Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Favoriti víťazne, Svatoš v premiére play off s bodom

New York 8. apríla (TASR) - Štyrmi zápasmi a v nich víťazstvami favoritov odštartovali v noci na štvrtok hokejisti v zámorskej NHL 111. ročník Stanleyho ...

New York 8. apríla (TASR) - Štyrmi zápasmi a v nich víťazstvami favoritov odštartovali v noci na štvrtok hokejisti v zámorskej NHL 111. ročník Stanleyho pohára. Z troch slovenských reprezentantov sa do tabuliek produktivity zapísal iba Marek Svatoš, ktorý asistoval pri úvodnom góle Colorada proti Dallasu (3:1).

V jedinom dueli Východnej konferencie zdolal Boston Montreal 3:0 a Andrew Raycroft vo svojej premiére v play off zlikvidoval všetkých 31 streleckých pokusov hostí. V domácom drese sa presadili nové akvizície, ktoré Bruins získali z Washingtonu. Sergej Gončar dal po prihrávke Michaela Nylandera úvodný gól, v závere prvej tretiny si bývalí hráči Caps úlohy vymenili a švédsky center upravil na 2:0. Richard Zedník počas dvanástich minút strávených na ľade ohrozil domáceho gólmana dvakrát.

Víťaz Prezidentskej trofeje Detroit sa potrápil s Nashville (3:1). Hostia sa dostali do vedenia už v 16. sekunde po góle Adama Halla a o 75 sekúnd mohol zvýšiť Steve Sullivan, no Manny Legace jeho trestné strieľanie zneškodnil. Hostia za nevyužitú šancu pykali v závere, keď Red Wings tromi gólmi otočili vývoj duelu a ujali sa vedenia v sérii. Vladimír Országh si ako prvý Slovák v tohtoročnom play off posedel na trestnej lavici za podrazenie a navyše zaznamenal tri mínusové body.

Vancouver zdolal Calgary 5:3, keď Canucks využili zo šiestich početných výhod štyri, pričom Flames sa z desiatich takýchto možností presadili iba dvakrát. Domáci už v 6. minúte viedli po presných strelách Martina Ručinského a Sami Sala dvojgólovým rozdielom, no Flames sa v úvode druhej tretiny taktiež podarilo využiť dve presilovky a vyrovnať skóre. V ďalšej početnej výhode strhol vedenie na stranu Canucks Henrik Sedin, Mattias Öhlund pri signalizovanom vylúčení hráča hostí zvýšil na 4:2 a v úvode záverečnej tretiny pochoval nádeje Calgary na dobrý výsledok opäť v presilovke Brendan Morrison.

Dallas prestrieľal v Colorade domácich 38:25, no Stars napriek tomu v prvom dueli neuspeli. Lavínam k víťazstvu 3:1 pomohlo najmä 37 úspešných zákrokov Davida Aebischera, ktorý o prvý shutout v play off prišiel necelých sedem minút pred koncom, keď za stavu 3:0 prešla pomedzi jeho betóny strela Nika Kapanena. "Držal nás v hre. Hostia hrali päť presiloviek, no David v bránke čaroval," povedal center domácich Peter Forsberg, ktorý v 7. minúte otvoril skóre po akcii Mareka Svatoša. Slovenský hokejista vo svojom prvom zápase v play off krížnou prihrávkou našiel Roba Blaka a jeho strelu Forsberg dorazil do bránky Martyho Turca.

Východná konferencia:

BOSTON - MONTREAL 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly: 6. Gončar (Nylander, Šlégr), 20. Nylander (Gončar, Samsonov), 39. Knuble (Bergeron, Samsonov). Strely na bránku: 39:31, brankári: Raycroft - Theodore, 17.565 divákov. Stav série: 1:0.

Západná konferencia:

DETROIT - NASHVILLE 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Góly: 41. Draper (Maltby, Thomas), 45. Holmström (Schneider, Lang), 59. Lang (Maltby) - 1. Hall (Johnson, Hartnell). Strely na bránku: 29:24, brankári: Legace - Vokoun, 20.066 divákov. Stav série: 1:0.

VANCOUVER - CALGARY 5:3 (2:0, 2:2, 1:1)

Góly: 3. Ručinský (Jovanovski, Näslund), 6. Salo (Morrison, Näslund), 33. H. Sedin (D. Sedin, Öhlund), 38. Öhlund (Morrison, Cooke), 46. Morrison (Näslund, Jovanovski) - 25. Simon, 26. Saprykin (Lombardi, Leopold), 47. Oliwa (Leopold, Conroy). Strely na bránku: 22:29, brankári: Cloutier - Kiprusoff, 18.630 divákov. Stav série: 1:0.

COLORADO - DALLAS 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Góly: 7. Forsberg (Blake, SVATOŠ), 9. Tanguay (Boughner, Liles), 44. Sakic (Selänne, Boughner) - 54. Kapanen (DiMaio, Numminen). Strely na bránku: 25:38, brankári: Aebischer - Turco, 18.007 divákov. Stav série: 1:0.