Sakic udržal Colorado v hre

Sportnet|30. apr 2004 o 00:00

NEW YORK - Hokejová NHL mala v stredu na programe dva zápasy 2. kola play off, v ktorom oba domáce tímy využili výhodu domáceho prostredia a zaznamenali svoje prvé víťazstvá v sériách.

Brankár San Jose Sharks Jevgenij Nabokov nechytil strelu Joea Sakica (nie je na zábere) z Colorada Avalanche v predĺžení 4. zápasu štvrťfinále play off NHL Colorado - San Jose 1:0 po predĺžení. Vľavo bojuje o pozíciu s obrancom Tomom Preissingom slovenský krídelník Colorada Marek Svatoš. V sérii vedie San Jose 3:1. FOTO - TASR/AP

V Denveri patril zápas brankárom. Strelci ich dlho nemohli prekonať. O zápase rozhodol jeden gól, keď v 6. minúte predĺženia trafil kapitán Colorada Joe Sakic. Tretí najproduktívnejší hráč základnej časti NHL využil zaváhanie hosťujúceho obrancu Mika Rathjeho a ukončil 178 minút a 14 sekúnd trvajúcu nepriestreľnosť opory Sharks Jevgenija Nabokova. Jeho náprotivok David Aebischer zneškodnil všetkých 27 pokusov smerujúcich na svoju bránku a zaznamenal svoj prvý shutout kariéry v play off.

Rozhodnúť mohol už Svatoš

Zápas sa hral s vysokým nasadením. Obrovské gólové šance mali hráči oboch mužstiev. "Niekoľko sľubných šancí sme mali. Jedna strela skončila na hornej žŕdke a Marek Svatoš trafil bočnú žŕdku. Je to náročné, keď sa vám v zápase nedarí dať gól," hovorí Peter Forsberg. Svatoš mal päť streleckých pokusov a bol na ľade aj pri víťaznom góle Joea Sakica. Košičan čakal pred brankárom Nabokovom na dorážku, no tá nebola potrebná.

"Stále neprestávame veriť. Toto víťazstvo nám dodalo veľa sebavedomia. Ukázalo nám, že ešte nie je o všetkom rozhodnuté, a séria sa môže obrátiť v náš prospech," potvrdil odhodlanie do ďalších bojov útočník Avalanche Teemu Selänne. "Nič sa nedeje, stále kontrolujeme priebeh série. Teraz sa séria vracia na náš ľad a dúfam, že zopakujeme výkony z prvých dvoch zápasov," reagoval Wayne Primeau z tímu San Jose.

Toronto znížilo

Toronto po dvoch prehrách na ľade Philadelphie zdolalo v domácom prostredí Flyers 4:1 a upravilo stav série na 1:2. O osude stretnutia rozhodli hráči Maple Leafs tromi gólmi v rozpätí desiatich minút druhej tretiny. Toronto slávilo úspech so svojou typickou tvrdou útočnou hrou a prekvapilo súpera aj zaradením obrancu Wada Belaka do defenzívneho útoku k Ponikarovskému a Antropovovovi, ktorí ubránili nebezpečnú trojicu K. Primeau - Gagne - Brashear.

"Wade zahral skvele pri eliminácii súperových nebezpečných hráčov. Bol to pre nás dôležitý zápas a vedeli sme, že ak chceme uspieť, musíme všetci zabrať a trochu pritvrdiť. Za stavu 0:2 sme museli bezpodmienečne vyhrať a dobre sme si uvedomovali, čo je v stávke," povedal po zápase kanonier Alexander Mogiľnyj. "Hrali sme s nižším nasadením ako v domácich dueloch. Naopak, Toronto pridalo, a to bol rozhodujúci rozdiel medzi oboma tímami v tomto stretnutí," vyjadril sa tréner Ken Hitchcock. (sita, sb)