Tampa si vynútila siedmy zápas

Sportnet|7. jún 2004 o 00:00

CALGARY - Oslavy víťazstva v Stanleyho pohári sa odkladajú na pondelok. O osude sobotňajšieho šiesteho finálového stretnutia na ľade Calgary a výhre hokejistov Tampy Bay 3:2 rozhodol na začiatku druhého predĺženia kanonier Martin St. Louis, keď dorazil ..

Krídelník Tampy Bay Martin St. Louis dáva víťazný gól do siete Mikku Kirpusoffa z Calgary v sobotňajšom zápase play off Calgary - Tampa Bay 2:3 po predĺžení.

FOTO - REUTERS

CALGARY - Oslavy víťazstva v Stanleyho pohári sa odkladajú na pondelok. O osude sobotňajšieho šiesteho finálového stretnutia na ľade Calgary a výhre hokejistov Tampy Bay 3:2 rozhodol na začiatku druhého predĺženia kanonier Martin St. Louis, keď dorazil do bránky strelu Tima Taylora. Blesky tak odvrátili mečbal Flames, vyrovnali stav série na 3:3 a v noci z pondelka na utorok v siedmom rozhodujúcom zápase budú mať výhodu domáceho ľadu oni.

Hráči Tampy dostali radu, ako vyhrať šiesty zápas, od legendárneho obrancu Ray Bourqua, ktorý s Coloradom dokázal pred troma rokmi zvrátiť finálovú sériu s New Jersey z 2:3 na 4:3. Bourque sa telefonicky ozval prostredníctvom záznamníka bývalému spoluhráčovi z Bostonu Taylorovi a ten potom nahrávku pustil spoluhráčom počas piatkového posedenia.

"To, že si našiel čas a zaujíma sa o naše mužstvo, nás veľmi povzbudilo. Oni to dokázali, prečo by sme to nemohli aj my," povedal St. Louis. "Čakal som pred bránkou a dúfal, že sa dostanem k dorážke. Nebol som práve v najlepšej pozícii, ale povedal som si, daj to na bránku a uvidíš," opisoval akciu St. Louis, bývalý hráč Calgary. "Videli sme už toľko rozhodujúcich gólov po dorážke alebo teči. Jednoducho musíte nahodiť puk na bránku a dúfať v šťastie," povedal Taylor.

St. Louis trafil zo svojej jedinej strely v stretnutí. "Takto to chodí. Celý zápas bol ticho a potom strelí rozhodujúci gól," smútil tréner Flames Darryl Sutter. Opäť sa potvrdilo pravidlo, že ak skóruje Brad Richards, Tampa neprehráva. Richards sa postaral v presilových hrách o oba zásahy svojho mužstva v riadnom hracom čase. Ak skóroval, Tampa ešte neprehrala - 41 výhier a dve remízy.

V drese Calgary sa gólovo presadili Chris Clark a Marcus Nilson, na víťazstvo v Stanleyho pohári po 15 rokoch si však plamene budú musieť ešte počkať. Optimizmus nestrácajú. "Nie je to prvýkrát, čo sme v takejto situácii. Je to ďalšia výzva," povedal Nilson.

Calgary nepredvádzalo takú úspešnú fyzickú hru ako v predchádzajúcich súbojoch a podľa trénera Suttera nezahrali dobre ani najväčšie hviezdy tímu. Navyše sa nedočkali telefonátu od Bourquea. "Ray povedal - Toto odkáž hráčom. Musíte vyhrať, jednoducho musíte," usmieval sa Taylor. "Akoby to bol náš tréner," dodal. "Bol to skvelý hráč, a keď on tvrdí, že je to možné, musíme mu veriť. Hlavne pre mladších hráčov to veľa znamenalo," pridal sa Chabibulin.

"Je to siedmy zápas, víťaz berie všetko. Ťažko vymyslieť lepší scenár. Musíme využiť domáce prostredie," prízvukoval útočník Lightning Chris Dingman. Šancu získať Stanleyho pohár má aj slovenský útočník v drese Tampy Martin Cibák. (sita)

Dalo Calgary víťazný gól?

Hrdinom šiesteho finálového zápasu Stanleyho pohára mohol byť útočník Calgary Martin Gelinas. Veterán, ktorý gólom rozhodol aj predchádzajúce tri série play off, mohol zaznamenať víťazný zásah aj vo finálovej. Puk sa necelých sedem minút pred koncom tretej tretiny odrazil od jeho korčule a vletel do bránky Tampy Bay. Gólman Chabibulin ho však vykopol, a tak sa zdalo, že bolo všetko v poriadku. Rozhodcovia nechali pokračovať hru, neprotestovali ani hráči Calgary. Po opakovaných záberoch sa však objavili pochybnosti, či puk nebol už v bránke.

"Skúšali sme viac kamier, no len jedna priamo ukazuje puk," povedal viceprezident NHL Colin Campbell. "Z toho pohľadu nebolo možné jednoznačne určiť, či bol celým objemom za bránkovou čiarou." Po zápase i tréner Calgary Darryl Sutter uznal, že to nebol gól. "Pozorne som sledoval záznam z viacerých uhlov, no nikto nemôže bez pochýb povedať, že to bol gól," cituje ho agentúra Canadian Press.

Sporné momenty nie sú v play off žiadnou novinkou. O najväčší prešľap v pravidlách sa pričinil Brett Hull v šiestom zápase finálovej série 1999. V predĺžení strelil gól s nohou v bránkovisku. Podľa vtedajších pravidiel takýto gól nemal platiť, rozhodcovia ho však uznali. Dallas vyhral sériu nad Buffalom 4:2. (sb, tasr)