Calgary má prvý mečbal

Sportnet|5. jún 2004 o 00:00

TAMPA BAY - Hokejisti Calgary po pätnástich rokoch znova siahajú na Stanleyho pohár. Vo štvrtkovom piatom finálovom stretnutí zdolali Tampu Bay 3:2 po predĺžení a rovnakým skóre vedú aj v sérii. "Od vytúženého sna nás delí 60 minút," hovorí kapitán ...

TAMPA BAY - Hokejisti Calgary po pätnástich rokoch znova siahajú na Stanleyho pohár. Vo štvrtkovom piatom finálovom stretnutí zdolali Tampu Bay 3:2 po predĺžení a rovnakým skóre vedú aj v sérii. "Od vytúženého sna nás delí 60 minút," hovorí kapitán Calgary Jarome Iginla. Za posledných 33 rokov sa len v jednom prípade podarilo vo finále otočiť sériu z 2:3 na výhru. Bolo to pred tromi rokmi, keď to dokázalo Colorado v súboji s New Jersey.

Víťazný gól strelil v 15. minúte predĺženia Rus Oleg Saprykin, ktorý dorazil za chrbát Nikolaja Chabibulina strelu Jaroma Iginlu. "Jarome skvele vystrelil, ja som si počkal na dorážku," povedal Saprykin, ktorý skóroval po 18 zápasoch. Gólu pomohlo aj zlé striedanie hráčov Tampy. "Sami sme sa chytili do pasce. Pozrel som na ľad a boli tam len traja naši hráči, a tak som sa rýchlo snažil naskočiť. Je to veľká škoda prehrať takto zápas," smútil útočník Chris Dingman.

Calgary dvakrát viedlo, ale Tampa vždy dokázala zrovnať skóre. Na 1:1 vyrovnal v závere prvej tretiny po prihrávke Cibáka Martin St. Louis. Cibák nahodil puk za bránku, kde sa zrazili spoluhráči Robyn Regehr s Marcusom Nilsonom, St. Louis si nakorčuľoval pred bránku a bekhendom skóroval. Obe mužstvá sa tentoraz prezentovali pre finále netradičnou ofenzívnou hrou a len vďaka vynikajúcim zásahom oboch brankárov sa skóre dlho nemenilo.

"Nebolo to v pláne, stalo sa to náhodou," komentoval útočný hokej Iginla. "Mali sme brejkové šance 2 na 1, 3 na 2 a súper tiež. No našli sme spôsob ako vyhrať, aj keď nehráme náš štýl," pochvaľoval si Iginla. Tréner Lightning John Tortorella bol nahnevaný najmä na svojich hviezdnych útočníkov St. Louisa, Vincenta Lecavaliera a Brada Richardsa. Podľa neho si vybrali výpadok formy v najnevhodnejšej chvíli. "Nemôžete vyhrať piaty finálový zápas, ak hráte len 40 minút. V tretej tretine a v predĺžení sme hrali slušný hokej, ale ak druhý tím vyhráva všetky súboje počas prvých 40 minút, vždy sa to vypomstí."

Calgary má možnosť ukončiť sériu v sobotu na domácom ľade. Tampa sa však nevzdáva. "Ešte nie sme mŕtvi," povedal kapitán bleskov Dave Andreychuk. "Na ich ľade sme už vyhrali. Veríme, že to dokážeme znovu." (sita, čtk)

Finále play off Tampa Bay - Calgary 2:3 po predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1) , góly: 20. St. Louis (CIBÁK, Dingman), 41. Modin (Richards, Andreychuk) - 3. Gelinas (Lydman, Montador), 36. Iginla, 75. Saprykin (Iginla, Nilson). Vylúčení 2:2, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:36, brankári: Chabibulin - Kiprusoff. Diváci: 22 426. Stav série 2:3 (1:4, 4:1, 0:3, 1:0, 2:3 pp).

Zostavy

Tampa Bay : Chabibulin - Sydor, Kubina, Sarich, Cullimore, Boyle, Pratt - Afanasenkov, Lecavalier, Fedotenko - St. Louis, Richards, Modin - A. Roy, T. Taylor, Andreychuk - Clymer, CIBÁK, Dingman.

Calgary : Kiprusoff - Regehr, Leopold, Warrener, A. Ference, Montador, Lydman - Iginla, Conroy, Simon - Donovan, Nilson, Gelinas - Saprykin, Yelle, Lowry - Clark, Kobasew, Oliwa.