Dráhari pocestujú do Atén

Sportnet|27. máj 2004 o 00:00

MELBOURNE - Slovenskí reprezentanti v dráhovej cyklistike Peter Bazálik, Jaroslav Jeřábek a Jan Lepka obsadili v kvalifikácii tímového šprintu na majstrovstvách sveta v austrálskom Melbourne 9. miesto a vybojovali si účasť na olympijských hrách v Aténach

.

Na drevenej dráhe vo Vodafone Arene dosiahlo slovenské trio priemernou rýchlosťou 58,849 km/h čas 45,88 s. Do ďalších bojov postúpilo osem najlepších trojíc, Slováci obsadili konečné 9. miesto. Dráhoví cyklisti Slovenska si vďaka umiestneniu v tímovom šprinte vybojovali účasť v Aténach aj v ďalších troch disciplínach - šprinte jednotlivcov, keirine a 1 km s pevným štartom.

"Môžeme byť len spokojní. Chlapci zajazdili veľmi dobre a zdolali aj niektorých súperov, s ktorými sme nepočítali. Za nami skončili Kuba či USA, ktoré nás v tejto sezóne porážali. Na postup na OH nám stačilo umiestnenie do 11. miesta. Z našej strany to boli najrýchlejšie preteky v sezóne. Hranica 60 km/h je pre nás však stále zakliata. Momentálne však asi na viac nemáme. Teraz sa už v pokoji môžeme pripravovať na aténske olympijské hry," povedal reprezentačný tréner Ondrej Šulek.

Pred začiatkom šampionátu mal Peter Bazálik menšie zdravotné problémy, napokon však na štarte nechýbal. Boli to však jeho jediné preteky na MS. Podobne sa šampionát už skončil aj pre Jana Lepku. Jaroslav Jeřábek sa ešte predstaví v piatkovom keirine. "Šprintéri sa sústredili len na tímový šprint. Teraz máme pred sebou ešte jeden cieľ, aby sa Martin Liška s Jozefom Žabkom kvalifikovali na olympijské hry v disciplíne madison, ktorá je na programe v nedeľu," dodal Ondrej Šulek.

Majstrami sveta sa stali Francúzi, ktorí vo finále zdolali trio Španielska. V boji o 3. miesto boli úspešnejší dráhari Veľkej Británie.

Finále: Francúzsko 44,394 - Španielsko 44,824, o 3. miesto: Veľká Británia 44,620 - Nemecko 44,765.

Konečné poradie: 1. Francúzsko, 2. Španielsko, 3. Veľká Británia, 4. Nemecko, 5. Austrália, 6. Holandsko ... 9. Slovensko. (sita)