Vizitky účastníkov, D-skupina

SITA|11. jún 2004 o 11:22

BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Vizitky a súpisky účastníkov D-skupiny záverečného turnaja futbalových majstrovstiev Európy 2004 v Portugalsku (12. júna - 4. júla):


D-skupina

ČESKO

Najväčšie úspechy: ME 1996 - finále

Posledné vystúpenie na ME: 2000 - základná skupina

Charakteristika: Súčasný český futbal pripomína Stevensonov román o Dr. Jekyllovi a Mr. Hydovi. Na medzinárodnej scéne patrí medzi svetovú špičku, doma sa však zmieta v historicky najväčšom korupčnom škandále. Českí fanúšikovia veria, že úspech v Portugalsku dá aspoň na chvíľu zabudnúť na každodenné starosti. Po sklamaní z nešťastného 3. miesta v základnej D-skupine na ME 2000 a neúspešnej baráži o účasť na MS 2002 sa strieborní medailisti z európskeho šampionátu v roku 1996 pod vedením Karla Brücknera nadýchli k nevídanej sérii 20 zápasov bez prehry a hneď sa stali jedným zo spolufavoritov ME 2004. Česko sa môže okrem najlepšieho európskeho futbalistu za rok 2003 Pavla Nedvěda spoľahnúť na ďalších reprezentantov, ktorí sú kľúčoví hráči popredných európskych klubov - Galáska, Poborského, Baroša, či Kollera s Rosickým. V prípade predpokladaného úspechu s outsiderom z Lotyšska by sa český orchester mohol naladiť na rovnakú víťaznú cestu ako pred ôsmimi rokmi v Anglicku.


Súpiska:

brankári: 1-Petr Čech (Rennes/Fr.), 16-Jaromír Blažek (Sparta Praha), 23-Antonín Kinský (Saturn Ramenskoje/Rus.)

obrancovia: 2-Zdeněk Grygera (Ajax Amsterdam/Hol.), 3-Pavel Mareš (Zenit Petrohrad/Rus.), 5-René Bolf (Baník Ostrava), 6-Marek Jankulovski (Udinese/Tal.), 13-Martin Jiránek (Reggina/Tal.), 17-Tomáš Hübschman (Sparta Praha), 21-Tomáš Ujfaluši (Hamburger SV/Nem.), 22-David Rozehnal (FC Bruggy/Belg.)

stredopoliari: 4-Tomáš Galásek (Ajax Amsterdam/Hol.), 7-Vladimír Šmicer (FC Liverpool/Angl.), 8-Karel Poborský (Sparta Praha), 10-Tomáš Rosický (Borussia Dortmund/Nem.), 11-Pavel Nedvěd (Juventus Turín/Tal.), 14-Štěpán Vachoušek (Olympique Marseille/Fr.), 19-Roman Týce (1860 Mníchov/Nem.), 20-Jaroslav Plašil (AS Monaco/Fr.)

útočníci: 9-Jan Koller (Borussia Dortmund/Nem.), 12-Vratislav Lokvenc (1.FC Kaiserslautern/Nem.), 15-Milan Baroš (FC Liverpool/Angl.), 18-Marek Heinz (Baník Ostrava)


Tréner:

Karel Brückner (64)

Trénerský mág ukázal svoje nevšedné schopnosti počas každej zastávky vo svojej kariére, o čom sa mohli presvedčiť aj v Interi Bratislava či v Žiline. Prvý veľký úspech dosiahol so Sigmou Olomouc, ktorú doviedol do semifinále Pohára UEFA. Výber ČR do 21 rokov získal pod jeho taktovkou na ME 2000 na Slovensku striebro. Z tejto úspešnej generácie si Brückner priviedol do A-tímu niekoľko zverencov, ktorí sú oporami už aj medzi seniormi.


LOTYŠSKO

Najväčšie úspechy: postup na ME 2004

Posledné vystúpenie na ME: -

Charakteristika: Postup Lotyšov medzi najlepšiu európsku šestnástku nikto nečakal. Najmenej zrejme Turci, ktorí si na nich vylámali zuby v baráži. Malá pobaltská krajina ešte v kvalifikácii MS 2002 získala iba štyri body za víťazstvo a remízu so San Marínom, v nasledujúcom cykle však už prekvapila Poliakov a Maďarov. Lotyšsko má malú hráčsku základňu, domáca súťaž nevybočuje z európskeho priemeru a úspešní legionári v popredných kluboch by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky. Tréner Starkovs stavil na precíznu defenzívu a rýchle brejky, ktoré dokonale vychádzali predovšetkým v barážovom dvojzápase s Tureckom. Európski skauti sa naučili vyslovovať meno útočníka Verpakovskisa, na medzinárodnej scéne sa už dokázali presadiť jeho ofenzívni kolegovia Pahars a Štolcers, ktorí pôsobia v Premier League.


Súpiska:

brankári: 1-Aleksandrs Kolinko (Rostov/Rus.), 12-Andrejs Piedels, 20-Andrejs Pavlovs (obaja Skonto Riga)

obrancovia: 2-Igors Stepanovs (Beveren/Belg.), 4-Mihails Zemlinskis, 6-Olegs Blagonadeždins, 7-Aleksandrs Isakovs, 22-Arturs Zakreševskis (všetci Skonto Riga), 14-Valentins Lobanovs (Metalurg Zaporožie/Ukr.), 15-Maris Smirnovs, 18-Igors Korablovs (obaja Ventspils), 16-Dzintars Zirnis (Metalurgs Liepaja)

stredopoliari: 3-Vitalijs Astafjevs (Admira Mödling/Rak.), 5-Juris Laizans (CSKA Moskva/Rus.), 8-Imants Bleidelis (Viborg/Dán.), 10-Andrejs Rubins (Šinik Jaroslavľ/Rus.), 13-Jurgis Pucinsks (Vladivostok/Rus.)

útočníci: 9-Maris Verpakovskis (Dinamo Kyjev/Ukr.), 11-Andrejs Prohorenkovs (Maccabi Tel Aviv/Izr.), 17-Marians Pahars (Southampton/Angl.), 19-Andrejs Štolcers (Fulham/Angl.), 21-Mihails Miholaps (Skonto Riga), 23-Vits Rimkus (Ventspils)


Tréner:

Aleksandrs Starkovs (48)

V malej krajine, ktorá žije predovšetkým hokejom, sa postaral o zázrak. Niekdajší kanonier Daugavy naučil svojich zverencov predovšetkým brániť a táto taktika mu priniesla nečakaný úspech. S nepriepustnou defenzívou chce Starkovs zaskočiť aj trojicu top-favoritov v D-skupine.


NEMECKO

Najväčšie úspechy: MS 1954, 1974, 1990 - 1. miesto, ME 1972, 1980, 1996 - 1. miesto

Posledné vystúpenie na ME: 2000 - základná skupina

Charakteristika: Najúspešnejšia európska futbalová krajina má na konte tri prvenstvá z MS i ME. Už len táto vizitka vzbudzuje rešpekt u súperov, aj keď Nemci už za posledné desaťročie nepredstavujú takú veľkú silu ako v minulosti. Médiá aj fanúšikovia už tradične oplývajú pesimizmom, ale v rovnakej nálade odchádzali dopredu odpisovaní nemeckí reprezentanti aj na MS 2002 a vracali sa ako veľkí hrdinovia so striebrom. Völlerovi zverenci postúpili do Portugalska po veľkom trápení a v príprave tiež mimoriadne nepresvedčili. Nečakal sa predovšetkým "výbuch" v Rumunsku (1:5) a domácu blamáž s Maďarskom (0:2), z ktorej mal radosť snáď iba jediný Nemec - tréner Maďarov Lothar Matthäus. Tieto zápasy ukázali, že ani najvačšia zbraň súčasného výberu Nemecka - defenzíva nie je neprekonateľná. V ofenzíve by zrejme mali zabrať veterán Bobic z Herthy a Kuranyi zo Stuttgartu. Z trojice favoritov D-skupiny Česko, Holandsko, Nemecko majú zrejme Ballack a spol. najhoršie karty.


Súpiska:

brankári: 1-Oliver Kahn (Bayern Mníchov), 12-Jens Lehmann (Arsenal Londýn/Angl.), 23-Timo Hildebrand (VfB Stuttgart)

obrancovia: 2-Andreas Hinkel, 21-Philipp Lahm (obaja VfB Stuttgart), 3-Arne Friedrich (Hertha Berlín), 4-Christian Wörns (Borussia Dortmund), 5-Jens Nowotny (Bayer Leverkusen), 6-Frank Baumann (Werder Brémy), 17-Christian Ziege (Tottenham Hotspur/Angl.)

stredopoliari: 7-Bastian Schweinsteiger, 13-Michael Ballack, 16-Jens Jeremies (všetci Bayern Mníchov), 8-Dietmar Hamann (FC Liverpool/Angl.), 15-Sebastian Kehl, 22-Torsten Frings (obaja Borussia Dortmund), 18-Fabian Ernst (Werder Brémy), 19-Bernd Schneider (Bayer Leverkusen)

útočníci: 9-Fredi Bobic (Hertha Berlín), 10-Kevin Kuranyi (VfB Stuttgart), 11-Miroslav Klose (1. FC Kaiserslautern), 14-Thomas Brdaric (Hanover 96), 20-Lukas Podolski (1. FC Kolín)


Tréner:

Rudi Völler (44)

Ako hráč sa tešil zo zlata na MS 1990 a počas svojej krátkej trénerskej kariéry tento úspech takmer zopakoval pred dvoma rokmi, ale vo finále nestačil jeho výber na Brazíliu. Bývalý vynikajúci zakončovateľ dokáže komunikovať s hráčmi, u ktorých má prirodzený rešpekt. Horšie je to s médiami, ktoré by prípadný neúspech v Portugalsku Völlerovi spočítali aj s úrokmi.


HOLANDSKO

Najväčšie úspechy: MS 1974, 1978 - 2. miesto, ME 1988 - 1. miesto

Posledné vystúpenie na ME: 2000 - semifinále

Charakteristika: Holanďania by radi nadviazali na dosiaľ najúspešnejšiu generáciu zo 70-tych rokov, resp. na triumf z ME 1988, zatiaľ sa im to však veľmi nedarí. Na kontinentálnom šampionáte pred štyrmi rokmi v domácom prostredí ukončila ich sen penaltová blamáž v semifinále, keď zo šiestich striel z bieleho bodu skončila v talianskej sieti jediná. O dva roky prišiel ešte väčší neúspech, keď "tulipány" neuspeli v kvalifikácii MS 2002. Holanďania cítia v Portugalsku svoju šancu, otázne je, ako sa ich hviezdami nabitej ofenzíve podarí vysporiadať s defenzívou Čechov a Nemcov v základnej skupine. Tréner Advocaat často stojí pred neriešiteľným problémom, ako naraz uspokojiť minimálne šiestich útočníkov, z ktorých každý chce hrať v základnej zostave. Mimoriadne ofenzívne ladený štýl hry neraz vytvára príliš veľký tlak na pomerne prestarnutú obranu, čoho dôkazom sú aj nedávne prehry v príprave s Belgickom a Írskom (zhodne 0:1).


Súpiska:

brankári: 1-Edwin van der Sar (Fulham/Angl.), 13-Sander Westerveld (Real Sociedad San Sebastian/Šp.), 23-Ronald Waterreus (PSV Eindhoven),

obrancovia: 2-Michael Reiziger, 5-Giovanni van Bronckhorst (obaja FC Barcelona/Šp.), 3-Jaap Stam (Lazio Rím/Tal.), 4-Wilfred Bouma (PSV Eindhoven), 15-Frank de Boer (Rangers Rangers/Škót.), 18-Johnny Heitinga (Ajax Amsterdam)

stredopoliari: 6-Philip Cocu, 8-Edgar Davids (obaja FC Barcelona/Šp.), 7-Andy van der Meyde (Inter Miláno/Tal.), 11-Rafael van der Vaart, 14-Wesley Sneijder (obaja Ajax Amsterdam), 20-Clarence Seedorf (AC Miláno/Tal.), 21-Paul Bosvelt (Manchester City/Angl.), 22-Boudewijn Zenden (FC Middlesbrough/Angl.)

útočníci: 9-Patrick Kluivert, 16-Marc Overmars (obaja FC Barcelona/Šp.), 10-Ruud van Nistelrooy (Manchester United/Angl.), 12-Roy Makaay (Bayern Mníchov/Nem.), 17-Pierre van Hooijdonk (Fenerbahce Istanbul/Tur.), 19-Arjen Robben (PSV Eindhoven)


Tréner:

Dick Advocaat (56)

Na lavičke "oranjes" sa po druhý raz predstaví na veľkom turnaji. V roku 1994 doviedol svojich zverencov na MS v USA do štvrťfinále napriek tomu, že ešte pred šampionátom sa pohádal s Ruudom Gullitom, ktorý následne mužstvo opustil. Advocaat pôsobil okrem svojej vlasti v USA a v Škótsku, kde doviedol Glasgow Rangers k dvom titulom.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Vizitky účastníkov, D-skupina