Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

V druhom finále Stanleyho pohára 4:1 pre Tampu

Tampa Bay 28. mája (TASR) - Hokejisti Tampy Bay Lightning vyhrali v druhom zápase finálovej série play off NHL nad Calgary Flames 4:1 a vyrovnali stav ...

Tampa Bay 28. mája (TASR) - Hokejisti Tampy Bay Lightning vyhrali v druhom zápase finálovej série play off NHL nad Calgary Flames 4:1 a vyrovnali stav na 1:1. Šancu napodobniť vlaňajšiu účasť Slováka Jiřího Biceka v záverečných bojoch o Stanleyho pohár opäť nedostal jeho krajan v drese Tampy Martin Cibák.

Séria sa sťahuje do Kanady, tretí súboj je na programe v nedeľu o 2.00 SELČ.

TAMPA BAY - CALGARY 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)

Góly: 8. Fedotenko (Cullimore, Lecavalier), 43. Richards (Andreychuk, St. Louis), 44. Boyle (Richards, Modin), 46. St. Louis (Lecavalier, Andreychuk) - 53. Nieminen (Donovan, Regehr). Vylúčení: 10:12 na 2 min., navyše: 5 min. Stillman, Roy - Ference, Simon, 10 min. Dingman, Kubina - Simon, Kobasew, DKZ Dingman - Gelinas, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Brankári: Chabibulin - Kiprusoff, strely na bránku: 31:19, rozhodcovia: Walcom, Watson - Murphy, Scapinello - 22.222 divákov. Stav série: 1:1.

Tampa: Chabibulin - Kubina, Boyle, Lukowich, Sydor, Pratt, Sarich, Cullimore - St. Louis, Lecavalier, Fedotenko - Stillman, Richards, Modin - Andreychuk, Taylor, Afanasenkov - Roy, Dingman

Calgary: Kiprusoff - Regehr, Leopold, Warrener, Ference, Montador, Commodore - Iginla, Conroy, Gelinas - Donovan, Nilson, Simon - Saprykin, Yelle, Nieminen - Clark, Lowry, Kobasew.

Tampa začala mohutným náporom, už v prvom striedaní sa usadila v pásme súpera a kolotoč Lecavalierovho útoku ukončila nebezpečná strela Fedotenka. Domáci aj v nasledujúcej minúte dupli na najvyššie obrátky a ich rozlet pribrzdilo skoré vylúčenie. Tím Calgary sa síce dostal dva-trikrát do solídnych streleckých pozícií, z nich však akurát rozchytal Chabibulina, pričom jeho spoluhráči naďalej inšpiratívnymi a najmä rýchlymi kombináciami zamestnávali defenzívu hostí. Až po šiestich minútach sa do prvej čistej šance dostali Flames, ruský gólman Iginlovu jedovku zlikvidoval. V protiútoku pri nie práve ideálnom striedaní plameňov sa domácim podarilo zakombinovať v útočnom pásme a Fedotenko na dvakrát strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej play off. Vzápätí rozhodcovia úplne nepochopiteľne vylúčili Afanasenkova, onedlho šiel na trestnú aj Lecavalier a tím Calgary v týchto početných výhodách i ďalších minútach potvrdil, že mu nevyhovuje pozícia zápasu, v ktorej musia tvoriť. Tampa pokračovala v hernej prevahe a veľkú šancu nepremenil Richards. Prvá časť vyvrcholila príznačne dvojminútovým trestom domácich a v nej opäť namiesto páliacich plameňov iba neškodnou vyhasnutou pahrebou.

Nečakane prísny až úzkoprsý meter arbitri potvrdili už v úvodnej minúte druhého dejstva vylúčením piateho hráča konštruktívnejšieho tímu a keď v ďalšej zle hranej presilovke hostí prehliadli ich dva viditeľnejšie zákroky mimo pravidiel, tribúny poslali minútovú zdravicu "bučiacej" nevôle. Do lepšej nálady divákov ešte v oslabení mohol dostať Richards, ale sólový blafák mu nevyšiel. Po dlhom čase prvú a do konca tretiny jedinú čistú šancu Flames si vypracoval Clark a tempo hry začalo rapídne klesať. Hostia síce pridali na agresivite a tradične nepríjemným čekingom znepokojovali rozohrávku floridskej defenzívy, ale výraznejšie pozície nevznikali. Oddychovú fázu s občasným zahrozením si vybrala aj potencionálom nabitá útočná légia hostí a letargiu zahnala až záverečná dvojminútovka. Obe mužstvá sa po dvakrát dostali do nebezpečných streleckých pozícií, ale čistú šancu mal len Lecavalier, ktorého okamžité zakončenie z metra stroskotalo na famóznom zásahu Kiprusoffa.

V úvode tretej časti iba Yellov krošček zabránil St. Louisovi zvýšiť na 2:0 a Tampa mala možnosť 46-sekundovej výhody o dvoch hráčov. Prvú polovicu z nej prešustrovala neúspešným usadzovaním sa v pásme, druhú hrala príliš staticky a jej hráči závar so sériou šancí vyrobili až po návrate prvého z potrestaných. Gól ale padol po presilovke - St. Louis skvele rozohral pred bránku, Andreychuk v páde posunul Richardsovi a ten predznamenal, že aj v 31. zápase sezóny s jeho gólom na konte mužstvo neprehrá. O minútu neskôr si ideálne nakorčuľoval obranca Boyle a muž, ktorému počas prvého zápasu finálovej série zhorel dom, zaklincoval svoj psychicky vyspelý a výborný výkon. Zdecimovaný súper opäť fauloval, v hromadnej bitke bol agresívnejší a presilovku 5:3 po pár sekundách využil St. Louis. Frustrovaní hráči Calgary vyvolali aj ďalšie "valné zhromaždenie" boxerov. Potom im rozhodcovia ponúkli dve presilovky, v tej druhej im dokonca prehliadli dotyk puku šiesteho hráča na ľade, čo v inkriminovanej situácii Nieminen okamžite využil na skorigovanie. Ale nasledujúce sekundy neboli pre plamene motiváciou, naopak kanadské mužstvo iba dokorčuľovalo svoj mimoriadne slabý výkon. Tampa dohrávala v pohode, bez jasnejších ambícií zvýšiť náskok. Úplny záver zápasu patril opäť provokácii "zlých mužov" Flames a ďalšej hromadnej bitke.