (obaja PIT) na 5 min, CHÁRA (OTT) na 5+10, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:32. Brankári: Hurme - Hedberg. Rozhodcovia: Maguire, McCreary - 15.521 divákov.

NEW JERSEY - SAN JOSE 6:1 (1:1, 4:0, 1:0)

Prvé víťazstvo v novom ročníku dosiahli finalisti Stanleyho pohára a dvojnásobní víťazi Východnej konferencie až v piatom zápase. Päť gólov diablov vyprodukovala ich prvá formácia s centrom Jasonom Arnottom a krídlami Petrom Sýkorom a Patrikom Eliášom, ktorý zaznamenal svoj 4. hetrik v kariére.

Góly: 6. Eliáš (Sýkora, Arnott), 21. Dagenais (Rafalski, Eliáš), 26. Eliáš (Rafalski), 28. Arnott (Brylin), 32. Eliáš (Sýkora, Arnott), 45. Arnott (Sýkora, Eliáš) - 1. Selänne (Ricci, Marchment). Vylúčení: 6:8 na 2 min, Commodore (NJ) a Thornton (SJ) na 5 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:25. Brankári: Brodeur - Nabokov (od 28. Kiprusoff). Rozhodcovia: Gregson, Jackson - 14.028 divákov.

NY ISLANDERS - CAROLINA 2:1 (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Ostrovania si vďaka premiérovému gólu českého nováčika Radka Martínka v NHL pripísali prvé domáce víťazstvo v sezóne. Na konte však po siedmich zápasoch majú iba jedinú prehru po predĺžení a iba dve víťazstvá vonku ich delia od najlepšieho štartu na súperových klziskách v dejinách NHL. V sezóne 1940/41 Toronto neprehralo v siedmich zápasoch vonku v poradí.

Góly: 14. Parrish (Bates, Peca), 64. Martínek (Bates, Peca) - 42. Vašíček (Tanabe, Malík). Vylúčení: 2:7 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:20. Brankári: Osgood - Barrasso. Rozhodcovia: Angus, Massenhoven - 9647 divákov.

DETROIT - PHILADELPHIA 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)

Dvomi gólmi v poslednej minúte otočili červené krídla stretnutie vo svoj prospech. Najprv sa 51 sekúnd pred koncom trafil Sergej Fiodorov a víťazný gól strelil typickým príklepom 18 sekúnd pred záverečnou sirénou kanonier Brett Hull. "Lepšie sa to umiestniť nedalo, je to strelec," okomentoval posledný gól brankár Flyers Brian Boucher. Vyrovnávajúci prišiel pri hre bez brankára, keď Dominik Hašek opustil svoju bránku viac ako minútu pred koncom. Philadelphia v Detroite nevyhrala od 4. novembra 1998. Na svoj 500. duel v NHL nastúpil domáci Kris Draper.

Góly: 26. Robitaille (Hull), 60. Fiodorov (Shanahan, Draper), 60. Hull (Yzerman) - 3. Roenick (McGillis, Williams), 35. Murray (Roenick, Johnsson). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:21. Brankári: Hašek - Boucher. Rozhodcovia: Fraser, Lee - 20.058 divákov.

DALLAS - PHOENIX 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Dva presilovkové góly v priebehu minúty veterána Pierra Turgeona rozhodli o osude zápasu. Posledný gól strelil Shaun Van Allen do prázdnej bránky kojotov. V druhej tretine odišiel z ľadu Mike Modano, ktorého nešťastne trafil do kolena spoluhráč Sergej Zubov. Trojica Slovákov vo Phoenixe Michal Handzuš, Ladislav Nagy a Radoslav Suchý sa do štatistík nezapísala.

Góly: 28. Turgeon (Zubov, Audete), 29. Turgeon (Nieuwendyk), 60. Van Allen (Hatcher) - 23. Mara (Johnson). Vylúčení: 6:10 na 2 min, Morrow (DAL) a Doan (PHO) na 5 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 19:21. Brankári: Turco - Burke. Rozhodcovia: LaRue, Shick - 18.532 divákov.

NASHVILLE - CHICAGO 3:5 (2:3, 1:0, 0:2)

Krídelník Eric Daze zlomil necelé dve minúty pred koncom remízový stav, gólovú bodku dal do prázdnej bránky veterán Steve Thomas. Bez výraznejšieho zápisu do štatistík odohrali v drese predátorov duel dvaja slovenskí hokejisti - Vladimír Országh a Marián Cisár.

Góly: 9. Fitzgerald (Grimson, Legwand), 13. Legwand (Fitzgerald, Delmore), 22. Jačmenev (Johnson, Hartnell) - 11. Thomas (Sullivan, Nylander), 15. Calder (Klemm, Amonte), 16. Koroľov (Sullivan, Mironov), 59. Daze (Bell, Karpovcev), 60. Thomas (Koroľov, Sullivan). Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:40. Brankári: Dunham - Thibault. Rozhodcovia: Hasenfratz, Sutherland - 13.721 divákov.

COLORADO - EDMONTON 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)

Obhajca Stanleyho pohára prehral už tretíkrát v posledných zápasoch, z toho druhýkrát s olejármi. Veľkou mierou sa o triumf Edmontonu zaslúžil útočník tmavej pleti Anson Carter, ktorý strelil dva góly a na jeden prihral. Slovenský bek Jaroslav Obšut len sedel na lavičke Colorada. "Vôbec nie sme spokojní s našou hrou. Hráme nedisciplinovane a bez dostatočnej razancie," sťažoval sa brankár lavín Patrick Roy.

Góly: 11. Blake (Drury, Trepanier) - 22. Comrie (Smyth, Carter), 30. Carter (Brewer, Niinimää), 38. Carter (Smyth), 52. Brown (Ferguson, Laraque). Vylúčení: 8:8 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:30. Brankári: Roy - Salo. Rozhodcovia: Warren, Watson - 18.007 divákov.

CALGARY - FLORIDA 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)

Najtrestanejší tím ligy Florida doplatila na časté vylúčenia aj v Calgary, keď v početnej nevýhode inkasovala dvakrát už prvej tretine. O tretí zápas s čistým kontom prišiel český brankár Roman Turek iba necelých osem minút pred koncom. Domáci Ronald Petrovický uštedril päť bodyčekov, hosťujúci Róbert Švehla skončil s jednou mínuskou a jednou neúspešnou strelou.

Góly: 8. Iginla (Morris, Kravčuk), 10. Iginla (Conroy, McAmmond), 20. Hentunen (Regehr, Lydman) - 53. Novoselcev (Boyle). Vylúčení: 5:9 na 2 min, Berube, Boughner (obaja CAL), Worrell a Tetarenko (obaja FLA) na 5 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:20. Brankári: Turek - Kidd. Rozhodcovia: Peel, Walkom - 15.093 divákov.

VANCOUVER - TORONTO 5:6 (1:3, 2:2, 2:1)

Premožiteľa na súperovom klzisku zatiaľ nenašli Toronto Maple Leafs. Po pästnom súboji domáceho Donalda Brasheara s hosťujúcim Wadom Belakom, sa hráč javorových listov už nebol schopný vrátiť na ľadovú plochu.

Góly: 12. Näslund (Cassels, Klatt), 25. Klatt (Cassels, D. Sedin), 35. Öhlund (Näslund, Morrison), 46. Näslund z tr. strieľania, 50. Näslund (Cassels, Kariya) - 5. Corson (Tucker, Juškievič), 12. Höglund (Sundin, Renberg), 16. Corson (Green, Tucker), 26. McCauley (Valk, Belak), 29. Berg (Corson, Green), 42. Roberts (Reichel, Mogiľnyj). Vylúčení: 5:4 na 2 min, Belak (TOR) na 5 min, Brashear (VAN) na 5+10, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:18. Brankári: Cloutier (59. Brochu) - Joseph. Rpzhodcovia: Leggo, Marouelli - 18.422 divákov.

LOS ANGELES - ANAHEIM 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Jediný slovenský bod v noci na piatok získal Žigmund Pálffy z LA, ktorý prihral na druhý gól Kings pri ich prvom domácom víťazstve v sezóne. Pálffy si spoločne so spoluhráčom z útoku Jozefom Stümpelom pripísali po mínuske, naopak obranca kráľov Ľubomír Višňovský si do štatistík pridal dva plusové body. Domáci Steve Heinze gólom v 54. min zaznemanel 300. bod v NHL.

Góly: 19. Smolinski (Deadmarsh), 53. Murray (PÁLFFY, Schneider), 54. Heinze (Belanger, Deadmarsh), 60. Murray (Smolinski, Miller) - 30. Titov (Pahlsson, York). Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:24. Brankári: Potvin - Shields. Rozhodcovia: Devorski, Pollock - 13.916 divákov.