Prvé finále Stanleyho pohára

TASR|26. máj 2004 o 09:47

Tampa Bay 26. mája (TASR) - Hokejisti Calgary Flames boli úspešní v prvom zápase finálovej série play off NHL, keď na ľade Tampy Bay Lightning vyhrali ...

Tampa Bay 26. mája (TASR) - Hokejisti Calgary Flames boli úspešní v prvom zápase finálovej série play off NHL, keď na ľade Tampy Bay Lightning vyhrali 4:1. Šancu napodobniť vlaňajšiu účasť Slováka Jiřího Biceka v záverečných bojoch o Stanleyho pohár predbežne nedostal jeho krajan v drese Tampy Martin Cibák. Druhý súboj je na programe v piatok o 2.00 SELČ opäť na štadióne floridského klubu.

Plamene vyhrali na ľade súpera v tohtoročnom play off už deviaty zápas a siahajú na rekord NHL. Ten s desiatimi triumfami drží New Jersey Devils, ktorým sa to podarilo až dvakrát (1995 a 2000). V oboch prípadoch získali diabli Stanley Cup. Calgary môže tešiť aj ďalší štatistický údaj - za posledných 75 rokov sa víťaz prvého finálového zápasu stal až 61-krát držiteľom pohára Lorda Stanleyho.

TAMPA BAY - CALGARY 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Góly: 45. St.Louis (Richards, Boyle) - 4. Gelinas (Conroy, Ference), 36. Iginla, 39. Yelle, 60. Simon (Saprykin, Regehr). Vylúčení: 5:6 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1. Brankári: Chabibulin - Kiprusoff, strely na bránku: 24:19, rozhodcovia: McCreary, Walcom - Driscoll, Murphy - 21.674 divákov. Stav série: 0:1

Tampa: Chabibulin - Kubina, Sydor, Boyle, Lukowich, Pratt, Sarich, Cullimore - Andreychuk, Taylor, Afanasenkov - St. Louis, Lecavalier, Fedotenko - Stillman, Richards, Modin - Roy, Dingman

Calgary: Kiprusoff - Warrener, Ference, Regehr, Leopold, Montador, Commodore - Iginla, Conroy, Gelinas - Donovan, Yelle, Simon - Saprykin, Nilson, Nieminen - Clark, Lowry, Kobasew

Vyrovnané úvodné kolo striedaní so svižným a solídne kombinačným rozvojom súboja narušil gól hostí na začiatku 4. minúty. Center elitného útoku Conroy ideálne vyhral buly v útočnom pásme a Ferencov puk od modrej do bránky korčuľou tečoval tiesnený Gelinas. Odvtedy sa hráči Calgary sústredili najmä na narúšanie kombinačných snáh protivníka, keď dvaja hlboko forčekujúci útočníci sa operatívne sťahovali do obranného pásma, kde s ostatnými prehusťovali priestor. Napriek tomu, i napriek fyzicky náročne až deštruktívne vedeným osobným stretom sa hralo pomerne otvorene a rodili sa aj šance. V 8. minúte sa nepodarilo úspešne zakončiť tandemu Modin-Richards a v následne zle hranej presilovke domácich hasil hriechy početne zvýhodnených spoluhráčov po nájazde Clarka Chabibulin. V záverečnej päťminútovke tretiny St.Louis najprv netrafil dobre puk po tutovej prihrávke Stillmana a najproduktívnejší muž základnej časti i prebiehajúcej play off Kiprusoffa neprekvapil ani z uhla, kde ho osamoteného výborne našiel Kubina.

V 5. minúte druhej časti St. Louis dovŕšil "hetrik" spálených šancí a to bolo zo strany Tampy na čas všetko. Lightning sa síce snažili tvoriť, ale v obrannom pásme často pri výstavbách špekulovali, za čo ich po neúprosnom čekingu takmer potrestal Nieminen. Výstrahou pre mierneho favorita nebola ani ďalšia presilovka, v ktorej opäť nebezpečnejšie útočili hostia, konkrétne Iginla a Nilson. Rozhodujúce momenty zápasu prišli na prelome 35. a 36. minúty. Po skvelej kľučke St. Louisa a jeho páde v čistej pozícii išiel za hákovanie na trestnú Ference a dal tak Tampe tretiu dvojminútovú výhodu. Andreychuk gólovú pozíciu v centre útočného pásma nielenže nevyužil, ale puk zasiahol tak smoliarsky, že sa dostal na čepeľ ostrostrelca Iginlu. Kapitánovi plameňov Chabibulin jeho nájazdový pokus zázračne vyrazil, dokorčuľujúci Modin ho spred bránkoviska neodpálil a "čierny diabol" NHL ho dotlačil do bránky. Obrancovia Tampy ešte viac zneisteli, o poldruhaminúty neskôr za chrbátom ruského brankára využil Yelle hrubú chybu Boyla a zasunul tretí gólový puk.

Na začiatku tretieho dejstva po nádhernej osi Richards-Lecavalier-St.Louis trafil posledne menovaný žŕdku, no po následnom buly v presilovke konečne prestrelil fínskeho čarodejníka vo svätyni súpera. V polovici tretiny sa líder bleskov ocitol vo svojej šiestej čistej šanci, avšak jeho pohotový teč do protipohybu Kiprusoffa mieril tesne vedľa. Poldruhaminútový nevídaný kolotoč Tampy v útočnej zóne nevyužili v dobrých pozíciách Richards a Fedotenko. Tlak domácich narastal, tím Calgary v podstate iba odpaľoval puky aj s rizikom zakázaného uvoľnenia. O šancu na záverečný nápor pripravil svoj tím zbytočným faulom dve minúty pred klaksónom Fedotenko, Tampa aj tak odvolala brankára, ale v útočnej tretine fauloval St. Louis. Presilovku 5:3 využil na štvrtý gól hostí Simon po parádnej výmene puku so Saprykinom.

Hlasy trénerov a hráčov po zápase:

Joe Tortorella, tréner Tampy Bay: "Je jednoduché povedať, že sme prehrali a preto musíme pracovať tvrdšie. Pozriem si záznam zo zápasu a zistím kde sme spravili chyby a v čom sa máme zlepšiť. Som však sklamaný z našich presiloviek, namiesto toho, aby sme puk viac sme podržali sme len nahadzovali a nevytvorili sme si tlak. Prehrali sme prvý zápas, ale pozbierame sa a ideme ďalej."

Darryl Sutter, tréner Calgary: "Veľmi dôležitý bol náš gól v oslabení, vtedy som začal veriť, že vyhráme. Myslím si, že sme dokonale otupili ofenzívnu silu Tampy, aj keď ako neboli jej útočníci vo svojej koži. Veľmi dobre zahrali všetky útoky."

Dan Boyle, obranca Tampy: "Stratili sme veľa pukov v rohoch a boli sme vždy o krok pomalší. Bol to jeden zo zápasov, na aké musíme rýchlo zabudnúť."

Fredrik Modin, útočník Tampy: "Podarilo sa im vyhrať prvý zápas, ale my sa preto nepoložíme. Myslím, že to bude ešte dlhá séria."

Dave Andreychuk, útočník Tampy: "Calgary nás neprevalcovali, ale nás prehrali. Druhý zápas musíme vyhrať. Súper nás nepúšťal k dorážkam, musíme rýchlejšie reagovať."

Jarome Iginla, útočník Calgary: "Pred mojim gólom Chabibulin skvele vyrazil puk lapačkou, aj keď som mieril do horného rohu. Potom som dúfal, že puk sa nejako dostane za čiaru. Mal som šťastie, že som mohol dorážať, zvyčajne dve šance nedostanete. Oddych nám veľmi pomohol, radi korčuľujeme, radi sa zrážame a mali sme dosť síl."

Martin Gelinas: "Vytvorili sme si náskok a potom sa nám hralo vynikajúco. Nemuseli sme sa hnať dopredu a kvalitnou defenzívou sme zápas kontrolovali. Pri prvom góle sme mali šťastie, ale to potrebujete vždy."