EURO 2004: D-skupina - Česko - Lotyšsko 2:1

SITA|15. jún 2004 o 20:00

AVEIRO 15. júna (SITA) - V prvom utorkovom stretnutí D-skupiny na ME vo futbale vyhrali českí futbalisti v Aveiru na štadióne Estádio Municipal de Aveiro nad Lotyšskom 2:1. Na vedúci gól Verpakovskisa ...

AVEIRO 15. júna (SITA) - V prvom utorkovom stretnutí D-skupiny na ME vo futbale vyhrali českí futbalisti v Aveiru na štadióne Estádio Municipal de Aveiro nad Lotyšskom 2:1. Na vedúci gól Verpakovskisa odpovedali Česi v druhom polčase gólmi Baroša a Heinza.

Česko - Lotyšsko 2:1 (0:1)

Góly: 72. Baroš, 85. Heinz - 45.+ Verpakovskis, bez kariet, rozhodovali: Veissiere - Arnault, Vallin (všetci Fr.), 21 000 divákov

Zostavy:

Česko: Čech - Grygera (56. Heinz), Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický, Galásek (64. Šmicer), Nedvěd - Koller, Baroš (87. Jiránek)

Lotyšsko: Kolinko - Isakovs, Zemlinskis, Stepanovs, Blagonadeždins - Bleidelis, Lobanovs (90. Rimkus), Astafjevs, Rubins - Verpakovskis (81. Pahars), Prohorenkovs (71. Laizans)

Českí futbalisti vstúpili do súboja ako správni favoriti náporom. Lotyši sa sústredili na pozornú obranu a prehusťovaním stredu poľa narušovali kombinácie súpera. Do prvej vážnejšej šance sa dostal Jankulovski, ktorý si nabehol na prihrávku kapitána Nedvěda, ale mieril tesne vedľa ľavej žrde. V 14. min kontrovali pobaltskí hráči. Na center z pravej strany si nabehol nevysoký Verpakovskis, ale Grygera ho stihol v poslednej chvíli odstaviť. Česi skúšali ohroziť svätyňu brankára Kolinka z každej pozície, ale lopty končili na pozornej obrane Lotyšov, ktorí úspešne blokovali všetky strely. V 25. min sa k samostatnému úniku odhodlal Poborský a jeho tvrdá strela z 25 m išla len tesne vedľa bránky. V závere prvého polčasu tlak Čechov silnel, ale nepresadili sa opäť Poborský a potom i Nedvěd. Lotyši trpezlivo vyčkávali na svoju šancu a tá prišla v nadstavenom čase prvého dejstva. V rýchlom protiútoku unikol po ľavej strane Prohorenkovs, presnou prihrávkou našiel Verpakovskisa a kanonier Dinama Kyjev šokujúco otvoril skóre - 1:0. Po zmene strán vrhli Česi všetky sily do útoku. V 58. min pálil z halfvoleja Poborský do vonkajšej žrde Kolinkovej bránky. Potom mal dve veľké šance Baroš. Najskôr mieril nad a o 2 min neskôr z čistej príležitosti tesne vedľa. Lotyši v týchto momentoch len s ťažkosťami odolávali českému tlaku. V 70. min takmer vyrovnal Nedvěd, ale Kolinko jeho strelu vyrazil na roh. Česi sa dočkali v 72. min. Výbornú prácu odviedol na pravej strane Poborský, po jeho centri sa dostal k lopte Baroš a vyrovnal - 1:1. Zverencov trénera Brücknera gól povzbudil a vytrvalo dobýjali lotyšskú bránku. O ťažko vybojovanom víťazstve pre favorita napokon rozhodol striedajúci Heinz. Najskôr v 83. min trafil brvno a o dve minúty neskôr sa po chybe obrancu Zemlinskisa dostal k odrazenej lopte a vymietol ľavý horný roh lotyšskej bránky. Česi s problémami potvrdili úlohu favorita a pripísali si na turnaji prvé tri body.

Domov»Futbal»Reprezentácie»EURO 2004: D-skupina - Česko - Lotyšsko 2:1