Šampión to má nahnuté

Sportnet|16. apr 2004 o 00:00

NEW YORK - Nováčik Marek Svatoš sa stal hrdinom stredajšieho stretnutia 1. kola play off NHL medzi Dallasom a Coloradom. Slovenský útočník strelil víťazný gól v predĺžení a v 86. minúte rozhodol o víťazstve hosťujúcich hokejistov 3:2. Tím Avalanche ...

Slovenský krídelník Colorado Avalanche Marek Svatoš sa teší z gólu Dallas Stars v predĺžení zápasu 1. kola play off NHL, Dallas - Colorado 2:3 po predĺžení. Stav série je 3:1 v prospech Colorada. FOTO - TASR/AP

NEW YORK - Nováčik Marek Svatoš sa stal hrdinom stredajšieho stretnutia 1. kola play off NHL medzi Dallasom a Coloradom. Slovenský útočník strelil víťazný gól v predĺžení a v 86. minúte rozhodol o víťazstve hosťujúcich hokejistov 3:2. Tím Avalanche sa tak ujal vedenia v sérii 3:1 a už len jedna výhra ho delí od postupu do druhého kola.

Dvadsaťjedenročný krídelník sa presadil strelou zápästím. "Snažil som sa vystreliť na bránku a vyšlo to. Je to najkrajší pocit v mojej kariére," povedal Košičan, ktorý v základnej časti odohral pre zranenie len štyri zápasy a strelil dva góly. "Po tom, čo si pretrpel v základnej časti, sme sa nemohli dočkať chvíle, keď mu opäť dáme šancu hrať," povedal tréner Tony Granato.

Súboj mal okrem Slováka ešte jedného hrdinu. Stal sa ním hosťujúci brankár David Aebischer, ktorý zastavil 41 striel hráčov Dallasu, raz toľko ako Marty Turco na druhej strane. "Odohrali sme solídny zápas a zaslúžili sme si lepší osud. Mali sme veľa šancí, ale nedokázali sme ich využiť," krútil hlavou kapitán Stars Mike Modano.

Fantastický Hossov gól

Víťazný gól sa podarilo streliť aj Mariánovi Hossovi. Jeho Ottawa zdolala Toronto 4:1 a vyrovnala stav série na 2:2. Hokejisti Senators tak po dvoch zápasoch našli recept na gólmana Eda Belfoura. "Sme radi, že opäť strieľame góly. Tento zápas sme museli pred cestou do Toronta vyhrať," povedal Mike Fisher. "Dnes to jednoducho nebol náš deň. Všetko hralo pre nich," povedal veterán Belfour, ktorý narážal aj na fakt, že sa zranil kapitán Mats Sundin a Darcy Tucker. Hossa sa presadil po samostatnej akcii a Belfoura prekonal strelou ponad lapačku. "Je to zvláštne, lebo podobných akcií sme mali v predchádzajúcich zápasoch viac než dosť, ale góly nepadli. Hossov gól bol fantastický," tešil sa ottawský kouč Jacques Martin, ktorého mužstvo stavilo na fyzickú hru a zaslúžene zvíťazilo.

Bicek New Jersey nepomohol

Obhajca Stanleyho pohára, mužstvo New Jersey, je na pokraji vypadnutia. Devils podľahli na domácom ľade Philadelphii 0:3 a v sérii prehrávajú 1:3. Na prvý gól Kimovi Johnssonovi prihrával už v 2. minúte Michal Handzuš. Domáci hokejisti si nedokázali poradiť s brankárom Flyers Robertom Eschom, ktorý chytil všetkých 35 striel. Podľa kapitána Philadelphie Keitha Primeaua Esche prináša pokoj na ich hokejky.

"Z nejakého dôvodu sme úplne pokojní. Vôbec nie sme nervózni, keď naňho strieľajú. Vieme, že to chytí," povedal Primeau. Na Escha nevyzrel ani Jiří Bicek, ktorý nahradil v zostave Viktora Kozlova a mal tri dobré príležitosti. "Nie je to v tom, že by nás prehrali. Dôvod, prečo sú šťastnejší, je Esche. Hrali sme dobre, ale nepomohlo to," smútil brankár Devils Martin Brodeur. (sita)