Philadelphia a San Jose do finále konferencií

TASR|5. máj 2004 o 07:53

New York 5. mája (TASR) - V dvoch šiestich zápasoch semifinále play off sa v noci na stredu rozhodlo o ďalších dvoch finalistoch. Vo Východnej konferencii ...

New York 5. mája (TASR) - V šiestich zápasoch semifinále play off zámorskej NHL sa v noci na stredu rozhodlo o posledných dvoch finalistoch konferencií. V semifinále Východnej konferencie zdolala Philadelphia Toronto 3:2 po predĺžení (na zápasy 4:2) a vo finále sa stretne s Tampou Bay. Úvodný gól letcov a svoj prvý v tohtoročnom play off dal Radovan Somík po prihrávke Michala Handzuša. Po Calgary sa druhým finalistom Západnej konferencie stalo San Jose, ktoré zvíťazilo na ľade Colorada 3:1 a v sérii triumfovalo 4:2. Marek Svatoš si tak vo svojej premiérovej sezóne v NHL na Stanleyho pohár nesiahne.

Philadelphia viedla na ľade Toronta (3:2 pp) ešte jedenásť minút pred koncom riadneho hracieho času o dva góly, no domácim sa podarilo vďaka Karlovi Pilařovi a Matsovi Sundinovi duel dotiahnuť do predĺženia. V ňom sa však v ôsmej minúte dostali Flyers do prečíslenia a situáciu dvoch proti jednému zakončil svojím 51. gólom v kariére v play off a druhým v zápase Jeremy Roenick, čím rozhodol o triumfe letcov v séii 4:2. Úvodný gól hostí nesie slovenskú pečať, keď Michal Handzuš prihral Radovanovi Somíkovi, ktorý sa po prvý raz v tohtoročnej vyraďovačke mohol tešiť zo streleckého úspechu. Obaja slovenskí útočníci zaznamenali po dve strely na Eda Belfoura, ich spoluhráč Branko Radivojevič si k jednému pokusu pripísal i mínusový bod. Flyers so štrnástou účasťou vo finále konferencie vyrovnali rekordnú bilanciu Montrealu v rozšírenej súťaži. O korunu kráľa Východnej konferencie budú letci bojovať s Tampou Bay, proti ktorej v štyroch tohtosezónnych zápasoch základnej časti nebodovali.

Hokejisti San Jose dokázali využiť až tretí postupový mečbol a po víťazstve 3:1 na ľade Colorada (v sérii 4:2) sa dostali prvýkrát v 13-ročnej klubovej histórii do finále konferencie. Sharks sa tak revanšovali lavínam za dve vyradenia v posledných piatich rokoch a najmä za rok 2002, keď nad denverským klubom viedli v sérii 3:2, no potom prehrali dvakrát za sebou. Vo finále konferencie sa žraloci stretnú s Calgary Flames. "Desať rokov som čakal na to, že ich vyradíme a konečne sa nám to podarilo," povedal obranca Mike Rathje, ktorý hrá za Sharks od sezóny 1993/94. Všetky góly duelu padli v druhej dvadsaťminútovke, keď lavíny zmrazilo trio Vincent Damphousse, Marcel Goc a Jonathan Cheechoo a počas 11 minút viedli hostia už 3:0. Z domáceho tímu dokázal odpovedať v presilovke o dvoch hráčov Milan Hejduk po prihrávke Paula Kariyu, ktorý predošlých desať zápasov play off vynechal kvôli vytknutému členku. Jeho spoluhráč Marek Svatoš strávil na ľade viac ako 13 minút a gólmana hostí Jevgenija Nabokova ohrozil trikrát.

Východná konferencia:

TORONTO - PHILADELPHIA 2:3 po predĺžení (0:2, 0:0, 2:0 - 0:1)

Góly: 50. Pilař (Mogiľnyj, Sundin), 56. Sundin (Roberts, Mogiľnyj) - 10. SOMÍK (HANDZUŠ, Brashear), 16. Roenick (Žamnov, Kapanen), 68. Roenick (Pitkanen). Strely na bránku: 36:25, brankári: Belfour - Esche, 19.625 divákov. Konečný stav série 2:4 (1:3, 1:2, 4:1, 3:1, 2:7, 2:3pp).

Západná konferencia:

COLORADO - SAN JOSE 1:3 (0:0, 1:3, 0:0)

Góly: 38. Hejduk (Kariya, Sakic) - 22. Damphousse (Dimitrakos), 29. Goc (Brown, McLaren), 33. Cheechoo (Ricci). Strely na bránku: 29:33, brankári: Aebischer - Nabokov, 18.007 divákov. Konečný stav série 2:4 (2:5, 1:4, 0:1, 1:0pp, 2:1pp, 1:3).