Francúzi mierne upravili nepriaznivú bilanciu s Anglickom

SITA|14. jún 2004 o 11:59

LISABON 14. júna (SITA, AFP) - Nedeľňajší zápas základnej B-skupiny na ME 2004 v Portugalsku medzi Francúzskom a Anglickom (2:1) bol už 36. vzájomným súbojom týchto dvoch krajín. Francúzi vďaka víťazstvu ...

LISABON 14. júna (SITA, AFP) - Nedeľňajší zápas základnej B-skupiny na ME 2004 v Portugalsku medzi Francúzskom a Anglickom (2:1) bol už 36. vzájomným súbojom týchto dvoch krajín. Francúzi vďaka víťazstvu trochu vylepšili historickú bilanciu, ktorá však ešte stále hovorí výrazne pre reprezentantov Albionu. Až 23 duelov sa totiž skončilo víťazstvom Angličanov, päť súbojov nemalo víťaza a Francúzi vyhrali osem zápasov. Skóre majú výrazne lepšie Angličania (129:40), čo je výsledkom najmä ich dominancie v prvej polovici minulého storočia. V úplne prvom dueli 1. novembra 1906 v Paríži zvíťazili Angličania 15:0. Pre Francúzov to bol vtedy len piaty medzištátny zápas v dejinách. Naposledy sa tieto dve krajiny stretli v Paríži pred štyrmi rokmi a zrodila sa remíza 1:1. Na anglickej pôde hrali Angličania s Francúzmi zatiaľ naposledy vo Wembley vo februári 1999 a po dvoch góloch Nicolasa Anelku sa z víťazstva radovali hostia z krajiny galského kohúta.

Na trávniku lisabonského Štadióna svetla v nedeľu vybehlo proti sebe až 17 spoluhráčov piatich futbalových veľkoklubov. Najviac hráčov pre obe reprezentácie dodal londýnsky Arsenal - 6 (Anglicko - Campbell, Ashley Cole/ Francúzsko - Pires, Wiltord, Vieira, Henry), po troch futbalistoch zastupovali FC Chelsea (Lampard - Gallas, Makelele), Manchester United (G. Neville, Scholes - Silvestre), Bayern Mníchov (Hargreaves - Sagnol, Lizarazu) a Real Madrid (Beckham - Zidane).

Francúzi inkasovali v dueli s Anglickom prvý gól po 1078 minútach hry. Pred príchodom na ME 2004 odohrala francúzska reprezentácia 11 stretnutí v rade s čistým kontom. Zverenci trénera Jacquesa Santiniho inkasovali naposledy 26. júna 2003 v semifinále Pohára konfederácií, keď v 48. min brankára Coupeta prekonal Tuncay Sanli. Teraz sa o prekonanie Bartheza hlavou postaral v 38. min nedeľňajšieho súboja Frank Lampard.

Na druhej strane Francúzi strelili na vrcholnom šampionáte gól až po 360 minútach hry. Na majstrovstvách sveta 2002 totiž francúzským strelcom úplne zvlhol pušný prach, keď neskórovali ani v jednom z troch zápasov A-skupiny. Naposledy sa z gólu na vrcholnom podujatí, a to rovno zo "zlatého", tešili v 103. minúte finálového zápasu na ME 2000, keď duel s Talianskom rozhodol David Trezegeut.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Francúzi mierne upravili nepriaznivú bilanciu s Anglickom