Philadelphia vyradila šampióna

Sportnet|19. apr 2004 o 00:00

NEW YORK - Po sobote si postup do 2. kola play off NHL zabezpečili ďalšie štyri tímy Tampa Bay, Colorado, Detroit a Philadelphia. Zo slovenských hokejistov sa sezóna skončila pre Jiřího Biceka z New Jersey, Vladimíra Országha z Nashvillu a Ľubomíra Sekerá

ša z Dallasu.

Colorado ide ďalej

Prvými dvoma hviezdami pri výhre Colorada nad Dallasom (5:1) sa stali Peter Forsberg a Slovák Marek Svatoš. Švédsky útočník dal gól a pri ďalších dvoch asistoval. Svoju bodovú sériu v play off predĺžil na 11 stretnutí. Svatoš si pripísal tri asistencie. Dvadsaťjedenročný nováčik, ktorý pre zranenie ramena odohral v základnej časti len štyri zápasy, zaznamenal v sérii s Dallasom šesť bodov.

Play off už bez New Jersey

Hneď v 1. kole neuspel minuloročný šampión ligy New Jersey. V piatom zápase série využila Philadelphia výhodu domáceho prostredia, zvíťazila 3:1 a na zápasy triumfovala pomerom 4:1. "Bol som taký vzrušený. Cítil som, že ľad sa trasie. Nemyslel som si, že publikum dokáže produkovať taký hluk. Nemyslel som si, že vôbec niečo môže spôsobiť taký hluk," povedal šťastný gólman Flyers Robert Esche.

Vypadnutie New Jersey je veľkým prekvapením. Tím Devils je veľmi skúsený, tento rok v play off hralo len sedem hráčov, ktorí nezískali Stanley Cup. A zvyšok mužstva (16) sa môže hrdiť až 32 prsteňmi za zisk Pohára. Ako veľmi citeľná sa ukázala absencia kapitána mužstva Scotta Stevensa. "S ním by to bolo iné," hovorí tréner Pat Burns.

Dráma v Calgary

V priebehu 30 sekúnd v úvode stretnutia strelil Detroit zásluhou Raya Whitneyho a Steva Yzermana dva góly, ktoré rozhodli o výhre Red Wings nad Nashvillom (0:2) a tiež o ich konečnom triumfe v sérii (4:2). Prvá účasť Nashvillu v záverečných bojoch o Stanleyho pohár sa tak skončila už v 1. kole.

Po domácom víťazstve 5:2 si hokejisti Montrealu vynútili v sérii s Bostonom siedmy rozhodujúci zápas. Na ten nastúpia tímy dnes v Bostone. Canadiens ešte nikdy nedokázali zvíťaziť v sérii, v ktorej už prehrávali 1:3 na zápasy, teraz majú ďalší pokus.

Najväčšiu drámu videli diváci v Calgary. Rozhodujúci gól zápasu strelil na začiatku tretieho predĺženia Brendan Morrison. Vancouver vyrovnal stav série na 3:3. Hostia viedli v 31. minúte už 4:0 a o všetkom sa zdalo byť rozhodnuté. Góly však potom začali strieľať hokejisti Calgary a podarilo sa im vyrovnať. V predĺžení už šťastie nemali.

Toronto krok od postupu

Bitka o Ontário medzi Torontom a Ottawou pokračovala v piatok piatym súbojom a bližšie k postupu majú po víťazstve 2:0 Maple Leafs. Toronto aj bez kapitána Matsa Sundina opäť výborným defenzívnym výkonom a skvelým forčekingom otupilo útočnú silu Senators a prakticky ich k ničomu nepustilo. Víťazný gól zaznamenal Tie Domi. "Podali sme asi najhorší výkon v celej sérii. Od takého tímu, aký v súčasnosti máme, sa očakáva určite viac," povedal kapitán Ottawy Daniel Alfredsson. (sita, sb)