V Lyone a La Coruni ťažká úloha pre domácich

SITA|6. apr 2004 o 13:06

BRATISLAVA 6. apríla (SITA) - V stredajších odvetných štvrťfinálových zápasoch futbalovej Ligy majstrov 2003/2004 sú horúcimi favoritmi na postup hostia. AC Miláno pred dvoma týždňami "zmietlo" La Coruňu ...

BRATISLAVA 6. apríla (SITA) - V stredajších odvetných štvrťfinálových zápasoch futbalovej Ligy majstrov 2003/2004 sú horúcimi favoritmi na postup hostia. AC Miláno pred dvoma týždňami "zmietlo" La Coruňu 4:1, výbornú východiskovú pozíciu má aj FC Porto po víťazstve 2:0 nad Lyonom. V novodobej histórii najprestížnejšej európskej klubovej súťaže sa vo vyraďovacích bojoch ešte nikomu nepodarilo zmazať trojgólové manko z prvého duelu, po prehre o dva góly dokázala postúpiť iba FC Barcelona, ktorá vo štvrťfinále LM 1999/2000 vyradila FC Chelsea (1:3, 5:1 po predĺžení). Proti Lyonu i La Coruni navyše hovoria aj ďalšie štatistiky.

Olympique doterajšie tri vzájomné duely s Portom prehral a nedal v nich ani gól. Trénerovi francúzskeho tímu Paulovi Le Guenovi budú chýbať stredopoliari Eric Carriére (sval), Sidney Govou (koleno) a dlhodobo zranený obranca Cacapa. Zdravotné problémy mal aj najlepší strelec mužstva Juninho Pernambucano, ktorý by však mal nastúpiť. "Dôležité bude skórovať v prvom polčase. Ak sa nám to podarí, hosťom bude horúco. Verím, že dokážeme zvíťaziť aspoň 2:0, predĺženia sa neobávame," hľadá recept na úspech brazílsky obranca Olympique Edmilson. Neohrozený líder najvyššej portugalskej súťaže cestuje do Francúzska v pohode. Po prvej ligovej prehre v aktuálnej sezóne na pôde Gil Vicente si kouč Porta Jose Mourinho ďalšie zakopnutie nepripúšťa: "Taký je jeden zo sto zápasov. Bola to náhoda, ktorá určite neovplyvní výkon hráčov v Lyone. Pred stredajším súbojom mám pokojný spánok." Úradujúci víťaz Pohára UEFA sa musí zaobísť bez stredopoliara Manicheho, hrať zrejme nebude ani hrdina prvého štvrťfinálového zápasu s Manchestrom United Benni McCarthy.

O zázrak sa budú usilovať aj futbalisti La Corune, ktorým sa vidina premiérovej účasti v semifinále LM rozplynula na San Sire v priebehu desiatich minút, keď štyrikrát inkasovali. Streliť obhajcovi prvenstva minimálne tri góly sa zdá byť nadľudskou úlohou, Deportivu sa na domácej pôde nepodarilo prekonať defenzívu AC ešte ani raz. Rosso-neri sa na štadióne Riazor predstavili dvakrát a po výsledkoch 1:0 a 4:0 vo svoj prospech vždy odchádzali spokojní. Milánsky klub je vo všeobecnosti známy svojou pevnou obranou a na ihriskách súperov neinkasoval v ostatných štyroch stretnutiach LM. Neľahkú pozíciu si uvedomuje aj kormidelník Galícijčanov Javier Irureta: "Nemá zmysel klamať samých seba. Šanca, aj keď veľmi malá, existuje. Za stavu 1:4 už musíme riskovať. Naša jediná nádej je útočiť a modliť sa za rýchly gól. Ak by sme v úvodnej štvrťhodine skórovali, môžeme súpera znervózniť a strhnúť na našu stranu divákov. Miláno však disponuje nielen takticky mimoriadne vyspelým, ale aj kreatívnym mužstvom. Ak vypadneme, aspoň to bude rozlúčka so vztýčenou hlavou." Tréner hostí Carlo Ancelotti sa snaží predovšetkým držať svojich zverencov pri zemi. "Musíme zabudnúť na prvý zápas. Každý duel je iný a nesmieme nastúpiť s vedomím, že máme trojgólový náskok a nič sa nám nestane. Dôležitá je maximálna koncentrácia a túžba po víťazstve. Totálna defenzíva by sa nám nemusela vyplatiť," vyhlásil milánsky lodivod, ktorému robil starosti iba zdravotný stav Ambrosiniho a Ševčenka. Ukrajinský kanonier sa však po zranení pery a zubov už zotavil a s najväčšou pravdepodobnosťou nastúpi. V domácom tábore je otázny štart obrancu Scaloniho a stredopoliara Victora. Útočník Luque síce nedohral víkendový súboj Primera Division s Betisom Sevilla, ale jeho zranenie by nemalo byť vážne.

V prípade predĺženia niektorého zo zápasov sa uplatní pravidlo o "striebornom góle". To znamená, že duel v predĺžení pokračuje až do ukončenia danej časti hry, aj keď jedno z mužstiev strelí gól. Ak bude po prvej, resp. druhej štvrťhodine nadstaveného času jeden z tímov vo vedení, stane sa víťazom. V prípade remízy aj po predĺžení nasledujú strely zo značky pokutového kopu.

Program stredajších odvetných štvrťfinálových stretnutí Ligy majstrov 2003/2004:

Olympique Lyon - FC Porto - prvý zápas 0:2, rozhoduje Anders Frisk (Švéd.)

Deportivo La Coruňa - AC Miláno - prvý zápas 1:4, rozhoduje Urs Meier (Švajč.)