Prvá remíza na šampionáte

Sportnet|14. jún 2004 o 00:00

B-skupina

Chorvátsky útočník Ivica Olič (18) hlavičkuje na bránku súpera, ale švajčiarsky brankár Jorg Stiel šancu zneškodnil. Vo včerajšom zápase skupiny B v Leirii na futbalových majstrovstvách Európy sa zrodila prvá remíza (0:0). FOTO - ČTK/AP

B-skupina

Chorváti aj bez potrestaného Tudora a zraneného brankára Pletikosu (nahradil ho Butina z belgického Cercle Bruggy) hrali od prvých minút ofenzívne. Väčšinu času sa hralo na polovici Švajčiarska, ale zverencom Otta Bariča chýbala finálna prihrávka a presné zakončenie. A tak boli dlho švajčiarske kontry nebezpečnejšie ako bezzubý chorvátsky tlak. V 15. min si Butina vydýchol, keď jedovatú Freiovu strelu vyrazil priamo k nohám Kovača, ktorý loptu stihol odvrátiť na roh. O desať minút stálo šťastie znovu pri Chorvátoch, keď Haas len tesne minul center do päťky po rohu Hakana Yakina.

Na druhej strane sa držal za hlavu Niko Kovač, keď o pár centimetrov prestrelil hlavou po rohu Bjelicu. Najväčšiu šancu prvého polčasu ponúkli Švajčiari Chorvátom sami, keď im po priamom kope Bjelicu nevyšiel ofsajd systém, no brankár Stiel predviedol najprv bravúru po Šokotovej hlavičke a následný Oličov pokus sa od brvna odrazil za bránu.

Po zmene strán hrali Chorváti 40 minút presilovku po vylúčení Voggela po druhej žltej karte, ale neboli schopní nič v útoku vymyslieť. Baričovi nepomohli ani striedania, húževnatí Švajčiari výsledok 0:0 ubránili. Naopak, sami mohli vyhrať, ale skvelý Butina v bráne Chorvátov dva razy podržal. (t-rh)

Švajčiarsko - Chorvátsko 0:0

Rozhodoval Lucilio Batista (Port.), 24 090 divákov, žlté karty Voggel, Höggel, Stiel - Pršo, Bjelica, Rapaič, Živkovič, Mornar, červená karta 50. Voggel.

ŠVAJČIARSKO: Stiel - Haas, M. Yakin, Müller, Spycher - Wicky (84. Henchoz), Vogel, Höggel - H. Yakin (87. Gygax) - Chapuisat (54. Celestini), Frei. CHORVÁTSKO: Butina - Šimič (61. Srna), R. Kovač, Nikolič, Šimunič - Mornar, N. Kovač, Bjelica (74. Rosso), Olič (46. Rapaič) - Šokota, Pršo.